Την τρίτη σερί νίκη και την έκτη συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα, πέτυχε ο Kolossos Sourmenwn με 60-41 επί των Basket Walkers την Τετάρτη (13/12) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ, επιβεβαιώνοντας το γεγονός ότι βρίσκεται σε ανοδική τροχιά. Το παιχνίδι αυτό ήταν εξ αναβολής, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της περιφέρειας North στη Division 4. Οι νικητές έχουν πλέον ρεκόρ 6-2, ενώ οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 1-8.
Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο τετράλεπτο στον αγώνα, με το σκορ να είναι το ισόπαλο 4-4, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν… γκάζι και βρέθηκαν μπροστά με 10-4 στο 6’, έπειτα από δίποντο του Δημήτρη Φαφούτη. Ο Kolossos Sourmenwn μείωσε σε 10-9 στο 8’ με δίποντο του Μπάστα, αλλά η 1η περίοδος έληξε με τους Basket Walkers να προηγούνται με 15-10, με εντυπωσιακό buzzer beater τρίποντο του Νούλα στην εκπνοή.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με καλάθι του Νικολαΐδη, για να προηγηθούν με 17-10 στο 11’. Ακολούθως, οι Basket Walkers διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι και το 18’, όταν ο Kolossos Sourmenwn πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 22-21, με ένα δίποντο από τον Τριανταφυλλίδη και με συνολικό σερί 8-0, ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο στο +5, με σκορ 26-21.
Μάλιστα, το σερί έφτασε συνολικά και στο 10-0, για το 28-21 των γηπεδούχων στο 21’, μετά από ένα δίποντο που πέτυχε ο Μαρκόπουλος. Οι Basket Walkers μείωσαν στους 5 πόντους, σε 32-27 στο 15’, με ένα δίποντο από τον Ανδρόνη, αλλά ο Kolossos Sourmenwn άνοιξε τη διαφορά έως και το +12, με 41-29 στο 29’, με ένα δίποντο του Μπάστα, ενώ η 3η περίοδος έληξε με 41-31.
Οι Basket Walkers θέλησαν να κάνουν μια προσπάθεια για να πλησιάσουν στις αρχές του τέταρτου δεκάλεπτου και μείωσαν σε 41-33 στο 31’, χάρις σε ένα δίποντο που πέτυχε ο Παπαδόπουλος. Ωστόσο, ο Kolossos Sourmenwn κυριάρχησε και άνοιξε τη διαφορά μέχρι και στους 22 πόντους, με 58-36 στο 38’, με ένα δίποντο του Μασούρα, για να φτάσει εν τέλει στη νίκη με 60-41.
Player Of The Game: Πολλές δουλειές μέσα στο παρκέ έκανε για τον Kolosso ο Γιώργος Τριανταφυλλίδης, που είχε το κορυφαίο Efficiency με 21, αφού τελείωσε το ματς με 9 πόντους (2/2β., 2/5δ., 1/4τρ.), 14 ριμπάουντ (12αμ.-2επ.), 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Παίκτης-Κλειδί: Εδώ συναντάμε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας από τα Sourmena και γενικά του αγώνα, Βαγγέλη Γιακουμή, που είχε 19 πόντους (1/1β., 3/7δ., 4/8τρ.), 4 αμυντικά ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 16 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Επί της ουσίας, ο Kolossos ήταν πιο εύστοχος σε όλα τα σουτ, δηλαδή στις βολές (9/10 με 90% έναντι 4/8 με 50%), στα δίποντα (18/45 με 40% έναντι 14/43 με 32,6%) και στα τρίποντα (5/17 με 29,4% έναντι 3/17 με 17,6%). Επίσης, μοίρασε και 7 ασίστ περισσότερες από τους φιλοξενούμενους (11 έναντι 4).
Ο Kolossos Sourmenwn είχε και έναν ακόμα παίκτη με διψήφιο αριθμό στο σκοράρισμα και μιλάμε για τον Γιώργο Μπάστα, που τελείωσε το ματς με 15 πόντους (5/5β., 5/11δ., 0.3τρ.), 6 ριμπάουντ (5αμ.-1επ.), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.
Από τους Basket Walkers, ξεχώρισε ο Θεόδωρος Νικολαΐδης, ο οποίος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους (2/2β., 5/13δ., 0/1τρ.), 13 ριμπάουντ (7αμ.-6επ.), 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.