Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι από άποψη θεάματος, με υψηλό σκορ, την Κυριακή (11/02) στο Sala Sport στο Ίλιον, η Σκιλλουντία πήρε τη νίκη απέναντι στην Ageli BC με 80-71 για τη 15η αγωνιστική στο Group 2 της Division 3. Οι νικητές είχαν επιθετικό πλουραλισμό, αφού τέσσερις παίκτες πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων και πλέον βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 8-7, όντας εντός 8άδας πλέον, θέλοντας να παίξουν στα Play Offs. Οι ηττημένοι από τη μεριά τους, έχουν ρεκόρ 5-10 και βρίσκονται στη 10η θέση.
Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5-0 στο 2’, χάρις σε δύο δίποντα και μία βολή από τον Δαλαμάγκα. Με δύο σερί τρίποντα από τον Καστανάκη, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 6-5 στο 3’. Το προβάδισμα συνέχισε να αλλάζει χέρια, με την Ageli BC να προηγείται με 13-12 στο 8’, μετά από δίποντο του Τσουμάνη, αλλά η 1η περίοδος τελείωσε με τη Σκιλλουντία να είναι μπροστά με 15-13, που διαμορφώθηκε με μία βολή από τον Αραβανή.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έδειξαν μία διάθεση να ανοίξουν τη διαφορά και έτσι αρχικά πήγαν στο +6, με 19-13 στο 11’ και 21-15 στο 12’, έπειτα από δίποντα του Κούρτη και του Παπαδάκου αντίστοιχα. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα με 28-26 στο 16’, χάρις σε τρίποντο του Κεχαγιόγλου. Μάλιστα, η Ageli BC προηγήθηκε και με 35-29 στο 18’, με τρίποντο του Καστανάκη. Ωστόσο, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Σκιλλουντία να μειώνει σε 35-33, που διαμορφώθηκε με μία βολή του Λαδά.
Όσο για το δεύτερο μέρος, ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχη για το ποιος θα πάρει τον έλεγχο. Οι εναλλαγές στο προβάδισμα και οι ισοπαλίες, ήταν πολύ σύνηθες φαινόμενο. Αρχικά, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +5, με το υπέρ τους, 38-33 στο 21’, με τρίποντο του Κωσταρά. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 39-38 στο 22’, έπειτα από δίποντο του Χαλίμου. Η Ageli BC προσπέρασε ξανά με 41-39 στο 23’, με νέο τρίποντο του Κωσταρά, αλλά με 5-0 σερί, η Σκιλλουντία ήταν μπροστά με 44-41 στο 24’, με τρίποντο του Αραβανή και μετά πήγε και στο 48-44 στο 25’, με δίποντο του Κούρτη. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν εκ νέου μπροστά με 53-51 στο 27’, χάρις σε δίποντο του Τσουμάνη, αλλά η 3η περίοδος έληξε με τη Σκιλλουντία να προηγείται με 57-53, που έγινε στο 29’ με δίποντο του Δαλαμάγκα.
Πολύ δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχοι στο τέταρτο δεκάλεπτο και έδειξαν διάθεση να τελειώσουν το ματς. Για αυτό και έφτασαν να προηγούνται με +12, με 68-56 στο 34’ και με 70-58 στο 35’, με 2/2 βολές από τον Χαλίμο και 2/2 βολές από τον Κούρτη αντίστοιχα. Η Ageli BC δεν τα παράτησε και μείωσε σε 74-71 στο 38’, χάρις σε ένα δίποντο από τον Κεχαγιόγλου, αλλά η Σκιλλουντία έκλεισε το ματς με 6-0 σερί και κέρδισε με 80-71, που διαμορφώθηκε με μία βολή από τον Λαδά.
Player Of The Game: Ο παίκτης με το κορυφαίο Efficiency για τη Σκιλλουντία, ήταν ο Παναγιώτης Κούρτης με 24, αφού είχε νταμπλ-νταμπλ, με συνολικά 12 πόντους (4/7β., 4/10δ.), 18 ριμπάουντ (9αμ.-9επ.), 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Αντώνης Χαλίμος είχε το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 18 για τους νικητές, αφού τελείωσε το ματς με 20 πόντους (6/6β., 7/12δ., 0/4τρ.), 4 ριμπάουντ (3αμ.-1επ.), 3 κλεψίματα και 2 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Στο γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έκαναν 6-0 σερί στο τελευταίο δίλεπτο και από 74-71 στο 38’, κέρδισαν με 80-71. Επίσης, στο ότι η Σκιλλουντία έλεγξε τα ριμπάουντ, παίρνοντας 12 περισσότερα (46 έναντι 34) και από αυτά, 5 παραπάνω επιθετικά (16 έναντι 11).
Δύο ακόμα παίκτες ήταν διψήφιοι στο σκοράρισμα για τη Σκιλλουντία και συγκεκριμένα οι Παναγιώτης Δαλαμάγκας (17π., 1/1β., 8/13δ., 6ρ., 1ασ.) και Αλέξανδρος Παπαδάκος (14π., 4/8β., 5/9δ., 0/2τρ., 3ρ., 1ασ.).
Από την πλευρά της Ageli BC, τρεις παίκτες ξεχώρισαν στην επίθεση και ήταν οι Απόστολος Τσουμάνης (23π., 3/5β., 7/8δ., 2/8τρ., 4ρ., 4ασ., 3κλ.), Νίκος Καστανάκης (20π., 2/6β., 3/7δ., 4/13τρ., 9ρ., 4ασ., 1κλ.) και Δημήτρης Κεχαγιόγλου (15π., 3/4δ., 3/6τρ., 7ρ., 3ασ., 3κλ.).