Αν και ήταν πίσω στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα που έγινε την Κυριακή (04/02) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ, οι Millwalking Trags έκαναν σπουδαία ανατροπή και έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, για να πάρουν τη νίκη απέναντι στο Μεθοδικό Νίκαιας με 49-45. Το ματς διεξήχθη στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής στην περιφέρεια North της Division 4. Οι νικητές έφτασαν στις 5 σερί νίκες και βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 7-6, οπότε παραμένουν εντός της πρώτης εξάδας. Από την άλλη, οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 9-4 και προς το παρόν είναι στη 2η θέση.
Πολύ δυναμική αρχή έκαναν οι φιλοξενούμενοι, που προηγήθηκαν με 7-0 στο 3’, μετά από δίποντο που σκόραρε ο Πάτσιος. Μάλιστα, το Μεθοδικό Νίκαιας βρέθηκε μπροστά και με +10, με το υπέρ του, 12-2 στο 5’, με τρίποντο του Καρακατσάνη. Οι Millwalking Trags όμως έσφιξαν την άμυνά τους και με εντυπωσιακό σερί 11-0, έκλεισαν την 1η περίοδο με το υπέρ τους, 13-12, που διαμορφώθηκε με 2/2 βολές του Ζαφάρα.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι το σκορ ήταν χαμηλό στο επιθετικό σκέλος, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Οι Millwalking Trags κατάφεραν να προηγηθούν με 19-16 στο 14’, έπειτα από ένα δίποντο του Μιχαηλίδη. Ωστόσο, το Μεθοδικό Νίκαιας έκανε ένα σερί 8-0 και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ του, 24-19, που έγινε με ένα δίποντο από τον Βασιλείου.
Πάμε στο δεύτερο μέρος, εκεί όπου οι Millwalking Trags κατάφεραν να μειώσουν σε 26-25 στο 22’, έπειτα από ένα τρίποντο του Μιχαηλίδη. Με 70 σερί όμως, η ομάδα της Νίκαιας βελτίωσε το προβάδισμά της, στο +8, με το υπέρ της, 33-25 στο 24’, χάρις σε ένα τρίποντο του Καρακατσάνη. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 36-34 στο 28’ με μία βολή από τον Ζαφάρα, αλλά το Μεθοδικό τελείωσε την 3η περίοδο με το υπέρ του, 38-34, έπειτα από δίποντο του Τριβιζά.
Όσον αφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 42-38 στο 34’, έπειτα από 2/2 βολές του Βασιλείου. Ακολούθησε 7-0 σερί από τους γηπεδούχους, οι οποίου και προηγήθηκαν με 45-42 στο 38’, χάρις σε δίποντο του Ζαφάρα. Μετά, τα πάντα κρίθηκαν στις βολές. Στα 25.3’’ για τη λήξη, οι Millwalking Trags ήταν μπροστά με 47-43, έπειτα από 2/2 βολές του Μιχαηλίδη. Το Μεθοδικό Νίκαιας μείωσε σε 47-45 στα 24’’ για το τέλος, με 2/2 βολές του Καρακατσάνη. Ωστόσο, οι Trags κέρδισαν με 49-45, που διαμορφώθηκε με δύο βολές του Ζαφάρα, στα 24’’ και στα 11.5’’ για το φινάλε, αντίστοιχα.
Player Of The Game: Ο Κώστας Ζαφάρας των Millwalking Trags είχε το κορυφαίο Efficiency με 21, αφού τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους (7/10β., 3/6δ., 1/5τρ.), 9 αμυντικά ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.
Παίκτης-Κλειδί: Το δεύτερο καλύτερο Efficiency των νικητών, με 18, το είχε ο Νίκος Χαλικιάς, που τελείωσε το παιχνίδι με 2 πόντους (1/3δ.), 19 ριμπάουντ (15αμ.-4επ.), 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Όλα κρίθηκαν στο ότι οι Millwalking Trags ναι μεν ήταν πίσω σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ματς, αλλά πίστεψαν στη νίκη και την πήραν με εξαιρετική άμυνα στην 4η περίοδο, στην οποία δέχθηκαν μόλις 7 πόντους και είχαν επί μέρους σκορ, το υπέρ τους, 15-7.
Πρώτος σκόρερ των νικητών, ήταν ο Γιάννης Μιχαηλίδης (20π., 3/4β., 7/13δ., 1/4τρ., 2ρ., 2κλ., 1ασ.).
Όσο για το Μεθοδικό, πρώτος σκόρερ και μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων για τους νικητές, ήταν ο Τάσος Καρακατσάνης (16π., 5/6β., 1/8δ., 3/8τρ., 3ρ., 2ασ., 2κλ.).