Ένα ματς που κρίθηκε στο φινάλε και στις λεπτομέρειες, διεξήχθη το Σάββατο (20/04) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανής, όπου οι 3KaiOKukoc κέρδισαν την Kranaa BC με 52-50, κάνοντας ανατροπή από το -10 (24-34 στο 22’) στην πρεμιέρα των Play Offs. Συγκεκριμένα, αυτός ήταν ο πρώτος προημιτελικός της Division 1 στην περιφέρεια East και πλέον οι νικητές προηγούνται με 1-0, οπότε χρειάζονται ένα ακόμα ροζ φύλλο για να προκριθούν στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρίποντο του Καπουράνη και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 3-0 στο 1’, ενώ στο ίδιο λεπτό οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 3-2 με καλάθι από τον Λαύκα. Οι 3KaiOKukoc κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 8-8 στο 6’ με δίποντο από τον Τσιάνα. Η Kranaa BC όμως προηγήθηκε με δίποντο του Σουρμελάκη με 13-8 στο 8’, αλλά έκλεισε την 1η περίοδο μπροστά με μόλις 1 πόντο διαφορά, με το υπέρ της, 13-12.
Με το που ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα με 15-13 στο 11’, χάρις σε ένα τρίποντο από τον Ράμμο. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν και πάλι μπροστά άμεσα, με 16-15 στο 13’ με τρίποντο του Γεωργίου, αλλά οι 3KaiOKukoc πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 17-16 στο 15’, έπειτα από δίποντο του Τσιάνα, ενώ προηγήθηκαν και με 18-16 στο 16’, με μία βολή που έβαλε ο Λειβαδιάς. Η αντίδραση της Kranaa BC ήταν να κάνει 9-0 σερί και να προηγηθεί με 25-18 στο 18’ με δίποντο του Αντωνόπουλου, ενώ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 27-20 υπέρ της.
Ακόμα καλύτερα μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο μέρος, για να προηγηθούν αρχικά με 29-20 στο 21’ με καλάθι του Γεωργίου και να φτάσουν και στο +10, με το υπέρ τους, 34-24 στο 22’, με μία βολή του Γεωργίου. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 34-29 στο 24’ με τρίποντο του Τσιάνα. Η Kranaa BC ανέβασε τη διαφορά στο +9, με το υπέρ της, 38-29 στο 26’ με δίποντο από τον Γκλαβά, αλλά η 3η περίοδος έληξε με τους 3KaiOKukoc να μειώνουν σε 38-33 στο 29’, με ένα δίποντο που πέτυχε ο Λειβαδιάς.
Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 38-35 στο 31’ με καλάθι του Βασαμανίδη, αλλά οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να ελέγχουν το ματς και σταδιακά ανέβασαν τη διαφορά στο +9, μιας και προηγήθηκαν με 46-37 στο 34’ με τρίποντο που πέτυχε ο Πεππές. Οι 3KaiOKukoc αντέδρασαν όμως με 8-0 σερί και μείωσαν στον πόντο, σε 46-45 στο 36’ με γκολ-φάουλ του Τσιάνα, ενώ ισοφάρισαν και σε 48-48 στο 38’ με τρίποντο από τον ίδιο παίκτη. Το μομέντουμ ήταν υπέρ των γηπεδούχων, που πέρασαν και μπροστά με 50-48, με 2/2 βολές του Τσιάνα στα 29.2’’ για τη λήξη. Ο Πεππές αστόχησε σε τρίποντο στα 20’’ για τη λήξη και ο Λειβαδιάς με 1/2 βολές έκανε το 51-48 στα 14.2’’ για το φινάλε. Ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Καπουράνη και άστοχο φόλοου του Τσαγιάννη, για να σκοράρει τελικά μετά από επιθετικό ριμπάουντ, ο Αντωνόπουλος και να μειώσει η Kranaa BC σε 51-50 στα 2.5’’ για το τέλος. Έγινε φάουλ, αλλά μόλις στα 0.4’’ για τη λήξη και ο Τσιάνας με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 52-50 υπέρ των 3KaiOKukoc.
Player Of The Game: Όλα τα… λεφτά ήταν για τους 3KaiOKukoc ο Παναγιώτης Τσιάνας, που πέτυχε σχεδόν τους μισούς πόντους της ομάδας του, δηλαδή συνολικά 25 (6/10β., 5/15δ., 3/6τρ.), έχοντας και νταμπλ-νταμπλ με 13 ριμπάουντ (12αμ.-1επ.) και το κορυφαίο Efficiency με 20.
Παίκτης-Κλειδί: Το δεύτερο καλύτερο Efficiency των νικητών με 14 είχε ο Αποστόλης Λαύκας, που τελείωσε το παιχνίδι με 6 πόντους (3/7δ., 0/1τρ.), 5 ριμπάουντ (4αμ.-1επ.), 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 τάπες.
Που κρίθηκε το ματς: Στο ότι οι 3KaiOKukoc δεν παράτησαν το ματς και γύρισαν από το -10, σε ένα ματς που σχεδόν πάντα ήταν πίσω στο σκορ, ενώ τους βοήθησε το γεγονός ότι έκαναν 8 κλεψίματα περισσότερα (11 έναντι 3) και 10 λάθη λιγότερα (6 έναντι 16).
Για την Kranaa BC ξεχώρισε ο Γρηγόρης Γεωργίου στην επίθεση, αφού ήταν και ο μοναδικός διψήφιος στο σκοράρισμα (15π., 5/6β., 2/4δ., 2/7τρ., 8ρ., 3ασ.).