Σε μία αναμέτρηση που διεξήχθη την Πέμπτη (14/03) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, οι Indians BC πέτυχαν «διπλή» νίκη, καθώς πέρα από την επικράτηση επί των BasketFathers με 62-50, κάλυψαν και τη διαφορά της ήττας τους, στο ματς του πρώτου γύρου (60-57). Ο αγώνας ήταν εξ αναβολής για τη 17η αγωνιστική του Group 2 της Division 3. Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη για τους φιλοξενούμενους, που βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 14-5 και έπιασαν στη 2η θέση, τους Bricklayers, ενώ οι γηπεδούχοι είναι στην 4η θέση με 11-6.
Από την πρώτη στιγμή φάνηκε ότι οι «Ινδιάνοι» ήταν συγκεντρωμένοι σε εξαιρετικό βαθμό, αφού άρχισαν με προβάδισμα με 6-0 στο 2’, μετά από δίποντο του Παπανικολάου και συνέχισαν με +14, με το υπέρ τους, 16-2 στο 4’, με ένα τρίποντο από τον Σωτηρέλη. Σταδιακά, οι BasketFathers άρχισαν να ισορροπούν και μείωσαν σε 18-11 στο 6’, χάρις σε 2/2 βολές από τον Κωστή. Η 1η περίοδος έληξε με τους Indians BC να προηγούνται με 27-13, μετά από δίποντο του Τριαντάφυλλου στο 9’.
Περνάμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να ανεβαίνει αρχικά και στο +16, με 29-13 στο 11’ με καλάθι από τον Γκόγκα. Οι BasketFathers κατάφεραν να μειώσουν στους 10 πόντους, με σκορ 35-25 εις βάρος τους, στο 19’, χάρις σε δίποντο που πέτυχε ο Σιάνης. Οι Indians BC σκόραραν με τρίποντο από τον Γάκο και προηγήθηκαν με 38-25, αλλά ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με 38-27, αφού μείωσε για τους γηπεδούχους, ο Αμπατζής με δίποντο.
Στην αρχή του δευτέρου μέρους, οι «ΜπασκετοΠατέρες» μείωσαν σε 38-29 στο 21’ με δίποντο του Σιάνη, αλλά οι «Ινδιάνοι» προηγήθηκαν με +13, με 46-33 στο 23’, που ήρθε με τρίποντο από τον Τσάγκα. Οι BasketFathers πλησίασαν και στους 6 πόντους, μειώνοντας σε 48-42 στο 28’, που έγινε με δίποντο από τον Καρακάση. Ωστόσο, οι Indians BC προηγήθηκαν με 51-42 στο 29’ με μία βολή από τον Γκόγκα και έκλεισαν την 3η περίοδο με το υπέρ τους, 51-44.
Όσον αφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, στην αρχή οι BasketFathers μείωσαν τη διαφορά στους 5 πόντους, σε 51-46 στο 32’, έπειτα από ένα δίποντο του Αμπατζή. Σε εκείνο το σημείο όμως, ακολούθησε ένα εντυπωσιακό πεντάλεπτο για τους «Ινδιάνους», που με σερί 9-0, προηγήθηκαν με 60-46 στο 37’, μετά από μία βολή του Παπανικολάου. Τα πάντα τελείωσαν, με τους Indians BC να παίρνουν τη νίκη με 62-50.
Player Of The Game: «Γέμισε» τη στατιστική του, ο Αργύρης Παπανικολάου των Indians BC, αφού τελείωσε το παιχνίδι με 14 πόντους (3/4β., 4/8δ., 1/4τρ.), 8 ριμπάουντ (6αμ.-2επ.), 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες και το κορυφαίο Efficiency με 22.
Παίκτης-Κλειδί: Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κώστας Σωτηρέλης με 19 πόντους (5/5δ., 3/5τρ.), 4 αμυντικά ριμπάουντ, 1 ασίστ και 21 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Με το που ξεκίνησε η 4η περίοδος, οι BasketFathers μείωσαν σε 51-46 στο 32’, αλλά όλα τελείωσαν μέσα σε ένα πεντάλεπτο, στο οποίο οι Indians BC «έτρεξαν» σερί 9-0 και βρέθηκαν μπροστά με 60-46 στο 37’, «καθαρίζοντας» το ματς.
Από τη μεριά των νικητών, διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Γιάννης Τσάγκας (10π., 3/4β., 2/6δ., 1/2τρ., 12ρ., 5ασ., 2κλ.).
Από τους BasketFathers, πρώτος σκόρερ ήταν ο Χρήστος Σιάνης (15π., 1/2β., 7/15δ., 0/2τρ., 3ρ., 2κλ., 1ασ.), ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Ηρακλής Κωστής (11π., 3/5β., 4/11δ., 0/1τρ., 6ρ., 1ασ., 1τάπ.)