Σ' ένα εξαιρετικό ματς για την φάση των 16 της Atlas league η VIP κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Κλειούς Warriors που παρότι βρέθηκε πίσω με σημαντική διαφορά κατάφερε να επιστρέψει στο ματς αλλά δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή μ' αποτέλεσμα η VIP να κάνει το 1-0 στη σειρά με σκορ 66-60.

Ισορροπημένο ξεκίνημα στον αγώνα με τη VIP να προηγείται 11-8 με Διαμαντή,Γεωργιάδη και Σουλινάρη κι Αγγελογιαννόπουλο,Δέδε, Σουλινάρη αντίστοιχα να τραβάνε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.Ακολούθησε σερί 12-0 για τη VIP με τους Αλεξόπουλο, Σουλινάρη, Βλάχο για το +15 (23-8) αλλά η Κλειούς με δικό της σερί 8-0 δια χειρός Δέδε, Νακοπούλου και Κυριαζή μείωσε στους 7 (23-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο αρχικά η VIP έτρεξε σερί 6-0 με Διαμαντή και Γεωργιάδη για το 29-16 και στη συνέχεια επιμέρους 14-9 για το 43-25 με Διαμαντή, Σουλινάρη πρωταγωνιστές για τη VIP και Νακόπουλο, Αγγελόπουλο για την Κλειούς.Το ημίχρονο έκλεισε με τρίποντο του Αγγελόπουλου για το 43-28.

Η διαφορά αυξήθηκε στους 18 στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου με Βλάχο κι Αλεξόπουλο (48-30) κι ακολούθησε επιμέρους 2-6 για Κλειούς με Δέδε κι Αγγελογιαννόπουλο για το 50-36.Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 54-38 με Σουλινάρη και Διαμαντή ν σκοράρουν για VIP και τον Βράτιμο για την Κλειούς.

Στην τέταρτη περίοδο η Κλειούς επέστρεψε δυναμικά στο ματς καθώς έτρεξε εντυπωσιακό επιμέρους 3-18 με Νακόπουλο κι Αγγελογιαννόπουλο για το 57-56.Καλάθι και φάουλ από τον Σουλινάρη για το 60-56 κι ακολούθως δίποντο από Γεωργιάδη και 4 πόντοι από τον Δέδε για το 62-60.Ο Βλάχος με μεγάλο τρίποντο έγραψε το 65-60 κι ο Σουλινάρης με μια βολή διαμόρφωσε το τελικό 66-60.

MVP του αγώνα ο Σουλινάρης με 17 πόντους,9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.Παίκτης-κλειδί ο Διαμαντής που σημείωσε 18 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ.