Πολύ ενδιαφέρον είχε ο αγώνας που έγινε την Κυριακή (31/03) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, με τους ΜΓΚ να κάνουν μία «διαστημική» 4η περίοδο και με επί μέρους σκορ 27-8 υπέρ τους, να φτάνουν στη νίκη επί των Pink Panthers με 75-59. Ήταν ένας αγώνας που διεξήχθη στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής του Group 1 της Division 3 και οι νικητές έχουν ρεκόρ 12-8, οπότε έπιασαν την Πόρτο στην 4η θέση. Από την άλλη, οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 8-12 και είναι στην 7η θέση σε ισοβαθμία με άλλες τρεις ομάδες (Munchies Reloaded, Terror East και New York Bricks).
Οι δύο ομάδες άρχισαν το ματς με ισορροπία, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ελαφρύ προβάδισμα με 8-6 στο 4’, με τον Παναγιωτακόπουλο να έχει βάλει τους 6 από τους 8 πόντους της ομάδας του. Από την άλλη, ο Λάιος είχε βάλει και τους 6 πόντους των γηπεδούχων, που πήραν το πρώτο προβάδισμά τους, με 9-8 στο 5’, με τρίποντο του Αλεξανδρή. Οι Pink Panthers πέρασαν μπροστά με 13-12 στο 7’, ενώ προηγήθηκαν και με 15-12 στο 8’, με δίποντα από τον Παναγιωτακόπουλο και στις δύο περιπτώσεις. Η 1η περίοδος έληξε ισόπαλη όμως, με 15-15, με τους ΜΓΚ να ισοφαρίζουν μετά από μία βολή του Λάιου και ένα δίποντο του Μαρτσάκη.
Δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 20-15 στο 11’, έπειτα από δίποντο του Γιαννόπουλου. Με 9-0 σερί απάντησαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι προηγήθηκαν έτσι με 24-20 στο 14’, χάρις σε τρίποντο του Μακριδάκη. Μάλιστα, έφτασαν και στο +6, με το υπέρ τους, 29-23 στο 15’, με δίποντο που έβαλε ο Αγόρης. Οι ΜΓΚ μείωσαν στο καλάθι, σε 31-29 στο 18’, με τρίποντο του Ανδρέα Μακρή, αλλά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 5-0 σερί των Pink Panthers, που με δίποντο του Αγόρη, προηγήθηκαν με 36-29.
Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 36-32 στο 22’, στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με μία βολή του Μαρτσάκη και ένα δίποντο του Χρήστου, αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στο +9, με το υπέρ τους, 45-36 στο 27’, που ήρθε με 2/2 βολές του Παναγιωτακόπουλου. Οι ΜΓΚ μείωσαν σε 45-43 στο 28’ με δίποντο του Αλεξανδρή. Οι Pink Panthers όμως προηγήθηκαν με 51-43 στο 29’ με τρίποντο από τον Μπαρμπαρόσο και τελικά έκλεισαν την 3η περίοδο μπροστά με 51-48.
Με 6-0 σερί μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, που βρέθηκαν έτσι μπροστά με 54-51 στο 32’ έπειτα από ένα δίποντο που έβαλε ο Αλεξανδρής. Στο 33’, οι Pink Panthers μείωσαν σε 54-53, έπειτα από καλάθι που πέτυχε ο Αγόρης. Εκεί όμως, οι ΜΓΚ έκαναν ένα τρομερό 15-0 σερί και με δίποντο από τον Λάιο, προηγήθηκαν με 69-53 στο 38’. Τα πάντα κρίθηκαν οριστικά και το τελικό σκορ ήταν το υπέρ τους, 75-59.
Player Of The Game: Ο Βασίλης Λάιος ξεχώρισε για τους ΜΓΚ, αφού τελείωσε το παιχνίδι με νταμπλ-νταμπλ, με 22 πόντους (6/9β., 8/14δ., 0/5τρ.), 16 ριμπάουντ (13αμ.-3επ.), 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 27.
Παίκτης-Κλειδί: Πολύ καλό ματς για τους νικητές, έκανε και ο Θανάσης Αλεξανδρής, έχοντας 18 πόντους (0/3β., 3/5δ., 4/7τρ.), 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ (1αμ.-2επ.), 1 κλέψιμο και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 15.
Που κρίθηκε το ματς: Οι ΜΓΚ έχαναν με 51-48 στο φινάλε της 3ης περιόδου, αλλά έκαναν εντυπωσιακό επί μέρους σκορ 27-8 υπέρ τους, στο τέταρτο δεκάλεπτο και έτσι κέρδισαν με 75-59.
Να προσθέσουμε ότι για τους νικητές, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Ραφαήλ Μαρτσάκης (14π., 2/4β., 6/8δ., 0/5τρ., 3ρ., 3κλ., 2ασ.).
Από την πλευρά των Pink Panthers, πρώτος σκόρερ και με νταμπλ-νταμπλ ήταν ο Μάριος Παναγιωτακόπουλος (16π., 2/4β., 7/14δ., 0/2τρ., 18ρ., 3τάπ., 1ασ.), ενώ διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Βαγγέλης Ντζόγιας (15π., 1/3β., 4/8δ., 2/8τρ., 4ρ., 2ασ.).