Στις 7 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα έφτασαν οι Profiter-All Stars την Τετάρτη (13/12) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ, όπου κέρδισαν τους Havaliers με 58-49 για την 9η αγωνιστική της περιφέρειας North στη Division 4. Οι νικητές έχαναν με 28-21 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, αλλά έκαναν ένα πολύ δυνατό δεύτερο ημίχρονο και με επί μέρους σκορ 37-21 υπέρ τους, έφτασαν στο τελικό σκορ και πλέον βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 7-1, με τους ηττημένους να πέφτουν στο 5-3.
Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν το παιχνίδι βγάζοντας μεγαλύτερη ενέργεια και έτσι προηγήθηκαν με 5-0 στο 1’ με δίποντο από τον Τσομπανόπουλο και τρίποντο από τον Βλαδοβίτη, ενώ έφτασαν και στο +6, με 11-5 στο 6’, μετά από δίποντο του Φουρνάρη. Οι Profiter-All Stars μείωσαν σε 12-9 στο 9’ με τρίποντο από τον Περικό, αλλά η 1η περίοδος έκλεισε με τους Havaliers να είναι μπροστά με 15-9.
Με ένα σερί 4-0 άρχισαν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και έτσι άνοιξαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με το υπέρ τους, 19-9 στο 12’, χάρις σε δύο σερί δίποντα του Ηλιόπουλου. Με 6-0 σερί απάντησαν οι Profiter-All Stars, που μείωσαν σε 19-15 στο 14’, έπειτα από δίποντο που έβαλε ο Περικός και σε 26-21 στο 17’, μετά από μία βολή του ίδιου παίκτη. Τελικά, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Havaliers να προηγούνται με 28-21.
Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος και πάλι οι Havaliers έμοιαζαν να έχουν τον έλεγχο, όντας μπροστά με 35-26 στο 25’, με ένα δίποντο που πέτυχε ο Κιαουλιάς, αλλά και ε 37-29 στο 26’, έπειτα από καλάθι του Γιώργου Αρβανίτη. Εκεί όμως, οι Profiter-All Stars άρχισαν να αντιδρούν και πέρασαν μπροστά με 40-39 με τρίποντο από τον Περικό και έκλεισαν την 3η περίοδο στο +2, με 41-39, έπειτα από μία εύστοχη βολή που πέτυχε ο Αμανατίδης.
Οι γηπεδούχοι είχαν βρει πλέον το μομέντουμ και συνέχισαν δυνατά και στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, για να φτάσουν στο συνολικό σερί 10-0 και να είναι μπροστά με 46-39 στο 32’, με τρίποντο από τον Περικό. Οι Havaliers δεν τα παράτησαν όμως και στο 36’ μείωσαν σε 50-47, χάρις σε ένα τρίποντο από τον Βλαδοβίτη. Οι Profiter-All Stars έκαναν άμεσα 5-0 σερί και προηγήθηκαν με 55-47 στο 37’ με τρίποντο από τον Περικό και 2/2 βολές του Παγώνη, οπότε έφτασαν εν τέλει στη νίκη με σκορ 58-49.
Player Of The Game: Ο Ανδρέας Περικός ήταν ο κορυφαίος των Profiter-All Stars και γενικά του ματς, έχοντας 21 πόντους (4/6β., 1/3δ., 5/9τρ.), 9 ριμπάουντ (7αμ.-2επ.), 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και το καλύτερο Efficiency με 26.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Ευθύμης Αμανατίδης έκανε νταμπλ-νταμπλ για τους νικητές, έχοντας 18 πόντους (6/10β., 6/13δ.), 12 ριμπάουντ (10αμ.-2επ.), 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 23 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Οι Profiter-All Stars κέρδισαν γιατί έκαναν ένα δυνατό δεύτερο ημίχρονο, με επί μέρους σκορ 37-21 υπέρ τους. Επίσης, μέτρησε το ότι πήραν 11 περισσότερα αμυντικά ριμπάουντ (34 έναντι 23) και μοίρασαν 6 παραπάνω ασίστ (17 έναντι 11).
Να προσθέσουμε ότι για τους νικητές, διψήφιος στην επίθεση και με νταμπλ-νταμπλ, ήταν ο Τάσος Γκίνης (13π., 3/9β., 5/10δ., 11ρ., 2ασ., 1κλ.).
Πρώτος σκόρερ για τους Havaliers, ήταν ο Τάσος Βλαδοβίτης (16π, 0/1β., 2/5δ., 4/14τρ., 2ασ.), ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Κώστας Τσομπανόπουλος (11π., 1/3β., 5/5δ., 3ρ., 2ασ., 2κλ., 1τάπ.).