Σε ένα ματς που δεν ήταν και το ποιοτικότερο από πλευράς σκοραρίσματος, η άμυνα των Mamba’s έκανε τη διαφορά και έτσι έφτασαν στη νίκη με 48-39 επί των New York Bricks την Κυριακή (05/11) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ. Το παιχνίδι έγινε για την 4η αγωνιστική του Group 1 στη Division 3, με τους νικητές να βελτιώνουν το ρεκόρ τους, στο 2-2, ενώ οι γηπεδούχοι από τη μεριά τους, υποχώρησαν στο 0-4.
Η νευρικότητα ήταν το κύριο χαρακτηριστικό στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να έχουν αστοχία και τις άμυνες να κυριαρχούν. Ο πρώτος πόντος ήρθε από τους φιλοξενούμενους, με μία βολή του Ρίσκα για το 1-0 στο 1’, ενώ οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 2-1 στο 4’ με καλάθι του Βιδάλη. Ο Παπαλέξης με ένα δίποντο και μία βολή έκανε το 4-2 στο 5’, υπέρ των Mambas’s, που ισοφαρίστηκαν από τους New York Bricks με 4-4 στο ίδιο λεπτό με καλάθι του Θανάση Πλέτσα, αλλά ήταν αυτοί που έκλεισαν την 1η περίοδο μπροστά με σκορ 8-6.
Πολύ δυνατά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και ανέβασαν γρήγορα τον δείκτη του σκορ, στο +8, αφού προηγήθηκαν με νταμπλ-σκορ, με 16-8 στο 13’ έπειτα από 2/2 βολές του Σπύρου Ζυγούκη. Οι New York Bricks έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν σε 18-16 στο 16’ με τρίποντο του Θανάση Πλέτσα και σε 20-18 στο 18’ με δίποντο του Βιδάλη. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα απίστευτο buzzer beater τρίποντο του Βιδάλη από το κέντρο του γηπέδου, για να μειώσει σε 23-21, σκορ με το οποίο ήταν μπροστά οι Mamba’s, στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.
Πάρα πολύ αμφίρροπα κύλησαν τα πράγματα στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Οι New York Bricks έδειξαν διάθεση να πάρουν τον έλεγχο και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 23-23 στο 21’ με καλάθι του Θεοδοσίου και να περνάνε μπροστά στο 26’ με 32-30, με ένα δίποντο του Θανάση Πλέτσα. Οι Mamba’s όμως βρήκαν και πάλι τον ρυθμό τους και τελείωσαν την 3η περίοδο μπροστά με 37-34 μετά από ένα δίποντο του Γιώργου Ζυγούκη.
Όσον αφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι άμυνες «έσφιξαν» ακόμα περισσότερο και οι δύο ομάδες πάλεψαν σκληρά. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στο +6, σε 40-34 στο 32’ έπειτα από δίποντο του Γιώργου Ζυγούκη, αλλά οι New York Bricks κατάφεραν να μειώσουν σε 40-36 στο 33’ και σε 42-38 στο 37’, μετά από δίποντα του Θεοδοσίου και του Αναστασόπουλου αντίστοιχα. Δεν πλησίασαν άλλο όμως, με τους Mamba’s να αυξάνουν το προβάδισμα και στο +9, κερδίζοντας με 48-39, σκορ που διαμορφώθηκε με τρίποντο του Σπύρου Ζυγούκη.
Player Of The Game: Για έναν πόντο έχασε το νταμπλ-νταμπλ ο Γιώργος Ζυγούκης των Mamba’s, τελειώνοντας τον αγώνα με 9 πόντους (1/2β., 4/6δ.), 11 αμυντικά ριμπάουντ και το καλύτερο Efficiency με 14.
Παίκτης-Κλειδί: Ο πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Σπύρος Ζυγούκης, που είχε 13 πόντους (5/6β., 1/3δ., 2/5τρ.), 3 κλεψίματα, 1 αμυντικό ριμπάουντ και 1 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Η άμυνα έκανε τη διαφορά και ειδικά στην 4η περίοδο, όπου οι Mamba’s δέχθηκαν μόλις 5 πόντους.
Για τους New York Bricks, πρώτος σκόρερ και με νταμπλ-νταμπλ, ήταν ο Κυριάκος Βιδάλης (11π., 4/9δ., 1/1τρ., 10ρ., 1ασ., 1τάπ.), ενώ διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Θανάσης Πλέτσας (10π., 2/6δ., 2/14τρ., 4ρ., 3κλ., 1ασ.).