Ένα αποφασιστικό βήμα για να τερματίσουν την κανονική σεζόν στην 4η θέση, έκαναν οι BasketFathers την Τετάρτη (27/03) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, όπου κέρδισαν τους Κόνδορες BC με 56-44 σε εξ αναβολής ματς της 16ης αγωνιστικής στο Group 2 της Division 3. Οι «Μπασκετοπατέρες» έδειξαν την εμπειρία τους, στο τέλος, αφού το επί μέρους σκορ στην 4η περίοδο, ήταν το υπέρ τους, 23-9 και πλέον με ρεκόρ 12-6, εδραιώνονται στην 4η θέση. Από την άλλη, οι ηττημένοι έπεσαν στο 9-10 και μοιράζονται την 5η θέση με τους FBC.
Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα στον αγώνα για τους φιλοξενούμενους, αφού προηγήθηκαν με 6-0 στο 2’, έπειτα από δίποντο του Παπουτσή. Το πρώτο καλάθι των γηπεδούχων ήρθε στο 3’ με τον Τρίμη και μείωσαν σε 6-2. Στη συνέχεια, οι BasketFathers πλησίασαν και στο καλάθι, αφού μείωσαν σε 8-6 στο 5’, χάρις σε δίποντο του Καλτσά. Ωστόσο, η 1η περίοδος έκλεισε με τους Κόνδορες BC να σκοράρουν δίποντο με τον Οικονομούλα στο 9’ και να προηγούνται έτσι με 14-8.
Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και σε νταμπλ-σκορ, με το υπέρ τους, 16-8 στο 12’, με δίποντο του Σωτήρη Χρονόπουλου. Σταδιακά όμως, οι BasketFathers ισορρόπησαν και πέρασαν μπροστά με 20-18 στο 18’, χάρις σε δίποντο του Τρίμη. Οι Κόνδορες BC όμως ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 22-20, που διαμορφώθηκε στο 19’ με 2/2 βολές του Αναστασιάδη.
Περνάμε στο δεύτερο μέρος, εκεί όπου οι γηπεδούχοι αρχικά ισοφάρισαν σε 22-22 στο 21’ με 2/2 βολές από τον Σιάνη. Οι φιλοξενούμενοι πήραν… κεφάλι με 26-22 στο 22’, με δίποντο του Αναστασιάδη, αλλά οι BasketFathers πέρασαν μπροστά με 29-28 στο 27’ με δίποντο που έβαλε ο Σιάνης. Οι Κόνδορες BC όμως ήταν αυτοί που τελείωσαν την 3η περίοδο μπροστά με 35-33, που διαμορφώθηκε με μία εύστοχη βολή από τον Άγγελο Χρονόπουλο.
Όσο για το τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 37-33 στο 31’ με 2/2 βολές του Γιαννόπουλου. Οι γηπεδούχοι όμως πέρασαν μπροστά με 40-39 στο 33’ με 3/3 βολές του Κωστή και έκτοτε δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα. Με συνολικό σερί 16-0, προηγήθηκαν με 51-39 στο 38’, χάρις σε 2/2 βολές του Αμπατζή. Η διαφορά πήγε και στο +15 για τους BasketFathers, με 56-41 στο 39’, έπειτα από δίποντο του Τρίμη, για να τελειώσει το παιχνίδι με τρίποντο του Οικονομούλα και τους Κόνδορες BC να μειώνουν στο τελικό 56-44.
Player Of The Game: Πρώτος σκόρερ και με νταμπλ-νταμπλ ήταν ο Αλέξης Αμπατζής για τους BasketFathers, έχοντας 13 πόντους (5/7β., 4/7δ., 0/1τρ.), 11 ριμπάουντ (8αμ.-3επ.), 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες και το κορυφαίο Efficiency με 24.
Παίκτης-Κλειδί: Νταμπλ-νταμπλ για τους νικητές, έκανε επίσης και ο Δημήτρης Τρίμης με 10 πόντους (5/11δ.), 15 ριμπάουντ (11αμ.-4επ.), 1 ασίστ και 20 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι BasketFathers κυριάρχησαν απόλυτα, κάνοντας 23-9 επί μέρους σκορ, αλλά και ένα σερί 16-0, με το οποίο έφτασαν από το εις βάρος τους, 39-36 στο 31’, στο υπέρ τους, 52-39 στο 38’.
Από τους Κόνδορες BC, πρώτος σκόρερ ήταν ο Χρήστος Οικονομούλας (11π., 0/1β., 4/10δ., 1/6τρ., 6ρ., 3ασ., 2κλ.), ενώ διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Δημήτρης Γιαννόπουλος (10π., 4/9β., 3/10δ., 0/3τρ., 9ρ., 2ασ.).