Σε «Παράσταση για έναν ρόλο» μετέτρεψαν το ματς οι Bucadors, την Πέμπτη (21/03) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, όπου κέρδισαν τους Basket Walkers με 67-43 για την 20η αγωνιστική της Division 4 στην περιφέρεια North. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν από την αρχή και βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 10-9, όντας στην 5η θέση, έστω και με ένα παιχνίδι παραπάνω από τις ομάδες που ακολουθούν στη βαθμολογία. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στο 3-16 και είναι στη 12η θέση μαζί με τους Rum & Gun.
Το ματς άρχισε με καλάθι του Καραμπαλή για το 2-0 των γηπεδούχων στο 2’, ενώ στο ίδιο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με 3-2, χάρις σε γκολ-φάουλ του Κώστα Ανδρόνη. Ωστόσο, οι Bucadors πάτησαν… γκάζι και με σερί 9-0, προηγήθηκαν με 11-3 στο 6’, μετά από τρίποντο του Βότσαρη. Οι Basket Walkers μείωσαν σε 14-13 στο 8’ με τρίποντο του Νούλα, αλλά η 1η περίοδος τελείωσε με σκορ 17-13, έπειτα από τρίποντο του Ζαμάνη.
Με σερί 7-0 ξεκίνησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, που έτσι βρέθηκαν μπροστά με +11, με 24-13 στο 13’, μετά από δίποντο του Ρήγα. Η διαφορά πήγε και στο +15, δύο φορές, με σκορ 35-20 στο 17’ και με 37-22 στο 18’, έπειτα από καλάθια των Καραμπαλή και Χαρίτου αντίστοιχα. Οι Basket Walkers μείωσαν σε 37-27 στο 19’ με γκολ-φάουλ του Κώστα Ανδρόνη, αλλά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 2/2 βολές από τον Πόλιο και 39-27 υπέρ των Bucadors.
Συνεχίζουμε με το δεύτερο μέρος, όπου οι γηπεδούχοι άρχισαν με σερί 8-0, για να προηγηθούν με +20, δηλαδή με 47-27 στο 24’, μετά από δίποντο του Ρήγα. Στο ίδιο λεπτό, οι Basket Walkers μείωσαν σε 47-29  με 2/2 βολές του Βλάχου, αλλά και σε 49-31 στο 28’, με ένα δίποντο που έβαλε ο Νούλας. Οι Bucadors έφτασαν στο +23, με 54-31 στο 29’, μετά από δίποντο του Ζαμάνη και εν τέλει, η 3η περίοδος έκλεισε με σκορ 54-33.
Η διαφορά ήταν μεγάλη και δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι, οπότε το τέταρτο δεκάλεπτο είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν έως και το +26, με το υπέρ τους, 59-33 στο 31’, έπειτα από ένα τρίποντο του Σμοκοβίτη. Οι Basket Walkers μείωσαν σε 64-43 στο 38’, με μία βολή από τον Παπαντώνη και τελικά με τρίποντο του Ρήγα στο 39’, οι Bucadors κέρδισαν με 67-43.
Player Of The Game: Ο Γιώργος Ρήγας των Bucadors αναδείχθηκε ο πολυτιμότερος παίκτης του ματς, αφού τελείωσε τον αγώνα με νταμπλ-νταμπλ, με 16 πόντους (3/8β., 5/17δ., 1/1τρ.), 19 ριμπάουντ (12αμ.-7επ.), 3 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 20.
Παίκτης-Κλειδί: Για τους νικητές, ο Παναγιώτης Ζαμάνης είχε το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 19, αφού τελείωσε το ματς με 17 πόντους (2/2β., 3/6δ., 3/5τρ.), 4 ριμπάουντ (3αμ.-1επ.), 4 ασίστ και 1 τάπα.
Που κρίθηκε το ματς: Οι Bucadors μάζεψαν 17 παραπάνω ριμπάουντ (58 έναντι 41) και μοίρασαν και 15 περισσότερες ασίστ (23 έναντι 8), οπότε δεν χρειάζεται να ειπωθεί κάτι παραπάνω.
Για τους Basket Walkers, πρώτος σκόρερ και ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων, έχοντας κάνει και νταμπλ-νταμπλ, ήταν ο Κώστας Ανδρόνης (10π., 2/2β., 4/8δ., 12ρ., 2ασ., 2κλ.).