Σε ένα ματς όπου «έσπασαν» καρδιές την Παρασκευή (12/04) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, το Μεθοδικό Νίκαιας επιβλήθηκε στις λεπτομέρειες, των Survivors Veterans, κερδίζοντας με 44-41 για την 23η αγωνιστική της Division 4 στην περιφέρεια North. Οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 14-7 και παραμένουν εντός τετράδας, ενώ οι «Βετεράνοι» έπεσαν στο 10-11.
Με καλάθι του Νίκου Μπακιρτζόγλου ξεκίνησε το ματς και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 στο 2’. Οι φιλοξενούμενοι με μία εύστοχη βολή του Αλεξανδρή και με ένα εύστοχο δίποντο από τον Μπουλουτσίκο, πέρασαν μπροστά με 3-2 στο 3’, ενώ είχαν προβάδισμα και με 6-4 στο 5’, έπειτα από τρίποντο του Αλέξη. Το Μεθοδικό Νίκαιας προσπέρασε με 8-6 στο 6’, χάρις σε δίποντο του Βασιλείου. Ωστόσο, οι Survivors Veterans έκαναν 7-0 σερί και με ένα δίποντο του Δουλγεράκη, έκλεισαν την 1η περίοδο μπροστά με 13-8.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι άμυνες είχαν το «πάνω χέρι», ενώ οι γηπεδούχοι άρχισαν με 4-0 σερί και έτσι μείωσαν σε 13-12 στο 14’, έπειτα από δίποντο του Τριβιζά. Οι Survivors Veterans προηγήθηκαν με 16-12 στο 15’ με γκολ-φάουλ του Γκίζη, αλλά και με 18-14 στο 18’, μετά από δίποντο του Μπουλουτσίκου. Το Μεθοδικό Νίκαιας απάντησε με σερί 5-0, με τρίποντο του Καρακατσάνη και δίποντο από τον Μπούτο, για να ολοκληρώσει το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 19-18.
Το σερί των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος και συνολικά έφτασε στο 8-0, οπότε προηγήθηκαν και με 22-18 στο 22’, χάρις σε δίποντο του Νίκου Μπακιρτζόγλου. Οι Survivors Vegterans έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν σε 22-22 στο 23’ με δίποντο του Χατζόγλου, ενώ πέρασαν και μπροστά με 27-26 στο 28’, με ένα τρίποντο που πέτυχε ο Αλεξανδρής. Το Μεθοδικό Νίκαιας «έτρεξε» όμως 6-0 σερί και με 2/2 βολές του Καρακατσάνη, τελείωσε την 3η περίοδο μπροστά με 32-27.
Πάμε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι «Βετεράνοι» αρχικά μείωσαν σε 32-31 στο 34’, με δύο διαδοχικά καλάθια του Μπουλουτσίκου. Η ομάδα της Νίκαιας όμως πέρασε και πάλι μπροστά, φτάνοντας και στο +8, με 41-33 στο 37’, μετά από δίποντο που έβαλε ο Πάτσιος. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και με 8-0 σερί, ισοφάρισαν σε 41-41 με τζαμπ σουτ του Αλεξανδρή στα 26.1’’ για το φινάλε. Στα 12.1’’ για τη λήξη, ο Καρακατσάνης είχε 2/2 βολές και έκανε το 43-41 υπέρ των γηπεδούχων. Ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Δουλγεράκη στα 7’’ για το τέλος, ενώ ο Πάτσιος με μία βολη στα 4.2’’ για το φινάλε, έκανε το 44-41 που ήταν και το τελικό σκορ για το Μεθοδικό, μιας και στην τελευταία επίθεση, ο Αλέξης αστόχησε σε πολύ μακρινό τρίποντο και υπό πίεση.
Player Of The Game: Παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Θανάσης Πάτσιος για το Μεθοδικό, έχοντας 5 πόντους (1/2β., 2/7δ.), 10 ριμπάουντ (5αμ.-5επ.), 4 κλεψίματα, 1 τάπα και το κορυφαίο Efficiency με 14.
Παίκτης-Κλειδί: Εδώ βρίσκουμε τον πρώτο σκόρερ για την ομάδα της Νίκαιας και γενικά στον αγώνα, τον Τάσο Καρακατσάνη, που είχε 12 πόντους (4/4β., 1/9δ., 2/4τρ.), 4 ριμπάουντ (3αμ.-1επ.), 4 ασίστ και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 10.
Που κρίθηκε το ματς: Προφανώς στα τελευταία δευτερόλεπτα, όπου με το σκορ στο 43-41 υπέρ του Μεθοδικού, ο Δουλγεράκης αστόχησε σε τρίποντο στα 7’’ και ο Πάτσιος διαμόρφωσε το τελικό σκορ με μία βολή στα 4.2’’ για τη λήξη, με τον Αλέξη να μην βρίσκει στόχο σε πολύ μακρινό τρίποντο στην εκπνοή.
Για την ομάδα της Νίκαιας, διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Νίκος Μπακιρτζόγλου (11π., 1/2β., 5/13δ., 6ρ., 1κλ.).
Όσον αφορά στους Survivors Veterans, πρώτος σκόρερ και ο μοναδικός διψήφιος στο σκοράρισμα, ήταν ο Κώστας Μπουλουτσίκος (10π., 5/10δ., 0/1τρ., 7ρ., 1ασ.).