Ένα αρκετά θεαματικό παιχνίδι, με υψηλό σκορ, διεξήχθη την Κυριακή (18/02) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, όπου οι Bricklayers έφτασαν στις τρεις σερί νίκες, αφού κέρδισαν την Ageli BC με 87-71 για τη 16η αγωνιστική στο Group 2 της Division 3. Οι γηπεδούχοι είχαν σε φοβερή βραδιά τον Αλέξανδρο Μοδάκης, που προσέφερε μία μοναδική «Παράσταση» με εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ (36π., 15ρ.) και βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 12-4 όντας στη 2η θέση, με τους ηττημένους να πέφτουν στο 5-11.
Με το πόδι στο… γκάζι μπήκαν στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι, που ξεκίνησαν με το υπέρ τους, 7-0 στο 2’, μετά από ένα δίποντο που έβαλε ο Γιαννίκας. Οι Bricklayers προηγήθηκαν και με +8, με 11-3 στο 4’, με 13-5 στο 5’ και με 15-7 στο 6’, με 7 σερί πόντους από τον Μοδάκη (σ.σ. ένα τρίποντο και δύο δίποντα). Ωστόσο, η Ageli BC πέρασε μπροστά με 19-18 στο 9’, έπειτα από τρίποντο του Κεχαγιόγλου και έκλεισε την 1η περίοδο μπροστά με 21-20.
Οι γηπεδούχοι όμως, συνέχισαν το μικρό σερί που είχαν και συνολικά με 7-0, προηγήθηκαν με 25-21 στο 11’, χάρις σε δίποντο από τον Λοΐζο. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 25-25 στο 12’ με δίποντο από τον Δημητρό, αλλά δεν πήραν το προβάδισμα, μένοντας όμως συνέχεια κοντά στο σκορ. Οι Bricklayers προηγήθηκαν από τη μεριά τους και με 41-37 στο 18’, με τρίποντο που σκόραρε ο Μοδάκης, αλλά η Ageli BC ισοφάρισε σε 41-41 με 2/2 βολές του Καστανάκη, οπότε με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.
Στο δεύτερο μέρος, η Ageli BC πήρε προβάδισμα στο 22’ με 44-43 και με 47-46, ξανά στον ίδιο λεπτό, με τρίποντα από τον Δημητρό και τον Κωσταρά αντίστοιχα. Οι γηπεδούχοι όμως πήραν τον έλεγχο και αρχικά προηγήθηκαν με 52-47 στο 24’ με 2/2 βολές του Μοδάκη, ενώ έφτασαν και στο +8, με 58-50 στο 27’, με δίποντο του ίδιου παίκτη. Μάλιστα, οι Bricklayers έκλεισαν την 3η περίοδο μπροστά με 62-53, που διαμορφώθηκε με δίποντο και πάλι από τον Μοδάκη.
Συνεχίζουμε με το τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν αρχικά σε 64-59 στο 32’, με τρίποντο που πέτυχε ο Δημητρός. Οι γηπεδούχοι πήγαν ξανά όμως στο +10, με 69-59 στο 33’ με δίποντο από τον Γκούσκο. Η Ageli BC μείωσε σε 73-69 στο 36’ με τρίποντο του Καστανάκη, αλλά δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο. Οι Bricklayers τελείωσαν μάλιστα το ματς με 10-0 σερί και κέρδισαν με 87-71.
Player Of The Game: Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Αλέξανδρο Μοδάκη των Bricklayers, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 36 πόντους (9/10β., 9/15δ., 3/8τρ.), 15 ριμπάουντ (11αμ.-4επ.), 2 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 37.
Παίκτης-Κλειδί: Αρκετά εντυπωσιακή εμφάνιση για τους νικητές έκανε και ο Χρήστος Λοΐζος, επίσης με νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 19 πόντους (5/10β., 7/11δ., 0/3τρ.), 21 ριμπάουντ (15αμ.-6επ.), 3 ασίστ, 1 τάπα και 31 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Στο ότι οι Bricklayers έβαλαν 22 περισσότερα δίποντα (28/57 με 49,1% έναντι 6/27 με 22,2%) και πήραν 30 παραπάνω ριμπάουντ (64 έναντι 34).
Για τους νικητές, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Γιάννης Γιαννίκας (17π., 7/11δ., 1/4τρ., 3ρ., 3κλ., 2ασ.).
Από τη μεριά της Ageli BC, πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκος Καστανάκης (22π., 4/9β., 3/10δ., 4/9τρ., 6ρ., 5ασ., 3κλ.), ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν και οι Απόστολος Τσουμάνης (18π., 0/2δ., 6/12τρ., 6ασ., 5ρ., 2κλ.), Γιώργος Κωσταράς (12π., 4/8τρ., 2ρ., 1ασ.) και Βασίλης Δημητρός (11π., 1/2β., 2/6δ., 2/4τρ., 6ρ., 1ασ., 1κλ.).