Ένα ντέρμπι κορυφής έγινε την Τετάρτη (28/02) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ και οι ProfiterAll-Stars κέρδισαν με 76-68, τον Kolosso Sourmenwn, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Division 4 στην περιφέρεια North. Οι γηπεδούχοι παραμένουν στην 1η θέση και βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 13-3, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 11-4 και είναι σταθερά στη 2η θέση. Οι νικητές έφτασαν συνολικά στις 5 σερί νίκες, ενώ είχαν κερδίσει και στο ματς του πρώτου γύρου με 58-45. Για την ομάδα των Σουρμένων, ήταν η δεύτερη σερί ήττα.
Το πρώτο καλάθι του αγώνα ήρθε από τον Καλύβα και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’, ενώ η ομάδα από τα Σούρμενα πέρασε μπροστά με 3-2 στο ίδιο λεπτό, με τρίποντο που πέτυχε ο Μπάστας. Λίγο αργότερα, ο Kolossos μείωσε στον πόντο, σε 7-6 στο 3’, με μία βολή από τον Μπάστα, αλλά οι ProfiterAll-Stars βρήκαν ρυθμό και προηγήθηκαν και με διψήφια διαφορά, με 22-12 στο 8’ με δίποντο του Καλύβα, για να κλείσουν την 1η περίοδο με το υπέρ τους, 24-16.
Πλέον, οι γηπεδούχοι είχαν πάρει τον έλεγχο και ανέβασαν τον δείκτη του σκορ και στο +12 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, μιας και προηγήθηκαν με 28-16 στο 12’, χάρις σε δίποντο του Καλύβα. Το ίδιο έκαναν και στο 17’, με 37-25 έπειτα από μία βολή του Πούγια. Ο Kolossos Sourmenwn μείωσε σε 38-30 στο 19’, με ένα δίποντο του Γιακουμή, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους ProfiterAll-Stars να προηγούνται με 40-30, με καλάθι του Γκίνη.
Με σερί 7-0 ξεκίνησε η ομάδα από τα Σούρμενα, στο δεύτερο μέρος και μείωσε σε 40-37 στο 22’, μετά από ένα τρίποντο του Μπάστα. Οι γηπεδούχοι όμως έκαναν λίγο αργότερα ένα 12-0 σερί και προηγήθηκαν με 57-40 στο 26’ με ένα τρίποντο που έβαλε ο Περικός. Ο Kolossos μείωσε σε 59-48 στο 29’ με δίποντο του Γιακουμή, ενώ η 3η περίοδος τελείωσε με τους ProfiterAll-Stars να προηγούνται με 63-48.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, δείχνοντας να έχουν αναμφίβολα το πάνω χέρι και έφτασαν τη διαφορά ξανά στο +17, με 67-50 στο 32’, χάρις σε ένα δίποντο που έβαλε ο Περικός. Ο Kolossos Sourmenwn έκανε μια τελευταία προσπάθεια για να μπει στο ματς και πλησίασε στους 7 πόντους, μειώνοντας σε 74-68 στο 39’, έπειτα από δίποντο του Μπάστα. Ωστόσο, το τελικό σκορ ήταν 76-68 υπέρ των ProfiterAll-Stars και διαμορφώθηκε με δίποντο του Παγώνη.
Player Of The Game: Εκπληκτικό ματς έκανε ο Τάσος Πούγιας για τους ProfiterAll-Stars, αφού τελείωσε τον αγώνα με 32 πόντους (10/13β., 5/7δ., 4/8τρ.), 7 ριμπάουντ (5αμ.-2επ.), 1 κλέψιμο και το κορυφαίο Efficiency με 28.
Παίκτης-Κλειδί: Νταμπλ-νταμπλ έκανε για τους νικητές ο Γιώργος Καλύβας, έχοντας 19 πόντους (1/3β., 9/20δ.), 16 ριμπάουντ (9αμ.-7επ.), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 23.
Που κρίθηκε το ματς: Οι ProfiterAll-Stars κυριάρχησαν σε δύο τομείς, που έκαναν τη διαφορά. Συγκεκριμένα, μάζεψαν 44 ριμπάουντ (31αμ.-13επ.), δηλαδή 19 παραπάνω από τους αντιπάλους τους, που είχαν 25 (19αμ.-6επ.). Επίσης, μοίρασαν και 10 ασίστ περισσότερες (23 έναντι 13).
Για τους νικητές, διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Ανδρέας Περικός (10π., 2/3δ., 2/6τρ., 9ασ., 5ρ., 1κλ.).
Όσον αφορά στον Kolosso Sourmenwn, πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Γιώργος Μπάστας (22π., 1/2β., 6/14δ., 3/11τρ., 8ρ., 4ασ., 4κλ., 1τάπ.), ενώ διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης οι Βαγγέλης Γιακουμής (20π., 4/8δ., 4/10τρ., 3ρ., 3κλ.) και Παναγιώτης Εξαρχέας (10π., 4/4β., 3/3δ., 7ρ., 3κλ., 1ασ.).