Σε έναν αγώνα που διεξήχθη την Τετάρτη (24/04) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, οι Fatherland Havaliers πήραν τη νίκη με 76-70 κόντρα στο People Café, στον πρώτο προημιτελικό των Play Offs της Division 2, στην περιφέρεια North. Οι δύο ομάδες έπαιζαν στο Group 2 στην κανονική σεζόν και πλέον οι φιλοξενούμενοι προηγούνται με 1-0 στη σειρά, με την πρόκριση για τα ημιτελικά, να κρίνεται συνολικά στις 2 νίκες. Οι νικητές τα κατάφεραν έχοντας έναν επιβλητικό Νίκο Γάκη (29π., 25ρ., 4τάπ.), που κυριάρχησε στις δύο ρακέτες.
Οι γηπεδούχοι σκόραραν πρώτοι στο ματς, με καλάθι του Μυλωνά και προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με σερί 6-0, ήταν μπροστά με 6-2 στο 4’, μετά από δίποντο του Γάκη, ενώ προηγήθηκαν και με 10-4 στο 6’, ξανά με ένα δίποντο από τον ίδιο παίκτη. Το People Café μείωσε στον πόντο, σε 10-9 στο 8’ και σε 11-10 στο 9’, μετά από ένα δίποντο του Μυλωνά και ένα τρίποντο από τον Τσαγκούλη αντίστοιχα. Η 1η περίοδος έκλεισε με τους Fatherland Havaliers να βάζουν γκολ-φάουλ με τον Βασιλάκο στο 9’ και έτσι να προηγούνται με 14-10.
Περνάμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι δύο ομάδες βρήκαν καλύτερο ρυθμό στην επίθεση. Αρχικά, οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο, σε 14-13 στο 11’, έπειτα από τρίποντο του Μυλωνά, ενώ ισοφάρισαν και σε 18-18 στο 12’, χάρις σε ένα δίποντο που έβαλε ο Γεωργίου. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» ένα 7-0 σερί και έτσι προηγήθηκαν με 25-18 στο 15’, μετά από δίποντο που πέτυχε ο Γιόβας. Το People Café έφερε το ματς στα ίσα, με τρίποντο του Γεωργίου στο 19’ για το 33-33. Ωστόσο, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 2/2 βολές του Βασιλάκου αρχικά και με buzzer beater λέι απ, του Ζαφειρόπουλου στην εκπνοή, με τους Fatherland Havaliers να προηγούνται με 37-33.
Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν αρχικά σε 43-43 στο 23’, χάρις σε τρίποντο του Γεωργίου και μάλιστα πήραν και το προβάδισμα με 49-47 στο 26’, με ένα δίποντο του Μυλωνά. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν ένα 6-0 σερί, για να προηγηθούν με 53-49 στο 27’, μετά από δίποντο του Γάκη. Οι Fatherland Havaliers προηγήθηκαν και με 61-55 στο 29’ με δίποντο του Βασιλάκου, αλλά η 3η περίοδος έληξε με buzzer beater τρίποντο του Τσαγκούλη, με το People Café να μειώνει σε 61-58.
Οι άμυνες έγιναν πιο αποδοτικές στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να αρχίζουν με 4-0 σερί και να περνάνε μπροστά με 62-61 στο 32’ με δίποντο του Γεωργίου. Στο ίδιο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 63-62, χάρις σε δίποντο του Γάκη. Εκεί όμως, το People Café «έτρεξε» ένα 7-0 σερί, για να βρεθεί μπροστά με 69-63 στο 36’, έπειτα από δίποντο του Εσκιντζή. Οι Fatherland Havaliers όμως, απάντησαν με σερί 11-0 και ήταν μπροστά με 74-69, με 2/2 βολές του Βασιλάκου στα 45.2’’ πριν από τη λήξη. Ο Γεωργίου με 1/2 βολές στα 36.3’’ για το φινάλε, μείωσε σε 74-70 για το People Café. Τελικά, με 1/2 βολές του Γάκη στα 35’’ για το τέλος και με 1/2 βολές ξανά από τον ίδιο παίκτη στα 23.3’’ για τη λήξη, οι Fatherland Havaliers έφτασαν στη νίκη με 76-70.
Player Of The Game: Ο Νίκος Γάκης ήταν… όλα τα λεφτά για τους Fatherland Havaliers, κάνοντας τρομερό νταμπλ-νταμπλ με 29 πόντους (3/11β., 13/23δ.), 25 ριμπάουντ (10αμ.-15επ.), 4 τάπες και το κορυφαίο Efficiency με 40.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Δημήτρης Βασιλάκος ως συνήθως ήταν από τους καλύτερους παίκτες των νικητών, έχοντας 17 πόντους (5/5β., 6/17δ.), 5 ασίστ και 4 αμυντικά ριμπάουντ.
Που κρίθηκε το ματς: Όλος ο αγώνας πήγαινε στον… πόντο και οι Fatherland Havaliers κέρδισαν τελικά στις λεπτομέρειες. Το πιο καθοριστικό στοιχείο, ήταν ότι μάζεψαν συνολικά 20 περισσότερα ριμπάουντ (58 έναντι 38), και μάλιστα 9 παραπάνω επιθετικά (22 έναντι 13).
Για τους νικητές, διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν δύο ακόμα παίκτες, οι Στέφανος Γιόβας (13π., 2/2β., 4/6δ., 1/5τρ., 5ρ.) και Χαράλαμπος Κάββουρας (10π., 2/5β., 4/5δ., 0/3τρ., 4ρ., 1ασ., 1κλ.).
Όσον αφορά στο People Café, πρώτος σκόρερ και με νταμπλ-νταμπλ ήταν ο Γρηγόρης Γεωργίου (26π., 1/4β., 5/8δ., 5/11τρ., 12ρ., 3ασ., 3κλ.) και άξιος συμπαραστάτης του, ήταν και ο Άγγελος Μυλωνάς (25π., 2/4β., 10/16δ., 1/10τρ., 6ρ., 2ασ.).