Σε ένα παιχνίδι που έγινε το Σάββατο (20/04) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανής, η Cobra Kai άρχισε με το… δεξί στα Play Offs, αφού κέρδισε τους L.A. Slippers με 64-52 στον πρώτο προημιτελικό της Division 2 στην περιφέρεια East. Έτσι, έκανε το 1-0 στη σειρά και η πρόκριση για τα ημιτελικά κρίνεται συνολικά στις δύο νίκες. Όσο για τους ηττημένους, είδαν τον κορυφαίο σκόρερ τους, Ιάσονα Μεσεδάκη, να αποβάλλεται στο 17’ του αγώνα με αυστηρή δεύτερη τεχνική ποινή, γεγονός που δεν τους βοήθησε καθόλου στη συνέχεια.
Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Νικολαΐδη να κάνει το 2-0 στο 1’ για τους φιλοξενούμενους με δίποντο και οι γηπεδούχοι απάντησαν με 5-0 σερί, για να περάσουν μπροστά με 5-2 στο ίδιο λεπτό, με καλάθι του Ορφανίδη και τρίποντο του Ρηγόπουλου αντίστοιχα. Οι L.A. Slippers πέρασαν μπροστά με 12-10 στο 7’ με τρίποντο του Νικολαΐδη και με 16-13 στο 8’ με τρίποντο του Ράφτη. Η Cobra Kai πήρε προβάδισμα με 18-16 με δίποντο του Ορφανίδη στο 9’ και έκλεισε την 1η περίοδο με +1, δηλαδή με 18-17.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά και στο δεύτερο δεκάλεπτο και αύξησαν τη διαφορά στο +5, με το υπέρ τους, 22-17 στο 11’ με ένα τρίποντο που έβαλε ο Κωνσταντινόπουλος. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 22-21 στο 12’, μετά από μία βολή του Μεσεδάκη. Λίγο αργότερα, οι L.A. Slippers μείωσαν σε 28-24 με μία βολή του Ποταμίτη στο 15’. Η Cobra Kai πάτησε… γκάζι όμως και με 9-0 σερί, προηγήθηκε με 37-24 στο 17’ και μετά αποβλήθηκε ο Μεσεδάκης με δεύτερη τεχνική ποινή, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται τελικά με σκορ 37-27.
Το δεύτερο μέρος άρχισε με καλάθι από τον Μπάζιο και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 39-27 στο 21’. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 39-32 στο 22’ μετά από δίποντο του Νικολαΐδη, ενώ μείωσαν και σε 43-38 στο 26’ με δίποντο του Ποταμίτη. Οι L.A. Slippers πλησίασαν μάλιστα και στον πόντο, μειώνοντας σε 46-45 στο 28’, χάρις σε τρίποντο από τον Νικολαΐδη. Η Cobra Kai έκλεισε καλύτερα την 3η περίοδο όμως και με δίποντο του Μαγκλιβέρα, προηγήθηκε με 50-45.
Όσον αφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 56-45 στο 33’ μετά από τρίποντο του Ρηγόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 56-47 με καλάθι του Μηλιώνη στο ίδιο λεπτό. Η διαφορά μεγάλωσε όμως, με την Cobra Kai να φτάνει και στο +17, με 64-47 στο 36’ με τρίποντο του Ορφανίδη. Οι L.A. Slippers μείωσαν στο τελικό 64-52, που διαμορφώθηκε στο 38’ με δίποντο από τον Κατσαρό.
Player Of The Game: Ο Παναγιώτης Μπάζιος έκανε νταμπλ-νταμπλ για την Cobra Kai, έχοντας συνολικά 10 πόντους (4/8β., 3/8δ., 0/2τρ.), 15 ριμπάουντ (10αμ.-5επ.), 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 20.
Παίκτης-Κλειδί: Νταμπλ-νταμπλ για τους νικητές έκανε και ο Αλέξανδρος Μαγκλιβέρας, με 11 πόντους (2/4β., 3/7δ., 1/4τρ.), 12 ριμπάουντ (8αμ.-4επ.), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 18.
Που κρίθηκε το ματς: Η Cobra Kai ήταν πιο εύστοχη στα δίποντα (16/34 με 47,1% έναντι 11/35 με 31,4%), μάζεψε 10 περισσότερα ριμπάουντ (46 έναντι 36), ενώ μοίρασε και 6 παραπάνω ασίστ (16 έναντι 10). Επίσης, η αποβολή του Ιάσονα Μεσεδάκη των L.A. Slippers με δεύτερη τεχνική ποινή, προφανώς και αποδυνάμωσε αισθητά την επίθεση των φιλοξενούμενων.
Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γιώργος Ορφανίδης (16π., 1/1β., 6/9δ., 1/2τρ., 4ρ., 2ασ.), ενώ διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Κώστας Ρηγόπουλος (14π., 1/2δ., 4/15τρ., 2ρ., 2κλ.).
Από τους L.A. Slippers, πρώτος σκόρερ και ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν ο Γιώργος Νικολαΐδης (24π., 1/4β., 7/12δ., 3/7τρ., 4ρ.).