Στις τέσσερις συνεχόμενες νίκες έφτασαν οι Χαλέικερς την Παρασκευή (22/03) στο Sala Sport στο Ίλιον, αφού κέρδισαν τους Gipsy Blinders με 55-33 για τη 19η αγωνιστική στο Group 2 της Division 3. Οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 8-11 και είναι στην 7η θέση, έχοντας ένα ματς παραπάνω από τους Brotherhoops (8-10), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 3-16 και είναι στην 11η θέση μαζί με τους Primero De Mayo, έχοντας πλέον 8 σερί ήττες.
Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν το ματς με προβάδισμα με 4-0 στο 2’, μετά από δίποντο του Χαρδαβέλλα. Οι Gipsy Blinders μείωσαν αρχικά στο καλάθι, σε 4-2 στο ίδιο λεπτό, με δίποντο από τον Γιγουρτάκη, ενώ πλησίασαν και στον πόντο, μειώνοντας σε 6-5 στο 5’, χάρις σε ένα τρίποντο από τον Θεοδωρόπουλο. Οι Χαλέικερς δεν έχασαν όμως το προβάδισμα, φτάνοντας μέχρι και στο +7, με το υπέρ τους, 14-7 στο 8’, με δίποντο του Χαρδαβέλλα, ενώ έκλεισαν την 1η περίοδο, μπροστά με 16-12, με καλάθι του Τζαβάρα.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το πρώτο καλάθι με τον Πούτο και προηγήθηκαν με 18-12 στο 11’. Οι Gipsy Blinders μείωσαν σε 18-15 στο ίδιο λεπτό με τρίποντο που έβαλε ο Μπερζελέας και σε 20-18 στο 12’, με τρίποντο του Θεοδωρόπουλου. Οι Χαλέικερς επέβαλλαν όμως τον ρυθμό τους και έφτασαν σε διψήφιο προβάδισμα, με το υπέρ τους, 30-20 στο 18’, με ένα δίποντο που έβαλε ο Κάππος, ενώ ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 30-22.
Ακόμα πιο δυνατά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο μέρος, αφού με 6-0 σερί, προηγήθηκαν με 36-22 στο 24’, με δίποντο από τον Κάππο. Οι Gipsy Blinders μείωσαν σε 36-24 στο 25’, έπειτα από ένα καλάθι του Θεοδωρόπουλου. Οι Χαλέικερς όμως είχαν τον πλήρη έλεγχο, για να φτάσουν μέχρι και στο +16, αφού προηγήθηκαν με 40-24 στο 28’, με δίποντο από τον Χαρδαβέλλα, για να τελειώσουν την 3η περίοδο, με το υπέρ τους, 42-27.
Ο ρυθμός έπεσε στο τέταρτο δεκάλεπτο, το οποίο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Αρχικά, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 45-27 στο 31’, μετά από δίποντο που πέτυχε ο Πούτος, ενώ οι Gipsy Blinders μείωσαν σε 45-30 στο 34’, με τρίποντο που έβαλε ο Μπερζελέας. Η διαφορά μεγάλωσε και οι Χαλέικερς προηγήθηκαν με δίποντο του Μπαλάσκα με 55-33 στο 39’ και με αυτό το σκορ έληξε το ματς.
Player Of The Game: Ο Γιώργος Χαρδαβέλλας έκανε νταμπλ-νταμπλ και ξεχώρισε για τους Χαλέικερς, έχοντας 20 πόντους (2/5β., 9/16δ., 0/1τρ.), 14 ριμπάουντ (11αμ.-3επ.), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και το κορυφαίο Efficiency με 25.
Παίκτης-Κλειδί: Για τους νικητές, ο Πέτρος Πούτος προσέφερε 10 πόντους (2/8β., 4/9δ., 0/2τρ.), 5 ριμπάουντ (3αμ., 2επ.), 3 κλεψίματα και 1 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Η διαφορά στην ευστοχία στα δίποντα ήταν χαοτική, με τους Χαλέικερς να έχουν 24/52 (46,2%) και τους Gipsy Blinders να έχουν μόλις 7/29 (24,1%).
Διψήφιος στην επίθεση από τη μεριά των νικητών, ήταν επίσης ο Στέφανος Τζαβάρας (10π., 5/9δ., 0/2τρ., 2ασ., 2κλ.).
Από την πλευρά των Gipsy Blinders, ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό στο σκοράρισμα και με νταμπλ-νταμπλ, ήταν ο Παναγιώτης Θεοδωρόπουλος (16π., 1/2β., 3/14δ., 3/13τρ., 12ρ., 2ασ., 1κλ.).