Με βάση τη βαθμολογία της κανονικής σεζόν, οι Μυρμιδόνες (7η θέση) ήταν το αουτσάιντερ το Σάββατο (20/04) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανής, αλλά κέρδισαν με 68-59 την Voskonia (2η θέση) και μπήκαν με το… δεξί στα Play Offs. Πλέον, προηγούνται με 1-0, επικρατώντας στον πρώτο προημιτελικό της Division 1 στην περιφέρεια East και η πρόκριση θα έρθει για την ομάδα που θα φτάσει στις δύο νίκες. Ηγέτης για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Θανάσης Μυλιόρδος (28π., 6ασ., 5ρ., 3κλ.).
Το πρώτο καλάθι του αγώνα ήρθε από τον Γιάννη Αλεφαντινό, για το 2-0 υπέρ των φιλοξενούμενων στο 1’, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 στο 2’, με δίποντο από τον Μανσούρ, για να περάσουν και μπροστά με 4-3 στο 3’, χάρις σε καλάθι του Ταγκούλη. Ακολούθησαν αρκετές εναλλαγές στο σκοράρισμα, με τη Voskonia να προηγείται με 13-11 στο 7’ με λέι απ, του Λιάκου. Οι Μυρμιδόνες έκαναν 6-0 σερί για το υπέρ τους, 17-13 στο 8’ με τρίποντο του Μυλιόρδου και έκλεισαν την 1η περίοδο μπροστά με 22-16.
Αντίστοιχα ξεκίνησαν και το δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας γρήγορα σε διψήφια διαφορά με τον Μυλιόρδο να σκοράρει δίποντο και τρίποντο στο 11’, για να κάνει το 27-16 υπέρ των φιλοξενούμενων, που πήγαν ξανά στο +11 με 28-17 στο 13’ με μία βολή του Χατζηαγγελή. Ακολούθησε 7-0 σερί των γηπεδούχων, που μείωσαν σε 28-24 στο 15’ με δίποντο από τον Μανσούρ. Η Voskonia μείωσε επίσης σε 30-26 στο 16’ και σε 33-29 στο 17’, με καλάθι του Δερδενέ και τρίποντο του Μοναστηριώτη αντίστοιχα. Οι Μυρμιδόνες έφτασαν στο +9 όμως, με το υπέρ τους, 38-29 στο 19’ με δίποντο του Μυλιόρδου και ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο, μπροστά με 38-31.
Το δεύτερο μέρος άρχισε με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο +12, με το υπέρ τους, 43-31 στο 21’, έπειτα από τρίποντο και δίποντο του Μυλιόρδου. Η Voskonia έβγαλε αντίδραση και μείωσε τη διαφορά στους 4 πόντους και συγκεκριμένα με 45-41 στο 25’ μετά από μία εύστοχη βολή του Ταγκούλη. Σταδιακά όμως, οι Μυρμιδόνες πήραν τον πλήρη έλεγχο και με δίποντο από τον Λιοφάγο στο 29’, τελείωσαν την 3η περίοδο μπροστά με +15, με το υπέρ τους, 60-45.
Έτσι, μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο έχοντας το μομέντουμ και το διαχειρίστηκαν ιδανικά, παίζοντας φυσικά και με την άνεση που τους έδινε αυτή η διαφορά. Για αυτό και οι φιλοξενούμενοι, την κράτησαν και μέχρι το 37’, με το υπέρ τους, 68-53 με δίποντο του Χατζηαγγελή. Η Voskonia τελείωσε το ματς με 6-0 σερί και μείωσε σε 68-59 στο 39’ με δίποντο του Μοναστηριώτη και με αυτό το σκορ υπέρ των Μυρμιδόνων, έληξε το παιχνίδι.
Player Of The Game: Πολύ «γεμάτο» ματς έκανε ο Θανάσης Μυλιόρδος για τους Μυρμιδόνες, έχοντας 28 πόντους (3/3β., 5/7δ., 5/16τρ.), 6 ασίστ, 5 αμυντικά ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 25.
Παίκτης-Κλειδί: Πάρα πολύ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Μιχάλη Χατζηαγγελή, που τελείωσε το παιχνίδι με νταμπλ-νταμπλ, με 16 πόντους (2/5β., 7/12δ., 0/1τρ.), 14 ριμπάουντ (9αμ.-5επ.), 4 τάπες, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 22.
Που κρίθηκε το ματς: Μόλις οι Μυρμιδόνες πήραν διαφορά 15 πόντων, με 60-45 στο τέλος της 3ης περιόδου, ουσιαστικά δεν απειλήθηκε ξανά μέχρι το τέλος του αγώνα και έφτασε στη νίκη, παίζοντας με μεγάλη συγκέντρωση σχεδόν σε όλο το 40λεπτο.
Για τους νικητές, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Γιάννης Αλεφαντινός (13π., 3/4β., 5/8δ., 6ρ., 3ασ., 1κλ.).
Όσον αφορά στη Voskonia, πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκος Ταγκούλης (15π., 3/4β., 6/11δ., 0/1τρ., 5ρ., 1ασ., 1κλ.), ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν επίσης οι Γιάννης Μοναστηριώτης (13π., 0/2β., 5/10δ., 1/3τρ., 7ρ., 2ασ., 1κλ.) και Βασίλης Λιάκος (12π., 6/12δ., 0/1τρ., 5ρ., 3ασ.).