Στην κορυφή και αήττητοι παρέμειναν οι Power Strangers που κέρδισαν τους Basketfathers με 69-66 μετά από μεγάλη μάχη, την Κυριακή (26/11) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ. Το παιχνίδι αφορούσε στην 7η αγωνιστική της Division 3 στο Group 2 και πλέον οι νικητές έχουν ρεκόρ 7-0, παραμένοντας στην 1η θέση, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 5-2 από τη μεριά τους.
Με την έναρξη του αγώνα φάνηκε αμέσως ότι οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο παρκέ. Για αυτό και προηγήθηκαν με 4-0 στο 1’, έπειτα από δύο καλάθια του Γαλανόπουλου, αλλά και με 11-6 στο 3’, χάρις σε ένα δίποντο από τον Τσάτσα. Οι Basketfathers μείωσαν σε 13-11 στο 6’, έπειτα από δίποντο του Καλτσά, αλλά οι Power Strangers έφτασαν και στο +8, με το υπέρ τους, 19-11 στο 8’, χάρις σε τρίποντο που έβαλε ο Αβλαμισόπουλος, για να κλείσουν την 1η περίοδο στο +7, με σκορ 20-13.
Οι Power Strangers φάνηκε να έχουν πάρει πλήρως τον έλεγχο του αγώνα λίγο μετά από την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, όταν και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (+12), με 25-13 στο 11’, ύστερα από τρίποντο που έβαλε ο Αρμπελιάς. Από τα μέσα της περιόδου και μετά, οι Basketfathers ανέβασαν την απόδοσή τους και με σερί 7-0, μείωσαν σε 37-34, μετά από μία βολή του Καλτσά και έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.
Οι δύο ομάδες έδωσαν μάχη στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τους Basketfathers να παίρνουν και το προβάδισμα για πρώτη φορά στον αγώνα, με 39-38 στο 22’ με 2/2 βολές του Καλτσά. Ακολούθως, οι δύο αντίπαλοι άλλαξαν αμέτρητες φορές το προβάδισμα. Οι Power Strangers έκαναν καλύτερο φινάλε όμως και μετά από ένα δίποντο που σημείωσε ο Γαλανόπουλος, τελείωσαν την 3η περίοδο με ένα προβάδισμα 6 πόντων, με 55-49.
Η μάχη συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Αρχικά πάντως, οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα προβάδισμα 7 πόντων, με 59-52 στο 33’, χάρις σε δίποντο που έβαλε ο Πανοσκάλτσης. Με 7-0 σερί όμως, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 59-59 στο 36’, έπειτα από δίποντο του Κωστή και πέρασαν και μπροστά με 62-61 στο 38’, με μία βολή από τον ίδιο παίκτη. Στα 16.8’’ για τη λήξη, ο Τσάτσας με 2/2 βολές έκανε το 67-64 υπέρ των Power Strangers. Ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Αμπατζή στα 10’’ και ο Τσάτσας έκανε ξανά 2/2 βολές στα 8.1’’ για να καθαρίσει το ματς με το 69-64 υπέρ της ομάδας του. Οι Basketfathers μπόρεσαν μόνο να μειώσουν στο τελικό 69-66, με καλάθι του Κωστή στα 3.6’’ πριν από το φινάλε.
Player Of The Game: Εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ έκανε για τους Power Strangers ο Αντώνης Γαλανόπουλος με 15 πόντους (1/4β., 7/13δ.), 17 ριμπάουντ (10αμ.-7επ.), 3 τάπες, 1 κλέψιμο και το κορυφαίο Efficiency με 26.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Παντελής Τσάτσας ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 25 πόντους (6/7β., 2/4δ., 5/13τρ.), 4 ριμπάουντ (3αμ.-1επ.), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 20.
Που κρίθηκε το ματς: Οι 2/2 βολές του Τσάτσα στα 8.1’’ πριν από τη λήξη, έκαναν το 69-64 υπέρ των Power Strangers και εκεί τελείωσαν τα πάντα οριστικά και αμετάκλητα.
Για τους νικητές, διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Νίκος Τσαουσλάρης (16π., 4/9β., 6/14δ., 0/3τρ., 5ρ., 1ασ., 1κλ.).
Από την άλλη μεριά, οι Basketfathers είχαν τέσσερις παίκτες που ήταν διψήφιοι στο σκοράρισμα. Αυτοί ήταν οι Αλέξης Αμπατζής (17π., 4/7δ., 3/6τρ., 11ρ., 4κλ., 3ασ., 2τάπ.), Νίκος Καλτσάς (12π., 3/5β., 3/3δ., 1/1τρ., 4ρ., 2ασ.), Ηρακλής Κωστής (12π., 2/2β., 5/12δ., 6ρ., 1ασ., 1κλ.) και Δημήτρης Τρίμης (10π., 5/11δ., 0/2τρ., 4ρ., 3ασ.).