Έχοντας σε εντυπωσιακή βραδιά τον Χρήστο Λοΐζο, που έκανε νταμπλ-νταμπλ (22π., 19ρ.), οι Bricklayers κέρδισαν τους Gipsy Blinders με 79-68 την Κυριακή (04/02) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ. Το ματς αφορούσε στη 14η αγωνιστική στο Group 2 της Division 3. Οι νικητές έχουν πλέον ρεκόρ 10-4 και είναι στη 2η θέση μαζί με τους Indians, αν και περιμένουν το ματς των Basketfathers που έχουν 10-3. Οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 3-11 από τη μεριά τους.
Το πρώτο καλάθι του ματς ήρθε από τον Λοΐζο και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’. Με σερί 6-0 αντέδρασαν οι φιλοξενούμενοι και βρέθηκαν μπροστά με 6-2 στο 3’, με τρίποντα από τον Καραλή και τον Μπερζελέα. Οι Bricklayers ισοφάρισαν σε 6-6 στο 4’ με δύο καλάθια από τον Κωνσταντόπουλο. Οι Gipsy Blinders ανέβασαν… στροφές και προηγήθηκαν μέχρι και με 17-10 στο 8’, έπειτα από ένα δίποντο, που έβαλε ο Παλούμπης, για να κλείσουν την 1η περίοδο με το υπέρ τους, 19-16.
Οι δύο ομάδες σκόραραν περισσότερο στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο 18’ με 35-34, χάρις σε δίποντο του Γιαννίκα. Οι Bricklayers ήταν μπροστά και με 37-35 στο 19’, που διαμορφώθηκε με μία εύστοχη βολή από τον Κωνσταντόπουλο. Τελικά, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Gipsy Blinders να έχουν ισοφαρίσει σε 37-37, με ένα καλάθι από τον Καραλή.
Συνεχίζουμε με το δεύτερο μέρος, όπου τα δεδομένα διαφοροποιήθηκαν αρκετά. Στην αρχή, οι Gipsy Blinders προηγήθηκαν με 40-37 στο 22’, με τρίποντο από τον Μπερζελέα, αλλά με σερί 6-0 και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Σαρρή, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά με 43-40 στο 23’. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 43-43 στο 24’, με τρίποντο από τον Μπερζελέα, αλλά μετά οι Bricklayers πάτησαν… γκάζι και ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο +15, με το υπέρ τους, 60-45 στο 29’ με δίποντο του Γιαννίκα, για να κλείσουν την 3η περίοδο με σκορ 60-47.
Όσο για το τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 62-49 στο 31’ με δίποντο του Διαμαντόπουλου. Εκεί, οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 9-0 και προηγήθηκαν με 71-49 στο 34’, έπειτα από δίποντο του Λοΐζου. Εκεί τελείωσαν τα πάντα οριστικά, με τους Gipsy Blinders να μειώνουν πάντως σε 77-66 στο 39’ με δίποντο του Πετρόπουλου και το τελικό σκορ να είναι το 79-68 υπέρ των Bricklayers.
Player Of The Game: Τρομερό ματς για τους Bricklayers από τον Χρήστο Λοΐζο, που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 22 πόντους (3/5β., 5/12δ., 3/4τρ.), 19 ριμπάουντ (14αμ.-5επ.), 2 ασίστ και το κορυφαίο Efficiency με 32.
Παίκτης-Κλειδί: Το δεύτερο καλύτερο Efficiency των νικητών με 17, είχε ο Εμμανουήλ Γκούσκος, που είχε 9 πόντους (3/3β., 3/4δ.), 10 ριμπάουντ (3αμ.-7επ.), 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Οι Bricklayers ήταν αρκετά καλύτεροι στα επιθετικά ριμπάουντ (17 έναντι 9) και στα κλεψίματα (10 έναντι 4), ενώ παράλληλα είχαν και μεγαλύτερη ευστοχία στα δίποντα (25/53 με 47,2% έναντι 19/51 με 37,3%).
Για τους νικητές, διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης οι Γιώργος Κωνσταντόπουλος (15π., 1/2β., 7/12δ., 0/6τρ., 8ρ., 3κλ., 2ασ.), Γιάννης Γιαννίκας (15π., 1/3β., 7/15δ., 0/3τρ., 4ασ., 2ρ., 2κλ.) και Γιάννης Σαρρής (12π., 0/1δ., 4/15τρ., 5ρ., 3κλ., 1τάπ.).
Όσον αφορά στους Gipsy Blinders, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ηλίας Μπερζελέας (18π., 0/2δ., 6/9τρ., 6ρ., 1κλ.), ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν επίσης οι Βαγγέλης Διαμαντόπουλος (15π., 3/4β., 6/17δ., 0/1τρ., 7ρ., 2κλ., 2τάπ.) και Άγγελος Καραλής (11π., 4/7δ., 1/1τρ., 9ρ., 2ασ.).