Νικηφόρο ήταν το ξεκίνημα των The Margi στα Play Offs, αφού κέρδισαν τους Τσακορούκουνες με 75-59 τη Δευτέρα (22/04) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανής. Αυτός ήταν ο πρώτος προημιτελικός στην Division 2, για την περιφέρεια East και πλέον οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0, οπότε χρειάζονται μία ακόμα νίκη για να πάρουν την πρόκριση για τα ημιτελικά.
Το πρώτο καλάθι του αγώνα, το πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι και βρέθηκαν μπροστά με 2-0 στο 1’ με σκόρερ τον Κουλέντη, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν ένα 6-0 σερί και έτσι προηγήθηκαν με 6-2 στο 2’, μετά από ένα δίποντο του Κουτσούμπα. Οι Τσακορούκουνες ισοφάρισαν σε 6-6 στο 5’ με δίποντο από τον Δημόπουλο, ενώ πέρασαν και μπροστά με 13-12 στο 8’, χάρις σε τρίποντο του Λάμπρου. Ωστόσο, οι The Margi έκαναν 6-0 σερί και βρέθηκαν να προηγούνται με 18-13 στο 9’ με τρίποντο του Μπίλια, για να κλείσουν την 1η περίοδο με το υπέρ τους, 18-15.
Περνάμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου αρχικά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 18-18 στο 11’, με ένα τρίποντο που έβαλε ο Παπουτσής, ενώ ανέκτησαν και το προβάδισμα με 23-20 στο ίδιο λεπτό, χάρις σε δίποντο του Αρτινού. Με τη σειρά τους, οι γηπεδούχοι μπήκαν σε θέση οδηγού με 26-25 στο 13’, έπειτα από τρίποντο του Τουρκαντώνη. Οι Τσακορούκουνες πέρασαν ξανά μπροστά με 29-27 στο 16’ και με 32-31 στο 17’, με δίποντο του Σταφυλαράκη και τρίποντο του Λάμπρου αντίστοιχα. Πάλι όμως, οι The Margi έκλεισαν καλύτερα στο τέλος και τελικά με δίποντο του Κουτσούμπα ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 39-34.
Συνεχίζουμε με το δεύτερο μέρος, όπου αρχικά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 39-37 στο 22’, μετά από τρίποντο του Χρονόπουλου. Εκεί όμως, οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και με 8-0 σερί, πήραν για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα με 47-37 στο 24’, χάρις σε τρίποντο από τον Μπίλια, ενώ έφτασε και στο +12, με 52-40 στο 26’, με ένα δίποντο του Τουρκαντώνη. Οι Τσακορούκουνες μείωσαν σε 52-43 στο 27’ με 2/2 βολές από τον Αρτινό, αλλά οι The Margi με σερί 8-0 έφτασαν στο 60-43 στο 29’ με δίποντο του Τουρκαντώνη, για να κλείσουν την 3η περίοδο τελικά με το υπέρ τους, 60-45.
Πλέον, είχε γίνει μεγάλη διαφορά και όπως αποδείχθηκε, δεν μπορούσαν να αλλάξουν πολλά πράγματα στο τέταρτο δεκάλεπτο. Στην αρχή, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 60-48 στο 31’ με τρίποντο του Δημόπουλου και σε 63-50 στο 33’, με δίποντο από τον ίδιο παίκτη. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι με +17, με 67-50 στο 33’, χάρις σε ένα δίποντο που έβαλε ο Κουτσούμπας. Οι Τσακορούκουνες μείωσαν σε 67-55 στο 34’ με ένα δίποντο που πέτυχε ο Κοντογιάννης, αλλά δεν πλησίασαν άλλο. Οι The Margi με δίποντο του Κουτσούμπα στο 39’, έφτασαν εν τέλει στη νίκη με σκορ 75-59.
Player Of The Game: Ο Σπύρος Τουρκαντώνης ηγήθηκε για τους The Margi, έχοντας νταμπλ-νταμπλ, με 24 πόντους (2/3β., 5/15δ., 4/8τρ.), 10 ριμπάουντ (5αμ.-5επ.), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 τάπα και το κορυφαίο Efficiency με 26.
Παίκτης-Κλειδί: Άξιος συμπαραστάτης ήταν ο Αλέξανδρος Κριμπούρας για τους νικητές, αφού είχε 19 πόντους (2/5β., 7/10δ., 1/3τρ.), 5 ασίστ, 4 αμυντικά ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 19.
Που κρίθηκε το ματς: Δύο ήταν οι βασικοί λόγοι που κέρδισαν οι The Margi. Το πρώτο είναι ότι έβαλαν διπλάσια τρίποντα (10/29 με 34,5% έναντι 5/23 με 21.7%) και το δεύτερο ότι έκαναν 11 λιγότερα λάθη (10 έναντι 21).
Οι νικητές είχαν δύο ακόμα παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και αυτοί ήταν ο Χρήστος Μπίλιας (15π., 1/3β., 1/5δ., 4/6τρ., 4ρ., 1ασ., 1κλ.) και ο Δημήτρης Κουτσούμπας (11π., 1/3β., 5/8δ., 0/2τρ., 6ρ., 2κλ., 1ασ.).
Όσον αφορά στους Τσακορούκουνες, πρώτος σκόρερ και με νταμπλ-νταμπλ, ήταν ο Βαγγέλης Κουλέντης (12π., 2/2β., 5/6δ., 0/4τρ., 11ρ., 1ασ., 1τάπ.), ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Στέλιος Κοντογιάννης (10π., 2/2β., 4/4δ., 5ρ., 1ασ., 1κλ.).