Την έκτη συνεχόμενη νίκη τους, πέτυχαν οι Power Stramgers την Κυριακή (31/03) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, όπου κέρδισαν τους Brotherhoops με 73-55 για την 20ή αγωνιστική του Group 2 της Division 3. Έχοντας εξασφαλίσει προ πολλού την 1η θέση της κανονικής σεζόν και μαθηματικά, βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 19-1. Από την άλλη, οι ηττημένοι έπεσαν στο 8-11 και βρίσκονται στην 8η θέση.
Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 4-0 στο 1’, μετά από δίποντο του Αρμπελιά, ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 4-3 στο 2’ με τρίποντο του Χάλαρη. Λίγο αργότερα, οι Brotherhoops ισοφάρισαν σε 9-9 στο 4’, αλλά και σε 14-14 στο 5’ με τρίποντο του Αλέξανδρου Βουγά και δίποντο του Ζαφειρόπουλου αντίστοιχα. Οι Power Strangers πάτησαν… γκάζι μετά και προηγήθηκαν με 21-14 στο 7’ με δίποντο από τον Αρμπελιά και έκλεισαν την 1η περίοδο με διψήφιο προβάδισμα, με 29-17, μετά από δίποντο του Τσαουσλάρη.
Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και έτσι μείωσαν σε 29-22 στο 11’, έπειτα από δίποντο του Χάλαρη. Ήρθε όμως ένα 10-0 σερί των γηπεδούχων, που τους έφερε μπροστά με 39-22 στο 14’, με δίποντο του Γαλανόπουλου. Οι Brotherhoops μείωσαν σε 41-26 στο 16’ με δίποντο του Μιχάλη Βουγά, αλλά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 8-0 σερί των Power Strangers, που με δίποντο του Ζαφόλια, έφτασαν στο +23, με το υπέρ τους, 49-26.
Η διαφορά έφτασε και στους 25 πόντους με την έναρξη του δευτέρου μέρους, αφού οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 51-26 στο 21’ με δίποντο του Τσαουσλάρη. Αργά αλλά σταθερά, οι Pink Panthers μείωσαν τη διαφορά μέχρι και στους 15 πόντους, με σκορ 55-40 στο 28’, χάρις σε 2/2 βολές που πέτυχε ο Μίσσιος. Η 3η περίοδος τελείωσε όμως με 5-0 σερί των Power Strangers, που με μία βολή του Τσαουσλάρη, βρέθηκαν μπροστά με 60-40.
Με καλάθι του Γαλανόπουλου άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 62-40 στο 31’. Από την άλλη πλευρά, οι Pink Panthers μείωσαν μέχρι και στους 14 πόντους τη διαφορά, με σκορ 65-51, με ένα τρίποντο που σημείωσε ο Χάλαρης στο 35’. Οι Power Strangers έλεγξαν όμως το παιχνίδι και έφτασαν στο +20 με 73-53 στο 39’ με δίποντο του Ζαφόλια και το τελικό σκορ ήταν 73-55.
Player Of The Game: Ο Νίκος Τσαουσλάρης αναδείχθηκε MVP για τους Power Strangers, έχοντας 29 πόντους (5/7β., 9/15δ., 2/4τρ.), 6 ριμπάουντ (5αμ.-1επ.), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 28 Efficiency.
Παίκτης-Κλειδί: Το ίδιο Efficiency με 28 είχε και ο συμπαίκτης του, Αντώνης Γαλανόπουλος, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με νταμπλ-νταμπλ, με 16 πόντους (4/5β., 6/15δ., 0/1τρ.), 23 ριμπάουντ (14αμ.-9επ.), 1 κλέψιμο και 1 τάπα.
Που κρίθηκε το ματς: Τα πάντα είχαν κριθεί ουσιαστικά από το πρώτο ημίχρονο, με τους Power Strangers να έχουν μπει τόσο δυνατά, που προηγήθηκαν με 49-26 στην ανάπαυλα, με το δεύτερο μέρος να είναι ουσιαστικά μια τυπική διαδικασία.
Για τους νικητές, νταμπλ-νταμπλ έκανε και ο Σωτήρης Αρμπελιάς (10π., 0/1β., 5/12δ., 0/3τρ., 10ασ., 5ρ., 5κλ.).
Από την άλλη μεριά, πρώτος σκόρερ των Brotherhoops ήταν ο Ηλίας Χάλαρης (23π., 1/4δ., 7/10τρ., 8ρ., 2ασ., 1κλ.), ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Αλέξανδρος Βουγάς (14π., 1/2β., 2/7δ., 3/8τρ., 4ρ., 2κλ., 1ασ., 1τάπ.).