Bράδυ Δευτέρας στο ΟΑΚΑ και οι Proboraptors υποδέχτηκαν τους Σκούρκους για το πρώτο παιχνίδι της μεταξύ τους σειράς για τα play off του βορείου ομίλου της Division 1. Oι γηπεδούχοι είχαν σε γενικές γραμμές τον έλεγχο του αγώνα και έφτασαν δίκαια στο 1-0.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισοροπημένο. Δακουτρός και Ηρειώτης σχεδόν μονοπώλησαν στο σκοράρισμα (9 και 8 οι πόντοι τους αντίστοιχα), με καμία από τις δύο ομάδες να μην καταφέρνει να πάρει κάποια καλή διαφορά. Η περίοδος έκλεισε στο οριακό 11-13 υπέρ των Σκούρκων.

Οι Ράπτορες ανέβασαν στροφές στη συνέχεια. Με τον Ζερβόπουλο και τον Αβούρη να παίρνουν περισσότερες προσπάθειες, έκαναν ένα επιμέρους 15-6 που τους έφερε στο +7 (26-19). Ο Ζόρμπας με πέντε δικούς του πόντους μείωσε εκ νέου στο καλάθι (26-24) αλλά το ημίχρονο βρήκε τους Proboraptors να είναι μπροστά με 6 (30-24).

Μετά την ανάπαυλα, οι κιτρινόμαυροι έμοιαζαν να χάνουν σταδιακά τις δυνάμεις τους. Οι αντίπαλοι τους το εκμεταλλεύτηκαν αυτό. Μετά από το 35-31 στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου έτρεξαν ένα σερί 13-0 για το 48-31 και στη συνέχεια 51-33 στο φινάλε της περίοδου. Πολύ καλός σε αυτό το διάστημα του παιχνιδιού ήταν ο Δακουτρός με 8 πόντους (2 τρίποντα) αλλά και ο Αβούρης με 7.

Με προίκα το +19, οι Proboraptors είχαν θέσει γερά θεμέλια νίκης. Ένα 5-0 των Σκούρκων για το 51-38 (και αργότερα 55-42) αποδείχτηκε ότι ήταν η τελευταία τους προσπάθεια για αντεπίθεση. Οι γηπεδούχοι δεν τους άφησαν πολλά περιθώρια, πραγματοποίησαν ένα γρήγορο σερί 8-0 για το 63-42 και κάπου έκει το τελευταίο κομμάτι του ματς είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 64-48 με τους ράπτορες να κάνουν το 1-0 και να δείχνουν τις διαθέσεις τους για τη συνέχεια, τρέχοντας ένα εντυπωσιακό σερί 12 συνεχόμενων νικών!

MVP: Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ο Δακουτρός με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ 2 ασσίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 21 efficiency

Παίκτης κλειδί: Άξιος συμπαραστάτης ο Αβούρης που έκανε double double με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασσίτ 4 κλεψίματα και 17 eff.

Για τους Σκούρκους ξεχώρισε ο Ζορμπάς που είχε 13 πόντους 11 ριμπάουντ, 6 ασσίστ και 2 κλεψίματα.