Στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής για το Division 3 North Group 1 η Πόρτο αντιμετώπισε τους Abaliers και πήραν την 5η  τους νίκη για φέτος.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν την πρώτη περίοδο αρκετά εύστοχοι με πρωταγωνιστές τους Γκόρο (9), Σανδάλη (5) και Ψαλιδόπουλο από (2). Από την άλλη πλευρά οι Abaliers ξεκίνησαν το ίδιο εύστοχα με τους Μώρο (6), Δούρο (5) και Καψή (2) διαμορφώνοντας το αποτέλεσμα του πρώτου δεκαλέπτου σε 13-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο αυξήθηκε η ροή του σκοραρίσματος και από τις δυο πλευρές. Οι γηπεδούχοι με τους Μώρο (5), Δούρο και Κυριαζή από (3) και από (2) οι Καψής και Χρυσοσπάθης. Από την άλλη η Πόρτο με τους Γκόρο και Ψαλιδόπουλο από (4), Σανδάλη (2) και με έναν πόντο ο Αρβανιτάκης με το σκορ του πρώτου ημίχρονου να διαμορφώνεται σε 28-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι άμυνες των φιλοξενούμενων έγιναν πιο σκληρές. Οι γηπεδούχοι με τους Χρυσοσπάθη και Δούρο από (5) και με (3) ο Μώρος. Από την άλλη η Πόρτο με τους Ψαλιδόπουλο και Γκόρο από (7), Τοπούζογλου (6) και (2) ο Χαλκίδης διαμόρφωσαν το σκορ τρίτης περιόδου σε 41-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο είδαμε πιο απελευθερωμένο μπάσκετ και από τις δυο ομάδες. Η Πόρτο με τους Ψαλιδόπουλο (7), Γκόρο (4), Τοπούζογλου (3) και από (2) οι Βουλουμάκος και Χαλκίδης. Οι Abaliers έκαναν ότι μπορούσαν να ισοφαρίσουν αλλά δεν τα κατάφεραν στο τέλος ,με τους Δούρο (8), Καψής (5), από (2) οι Χρυσοσπάθης και Μώρος και ο Κυριαζής με (1) με το σκορ στο τέλος της τέταρτης περιόδου να διαμορφώνεται σε 59-68.

Τα στατιστικά μιλούν από μόνα τους. Οι νικητές ήταν πιο εύστοχοι (δίποντα 17/29 (58,6%), τρίποντα 9/32 (28,1%) και βολές 7/14 (50,0%)) μάζεψαν 49 ριμπάουντ εκ των οποίων τα 7 ήταν επιθετικά. Μοίρασαν 12 ασίστ συνολικά με 12 λάθη στη διάρκεια του αγώνα.

MVP:  Αναδείχθηκε ο Δημήτρης Γκόρος ο οποίος σημείωσε 24 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 λάθη με 29 στο σύστημα αξιολόγησης. Καλύτερος των ηττημένων ήταν ο Κωνσταντίνος Δούρος ο οποίος σημείωσε 21 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα και 4 λάθη με 20 στο σύστημα αξιολόγησης.

Κλειδί του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Ψαλιδόπουλος ο οποίος σημείωσε 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος με 11 στο σύστημα αξιολόγησης.

Η σκληρή άμυνα και η εμπειρία των παιχτών της Πόρτο τους έδωσε την νίκη.