Ένα ματς χωρίς σκοπιμότητες και με έμφαση στο επιθετικό μπάσκετ, έγινε το Σάββατο (13/04) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, όπου οι Abaliers κέρδισαν τους Pink Panthers με 73-59 για την 22η και τελευταία αγωνιστική του Group 1 της Division 3. Οι νικητές, που τερμάτισαν στη 2η θέση στην κανονική σεζόν με ρεκόρ 16-6, είχαν μία… άχαστη τριάδα, αφού οι Αλέξανδρος Σχοινάς, Γιάννης Μώρος και Κώστας Δούρος πέτυχαν από κοινού, τους 50 από τους 73 πόντους της ομάδας τους. Πλέον, περιμένουν να μάθουν αντίπαλο στα Play Offs. Αντίθετα, οι «Πάνθηρες» τελείωσαν με ρεκόρ 9-13 και θα περιμένουν τα αποτελέσματα των ανταγωνιστών τους, για να δουν αν θα βρίσκονται τελικά στην οκτάδα και τα Play Offs.
Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και πήραν… κεφάλι με 5-0 στο 1’, με τρίποντο του Βενάρδου και δίποντο από τον Παναγιωτακόπουλο. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 5-2 στο 3’ με καλάθι του Χρυσοσπάθη και ισοφάρισαν λίγο αργότερα σε 9-9 στο 6’ με τρίποντο από τον Δούρο. Οι Pink Panthers προηγήθηκαν με 12-9 στο 7’, χάρις σε μία βολή του Γκίκα, αλλά οι Abaliers πέρασαν μπροστά, φτάνοντας και στο υπέρ τους, 17-12 στο 9’ με δίποντο του Κυριαζή, για να κλείσουν την 1η περίοδο στο +4, με 17-13.
Με τρίποντο του Ντζόγια άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο και οι «Πάνθηρες» μείωσαν σε 17-16 στο 11’. Ακολούθησε 7-0 σερί από τους φιλοξενούμενους, που προηγήθηκαν έτσι με 24-16 στο 12’, έπειτα από δίποντο που έβαλε ο Μώρος. Η διαφορά ανέβηκε και σε διψήφια επίπεδα, με +11, με σκορ 30-19 στο 14’ μετά από τρίποντο του Δούρου. Οι Pink Panthers αντέδρασαν και μείωσαν σε 30-25 στο 17’ και σε 34-29 στο 19’, χάρις σε δίποντα των Παναγιωτακόπουλου και Λύτρα αντίστοιχα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Abaliers να είναι μπροστά με 36-29.
Δυνατά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο μέρος, για να ανεβάσουν τη διαφορά στο +12, με 41-29 στο 21’, που ήρθε με δίποντο από τον Δούρο. Οι «Πάνθηρες» μπόρεσαν να μειώσουν σε 45-37 στο 25’ με μία βολή από τον Παναγιωτακόπουλο. Ωστόσο, η διαφορά μεγάλωσε, φτάνοντας έως και το +14, με 51-37 στο 26’, μετά από τρίποντο του Μώρου. Οι Pink Panthers μείωσαν σε 53-44 στο 28’ με τρίποντο που έβαλε ο Βενάρδος, αλλά η 3η περίοδος έκλεισε με τους Abaliers να είναι μπροστά με 59-46, που έγινε με δίποντο του Ζήση.
Όσο για το τέταρτο δεκάλεπτο, στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 59-50 στο 32’, έπειτα από δίποντο του Ασημάκη, ενώ μείωσαν και σε 62-54 στο 35’, με δίποντο του Ντζόγια. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν και πάλι σε διψήφιο προβάδισμα, με το υπέρ τους, 66-54 στο 36’, με δίποντο από τον Δούρο. Οι Pink Panthers μείωσαν σε 66-57 στο 38’ με τρίποντο του Ντζόγια, αλλά δεν πλησίασαν περισσότερο. Με τρίποντο από τον Μώρο διαμορφώθηκε το τελικό 73-59 υπέρ των Abaliers.
Player Of The Game: Ο Αλέξανδρος Σχοινάς ηγήθηκε επιθετικά για τους Abaliers, τελειώνοντας τον αγώνα με 22 πόντους (1/3β., 9/11δ., 1/12τρ.), 7 ριμπάουντ (5αμ.-2επ.), 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και το κορυφαίο Efficiency με 20.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Κώστας Δούρος των νικητών, βοήθησε με 14 πόντους (4/5δ., 2/12τρ.), 8 ριμπάουντ (6αμ.-2επ.), 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 17.
Που κρίθηκε το ματς: Υπήρξε μεγάλη διαφορά στην ευστοχία των δύο ομάδων στα δίποντα, με τους Abaliers να έχουν 62,9% (22/35) και τους Pink Panthers να έχουν αντίστοιχα 40,5% (17/42).
Διψήφιος στο σκοράρισμα για τους νικητές, ήταν και ο Γιάννης Μώρος (14π., 0/1β., 1/2δ., 4/8τρ., 4ρ., 1ασ.).
Όσον αφορά στους Pink Panthers, πρώτος σκόρερ και με εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ ήταν ο Μάριος Παναγιωτακόπουλος (19π., 5/10δ., 7/16δ., 21ρ., 2κλ.), ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν επίσης οι Βαγγέλης Ντζόγιας (18π., 2/3β., 5/12δ., 2/4τρ., 6ρ., 2ασ., 1κλ.) και Βαγγέλης Βενάρδος (10π., 2/4δ., 2/5τρ., 6ρ., 5ασ., 2κλ.).