Οι Gipsy Blinders νίκησαν 74-45 την Ageli BC, για την 11η αγωνιστική του Group 2 της Division 3.

Οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν με το… δεξί στο 2024, επιστρέφοντας στα θετικά αποτέλεσμα, μετά από δύο σερί ήττες κι έχουν ρεκόρ 2-8, ενώ η Ageli BC συνεχίζει την πτωτική πορεία, καθώς αυτή είναι η πέμπτη διαδοχική ήττα της, που τη φέρνει στο 4-7.

Οι Gipsy Blinders εκμεταλλεύτηκαν την υπεροχή που είχαν στο «ζωγραφιστό» και με τον Πασχαλάκη να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι «έχτισαν» από νωρίς τις βάσεις για να φτάσουν στην επικράτηση. Είναι χαρακτηριστικό ότι μπήκαν στο ματς με 7-0 κι έφτασαν τη διαφορά ως το +13 (20-7), ως το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έβγαλαν μια μικρή αντίδραση και με τρίποντα των Τσουμάνη (2) και Καχαγιόγλου, μείωσαν σε 26-18 (17’). Οι Gipsy Blinders, όμως, πέρα από τον Πασχαλάκη, είχαν και τον Λάμπο να συμβάλει κοντά στο καλάθι. Με επιμέρους 10-2, ξέφυγαν 36-20 (21’), ενώ λίγο αργότερα η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στο +20 (47-27).

Η Ageli BC δεν είχε συνέπεια στην επίθεση, ήταν αρκετά άστοχη και μοιραία είδε τους αντιπάλους της να ελέγχουν το ματς, χωρίς να μπορεί να αντιδράσει, παρά τη μαχητικότητα που έδειξε. Μετά από σερί 9-0, οι Gipsy Blinders προηγήθηκαν με 63-40 (35’) κι ανάγκασαν ουσιαστικά τους αντιπάλους τους να ρίξουν λευκή πετσέτα.

Player of the Game: Ο Νίκος Πασχαλάκης έμοιαζε σε πολλές περιπτώσεις ασταμάτητος. Έκανε ο,τι ήθελε κοντά στο καλάθι και μέτρησε 39 πόντους με 15/21 δίποντα και 10 ριμπάουντ σε 33 λεπτά. Επίσης, είχε και 3 κλεψίματα, συγκεντρώνοντας 41 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης!

Παίκτης «κλειδί» ο Διονύσης Πολίτης, ο οποίος σημείωσε 12 πόντους στην τρίτη περίοδο και συνέβαλε τα μέγιστα, ώστε η ομάδα του να ξεφύγει με +22 (49-27). Συνολικά είχε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, μια ασίστ κι ένα κλέψιμο σε 27 λεπτά.

Που κρίθηκε: Στο γεγονός ότι οι Gipsy Blinders επέβαλαν από το ξεκίνημα τον ρυθμό τους κι εκμεταλλεύτηκαν την υπεροχή τους κοντά στο καλάθι. Η Ageli BC δεν βρήκε ποτέ «αντίδοτο» για τον Πασχαλάκη, ενώ στην άλλη πλευρά του παρκέ δεν βρήκε ρυθμό στην επίθεση.