Σε έναν αγώνα που διεξήχθη την Κυριακή (07/04) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, οι FBC έφτασαν σε μία πολύ δύσκολη επικράτηση επί των Primero De Mayo με 54-50 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του Group 2 της Division 3. Οι γηπεδούχοι έχουν πλέον ρεκόρ 11-10 και βρίσκονται στην 5η θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι που πάλεψαν πολύ, έπεσαν στο 3-18 και ισοβαθμούν στην 11η θέση με τους Gipsy Blinders.
Το πρώτο καλάθι ήρθε από τους φιλοξενούμενους με τον Παπαβασιλείου, για να προηγηθούν με 2-0 στο 1’, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 2-2 στο ίδιο λεπτό, χάρις σε δίποντο από τον Παρτσινέβελο. Οι Primero De Mayo ανέβασαν… στροφές και προηγήθηκαν με 12-4 στο 5’ και με 25-11 στο 9’, με δίποντο του Παπαβασιλείου και τρίποντο του Πάνου αντίστοιχα. Η 1η περίοδος τελείωσε με τους FBC να πετυχαίνουν buzzer beater τρίποντο με τον Δημητράκη και να μειώνουν με αυτό τον τρόπο σε 25-14.
Με μία βολή από τον Δημητράκη και με ένα δίποντο του Λαυκίδη, άρχισαν το δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, που μείωσαν έτσι σε 25-17 στο 11’. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, μιας και βρέθηκαν μπροστά με 32-20 στο 15’, έπειτα από ένα δίποντο του Χονδρομάρα. Οι FBC έβγαλαν αντίδραση όμως και ισοφάρισαν σε 32-32 στο 18’, μετά από δίποντο του Παρτσινέβελου. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με γκολ-φάουλ του Γκουγκούση στο 19’ και έτσι οι Primero De Mayo ήταν μπροστά με 35-32.
Πολύ αμφίρροπη ήταν η συνέχεια και αυτό φάνηκε από την έναρξη του δευτέρου μέρους. Οι γηπεδούχοι αρχικά προσπέρασαν με 36-35 στο 21’, με καλάθια από τους Σταύρου και Παρτσινέβελο. Άμεσα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 37-36 στο 22’ με 2/2 βολές του Πάνου. Οι FBC έκαναν σερί 5-0 και προηγήθηκαν με 41-37 στο 23’, έπειτα από δίποντο του Καγκλή. Ο ρυθμός έπεσε και οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο. Οι Primero De Mayo πέρασαν μπροστά με 43-42 στο 29’, με δίποντο από τον Ρουσουνέλο, αλλά η 3η περίοδος έκλεισε ισόπαλη με 43-43, αφού ο Τριαντάφυλλος έβαλε μία βολή για τους FBC.
Συνεχίζουμε με το τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι άρχισαν με ένα σερί 7-0, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 50-43 στο 35’, έπειτα από ένα τρίποντο του Τριαντάφυλλου. Στο ίδιο λεπρό σκόραραν για πρώτη φορά οι φιλοξενούμενοι, μειώνοντας σε 50-45, χάρις σε δίποντο του Νάστου. Οι FBC ξέφυγαν με 54-45 στο 37’, μετά από ένα δίποντο του Παρτσινέβελου και τελικά οι Primero De Mayo μείωσαν σε 54-50 στο 38’, έπειτα από γκολ-φάουλ του Παπαβασιλείου. Αυτό ήταν το τελικό σκορ, αφού δεν άλλαξε κάτι στη συνέχεια.
Player Of The Game: Ο Αποστόλης Παρτσινέβελος έκανε εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ για τους FBC, τελειώνοντας το ματς με 14 πόντους (2/10β., 6/18δ.), 26 ριμπάουντ (17αμ.-9επ.), 2 τάπες, 1 ασίστ και είχε το κορυφαίο Efficiency με 23.
Παίκτης-Κλειδί: Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Νίκος Δημητράκης, έχοντας 18 πόντους (1/4β., 1/5δ., 5/11τρ.), 3 αμυντικά ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Στη μεγάλη διαφορά στα τρίποντα, όπου οι FBC είχαν 6/20 (30%) απέναντι στα 1/21 (4,8%) που σούταραν οι αντίπαλοί τους. Επίσης, οι γηπεδούχοι μάζεψαν και 13 παραπάνω ριμπάουντ συνολικά (59 έναντι 46).
Όσον αφορά στους Primero De Mayo, πρώτος σκόρερ ήταν ο Θανάσης Παπαβασιλείου (19π., 3/7β., 8/13δ., 0/7τρ., 4ρ., 5ασ., 3κλ., 1τάπ.), ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Δημήτρης Πάνου (10π., 3/3β., 2/9δ., 1/8τρ., 9ρ., 4ασ., 2κλ.).