Κάνοντας μία εξαιρετική εμφάνιση σε ομαδικό επίπεδο το Σάββατο (14/10) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ, το Μεθοδικό Νίκαιας πήρε τη νίκη επί των Millwalking Trags με 55-42, για την 1η αγωνιστική της Division 4 στην περιφέρεια North. Οι 8 από τους 10 παίκτες που πάτησαν παρκέ για τους γηπεδούχους, σκόραραν στο ματς, ενώ παράλληλα έδωσαν και 16 τελικές πάσες.
Με 2/2 βολές από τον Ζαφάρα ξεκίνησε το ματς και οι Millwalking Trags προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’, ωστόσο η ομάδα της Νίκαιας έκανε ένα 5-0 σερί και βρέθηκε μπροστά με 5-2 στο 2’, χάρις σε δίποντο από τον Νίκο Μπακιρτζόγλου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με 10-4 στο 5’ με μία εύστοχη βολή του Ριτσούδη, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο, σε 11-10 στο 7’ και με 13-12 στο 8’ και τις δύο φορές με δίποντο του Ζαφάρα. Τελικά, η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με το Μεθοδικό να είναι μπροστά με 17-12.
Οι γηπεδούχοι είχαν αρχίσει να βρίσκουν ρυθμό και αυτό φάνηκε από το ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά, με 25-13 στο 12’. Οι Millwalking Trags μείωσαν σε 25-16 στο 13’ μετά από δίποντο του Ζαφάρα, αλλά το Μεθοδικό Νίκαιας είχε το μομέντουμ και ανέβασε τη διαφορά μέχρι και το +17, με 36-19 στο 18’, με δίποντο από τον Μπούτο, ενώ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 36-21.
Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος, αρχικά έπεσε ο ρυθμός στην επίθεση, με τις άμυνες να κυριαρχούν. Στο 23’, η ομάδα της Νίκαιας ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο +20, με τον Νίκο Μπακιρτζόγλου να κάνει με δίποντο το 43-23. Μάλιστα, το Μεθοδικό έφτασε και στο +24, με 47-23 στο 25’, με ένα δίποντο από τον Ευμορφόπουλο. Η 3η περίοδος τελείωσε με 47-27, μετά από ένα τρίποντο του Δημουλά, από την πλευρά των Millwalking Trags.
Σχετικά με το τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα της Νίκαιας άρχισε με τρίποντο του Ευμορφόπουλου και με το σκορ στο 50-27 στο 31’, τα πάντα έμοιαζαν να έχουν τελειώσει. Ωστόσο, οι Millwalking Trags δεν τα παράτησαν και έκαναν ένα σερί 13-0, για να μειώσουν σε 50-40 στο 36’ μετά από δίποντο του Ζαφάρα. Ο Μπούτος με δίποντο… ξεκόλλησε το Μεθοδικό στο 37’, για το 52-40 και το τελικό σκορ ήταν 55-42.
Player Of The Game: Ο κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης ήταν ο Φώτης Ευμορφόπουλος, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους (3/4δ., 2/6τρ.), 6 ριμπάουντ (5αμ.-1επ.), 2 κλεψίματα, 1 ασίστ και το καλύτερο Efficiency με 15.
Παίκτης-Κλειδί: Σημαντική βοήθεια στο Μεθοδικό έδωσε και ο Αποστόλης Μπούτος, με 9 πόντους (3/6β., 3/8δ.), 6 ριμπάουντ (4αμ.-2επ.), 2 κλεψίματα, 1 ασίστ και 1 τάπα.
Που κρίθηκε το ματς: Υπήρξε μεγάλη διαφορά στις ασίστ, με τους νικητές να δίνουν 12 παραπάνω (16 έναντι 4), ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξε και η ευστοχία στα τρίποντα, με τους νικητές να ευστοχούν σε 4 περισσότερα (5/10 με 50% έναντι 1/12 με 8,3%).
Ο μόνος παίκτης των Millwalking Trags που ήταν διψήφιος στην επίθεση, ήταν ο Κώστας Ζαφάρας (18π., 8/11β., 5/8δ., 0/2τρ., 5κλ., 4ρ., 2ασ.).