Οι Shakers έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα από το ΔΑΚ στο πρώτο ματς των προημιτελικών της Division 2 South απέναντι στους Baskethoopers που κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο αλλά η ποιότητα των Shakers δεν άφησε περιθώρια στο δεύτερο ημίχρονο και κάπως έτσι προέκυψε το τελικό 63-49.

Οι Shakers μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια κι έτρεξαν σερί 7-0 με Δημουλή,Γρίβα και Κατσίγερα.Ακολούθησε επιμέρους 5-2 για το γρήγορο +10 (12-2) με Δημουλή και Παππά.Οι Baskethoopers μάζεψαν κάπως τη διαφορά μ' επιμέρους 2-5 από Παυλόπουλο και Λάππα για το 14-7 του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Baskethoopers αρχικά μείωσαν στους 5 (16-11) με Λάππα και Φίλιππο Αδελφουλάκο και στη συνέχεια στους 4 (20-16) με Λάππα κι Ανδρίτσο.Η διαφορά κινήθηκε στα επίπεδα των 5 πόντων στα επόμενα λεπτά (28-23) με Δημουλή και Χαράτση να σκοράρουν για τους Shakers και τους Παυλόπουλο,Λάππα για τους Baskethoopers.Με λίγο πιο δυνατό φινάλε στο πρώτο ημίχρονο οι Shakers κατάφεραν να ξεφύγουν με 8 πόντους (33-25) με Κατσά και Κατσίγερα που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Shakers μ' επιμέρους 9-4 έχτισαν εκ νέου διψήφια διαφορά (42-29) με Κατσίγερα,Τσιακτάνη και Χαράτση.Στη συνέχεια οι Baskethoopers ισορρόπησαν το ματς,οι δύο ομάδες σκόραραν από 5 πόντους με Κατσά και Τσιακτάνη οι Shakers και με Λάππα,Ανδρίτσο οι Baskethoopers για το 47-34 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Επιμέρους 9-4, για τους γηπεδούχους αρχικά στο τέταρτο δεκάλεπτο για το +18 (56-38) με 9 πόντους από τον Χαράτση.Απάντηση με σερί 6-0 των φιλοξενούμενων από τον Λάππα για το 56-44 κι η διαφορά μειώθηκε μέχρι και τους 10 (59-49) με Λάππα και Καπέτη.Ο Χαράτσης με δύο βολές κι ο Γρίβας με δίποντο διαμόρφωσαν το τελικό 63-49.

MVP του αγώνα ο Χαράτσης που σημείωσε 20 πόντους,μάζεψε 3 ριμπάουντ και πραγματοποίησε 5 κλεψίματα.