Οι Touvlakers λύγισαν, έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, τους Hornets, στην παράταση, με 89-88 (79-79κ.α.), για την 20η αγωνιστική της Division 4.

Οι τυπικά γηπεδούχοι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά στο τέλος πανηγύρισαν την έκτη σερί νίκη τους, ανεβαίνοντας στο 10-8. Από την άλλη, οι «σφήκες» έχασαν μια μοναδική ευκαιρία να μπουν για τα καλά στη διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη οκτάδα, αλλά δεν τα κατάφεραν κι έχασαν έδαφος, μετρώντας πλέον ρεκόρ 7-12.

Οι Hornets μπήκαν δυνατά στο ματς και πριν το φινάλε της πρώτη περιόδου είχαν εξασφαλίσει διψήφια διαφορά (18-8 στο 9’). Οι τυπικά φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα και σε άλλες δύο περιπτώσεις βρέθηκαν στο +10 (36-26 στο 16’ και 56-46 στο 29’), ενώ στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 62-51!

Οι Touvlakers, όμως, ήταν αποφασισμένοι να μην εγκαταλείψουν τη μάχη και σταδιακά άρχισαν να «ροκανίζουν» τη διαφορά! Με πρωτοστάτη τον Μπαρδούτσο, τον Βασίλη Θεοδωρακόπουλο να σημειώνει 8 πόντους και τον Κοσκέρα να αλλάζει τα δεδομένα με την είσοδο του στο παρκέ, η διαφορά… εξανεμίσθηκε!

Με τρίποντο του Μαρίνου, οι «κίτρινοι» ισοφάρισαν σε 74-74 (34’), μετρώντας επιμέρους σκορ 23-12, ενώ ο Μπαρδούτσος έβαλε την ομάδα του για πρώτη φορά μπροστά (77-76), μετά το αρχικό 5-4! Στη συνέχεια, με 2/2 βολές έκανε το 79-77, 15 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, αλλά εξίσου ψύχραιμος (2/2 βολές) ήταν κι ο Πικάσης. Με αυτό τον τρόπο το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου ο Μαρίνος ξεκίνησε «ζεστός», σημειώνοντας «μεγάλα» σουτ κι οι Touvlakers προηγήθηκαν 85-79 (42’). Από την άλλη, οι Hornets έδειχναν να έχουν μείνει από δυνάμεις, έχοντας 1/7 βολές, αλλά ακόμα κι έτσι βρήκαν το ψυχικό σθένος να επιστρέψουν!

Με δύο καλάθια του Πικάση ισοφάρισαν σε 79-79, ενώ ο Μπαρδούτσος είχε 1/2 βολές, για το 80-79, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ! Βέβαια, οι «σφήκες» έχασαν μοναδική ευκαιρία να πάρουν το ματς στο φινάλε, καθώς ο Αργυρίου κέρδισε το φάουλ, 0.3’’ πριν το τέλος, αλλά έχασε και τις δύο βολές που εκτέλεσε!

Player of the Game: Ο Χρήστος Μπαρδούτσος, ο οποίος ήταν «παρών» σε όλα τα κρίσιμα σημεία, συμβάλλοντας τα μέγιστα για την ομάδα του. Επίσης, ήταν εκείνος που ευστόχησε στη βολή, η οποία έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, ενώ στην κανονική διάρκεια πέτυχε 2/2 για το 79-77. Τελείωσε το ματς με 25 πόντους, 14 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Παίκτης «κλειδί» ο Νίκος Μαρίνος, ο οποίος πέτυχε «μεγάλα» σουτ σε κρίσιμα σημεία. Γνωστός για την ικανότητα του πίσω από τα 6μ75, έβαλε το τρίποντο για το 74-74 (38’), ενώ με δύο σερί έφερε την ομάδα του στο +6 (85-79) στο ξεκίνημα της παράτασης. Συνολικά, είχε 18 πόντους με 6/11 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Που κρίθηκε: Στη μαχητικότητα των Touvlakers, οι οποίοι δεν εγκατέλειψαν τη μάχη, μολονότι κυνηγούσαν σε όλο το ματς και στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ήταν στο -11 (51-62). Επίσης, έβαλαν «μεγάλα» σουτ και κρίσιμες βολές, ενώ φυσικά το ματς κρίθηκε και στις δύο χαμένες βολές του Αργυρίου στο φινάλε.