Ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τους Bricklayers να επικρατούν οριακά κόντρα στους Κόνδορες BC με 56-54 την Πέμπτη (04/04) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ. Το παιχνίδι αυτό αφορούσε στην 21η αγωνιστική του Group 2, στη Division 3 και οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 16-5, ενώ είναι σημαντικό το ότι πήραν το ροζ φύλλο, παρόλο που δεν είχαν διαθέσιμη αλλαγή, μιας και κατέβηκαν με μία πεντάδα μόνο. Από την άλλη, οι ηττημένοι έφτασαν κοντά στη νίκη, αλλά δεν τα κατάφεραν και πλέον το ρεκόρ τους, είναι 10-11.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 2-0 στο 1’, χάρις σε καλάθι από τον Κατζιλιεράκη, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί 8-0 και έτσι προηγήθηκαν με 8-2 στο 6’, μετά από ένα δίποντο του Βέργου. Οι Κόνδορες BC έφεραν το ματς σε ισορροπία, αφού κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 10-10 στο 9’, με δίποντο του Άγγελου Χρονόπουλου. Οι Bricklayers έκλεισαν όμως την 1η περίοδο με 2/2 βολές του Γκούσκου, οπότε βρέθηκαν μπροστά με 12-10.
Σχετικά με το δεύτερο δεκάλεπτο, ξεκίνησε με γκολ-φάουλ που πέτυχε ο Κωνσταντόπουλος και έτσι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 15-10 στο 11’, ενώ λίγο αργότερα ήταν μπροστά και με 20-15 στο 14’, ξανά με γκολ-φάουλ του ίδιου παίκτη. Εκεί όμως, οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα σερί 7-0 και πέρασαν μπροστά με 22-20 στο 17’, με τρίποντο από τον Κατζιλιεράκη. Οι Bricklayers ισοφάρισαν σε 24-24 στο 19’ με τρίποντο από τον Βέργο, αλλά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα καλάθι από τον Σωτήρη Χρονόπουλο και οι Κόνδορες BC προηγήθηκαν με 26-24.
Με καλάθι του Παπουτσή άρχισε το δεύτερο μέρος και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά με 28-24 στο 21’. Ο Κωνσταντόπουλος έβαλε ένα τρίποντο λίγο αργότερα και οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα με 29-28 στο 22’. Οι εναλλαγές στο προβάδισμα συνεχίστηκαν για ένα μικρό διάστημα, με τους Κόνδορες BC να είναι μπροστά με 32-31 στο 25’. Στη συνέχεια, οι Bricklayers βρέθηκαν μπροστά με 36-32 στο 26’ με δίποντο του Λοΐζου, ενώ με δίποντο του Κωνσταντόπουλου στο 29’, τελείωσαν την 3η περίοδο μπροστά με 42-36.
Πάμε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 42-38 στο 31’, με καλάθι του Άγγελου Χρονόπουλου, όμως οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 51-44 στο 34’ με δίποντο από τον Γκούσκο. Οι Κόνδορες BC όμως πέρασαν μπροστά σε κρίσιμο σημείο, με 54-53 στο 38’, με 2/2 βολές του Δημόπουλου. Στο 39’, οι Bricklayers ανέκτησαν το προβάδισμα με 55-54, με καλάθι του Λοΐζου. Τελικά, στα 9.5’’ για τη λήξη του ματς, ο Βέργος είχε 1/2 βολές και έκανε το 56-54 υπέρ των Bricklayers. Μετά από τάιμ άουτ, οι Κόνδορες BC είχαν την τελευταία επίθεση, αλλά τελικά ο Παπουτσής αστόχησε στο τζαμπ σουτ που πήρε από το πλάι και έτσι δεν είχαμε παράταση και τελείωσε το ματς.
Player Of The Game: Ο Χρήστος Λοΐζος των Bricklayers ήταν κυρίαρχος στις δύο ρακέτες, κάνοντας και νταμπλ-νταμπλ, αφού είχε συνολικά 15 πόντους (1/2β., 7/12δ., 0/3τρ.), 20 ριμπάουντ (18αμ.-2επ.), 2 ασίστ και το κορυφαίο Efficiency με 26.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Θεόδωρος Βέργος ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, έχοντας 16 πόντους (1/2β., 3/6δ., 3/7τρ.), 4 αμυντικά ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 ασίστ και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 15.
Που κρίθηκε το ματς: Με το σκορ στο 56-54 υπέρ των Bricklayers με μία βολή του Βέργου στα 9.5’’ πριν από τη λήξη, οι Κόνδορες BC είχαν την τελευταία επίθεση, αλλά το τζαμπ σουτ του Παπουτσή από το πλάι, δεν βρήκε στόχο και έτσι δεν ήρθε η παράταση, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη.
Για τους νικητές, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν επίσης ο Γιώργος Κωνσταντόπουλος (15π., 4/4β., 4/8δ., 1/7τρ., 7ρ., 2ασ.).
Όσο για τους Κόνδορες BC, πρώτος σκόρερ και με νταμπλ-νταμπλ, ήταν ο Χρήστος Οικονομούλας (13π., 5/10δ., 1/6τρ., 12ρ., 3ασ., 2κλ.), ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν επίσης οι Σωτήρης Χρονόπουλος (11π., 1/3β., 5/9δ., 4ρ., 3ασ.) και Γιώργος Δημόπουλος (11π., 2/2β., 3/9τρ., 3ρ., 2ασ.).