Σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη την Πέμπτη (25/04) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, οι Unfamous έπαιξαν φουλ ομαδικό μπάσκετ, μοιράζοντας 28 ασίστ συνολικά και κέρδισαν τους Brotherhoops με 93-69, στο δεύτερο ματς του Top-16 των Play Offs στη Division 3. Έτσι, έβγαλαν τη «σκούπα» και σε συνδυασμό με το πρώτο ματς, που είχαν επιβληθεί με 86-54, έκαναν το 2-0 στη σειρά και πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά.
Με ένα τρίποντο από τον Αντωνόπουλο και ένα δίποντο του Αργυριάδη, ξεκίνησε το ματς και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 5-0 στο 2’. Ο Βιτανόπουλος έβαλε το πρώτο καλάθι των γηπεδούχων στο 3’ και έτσι μείωσε σε 5-2. Ακολούθησε όμως 10-0 σερί των Unfamous, οι οποίοι και έφτασαν στο +13, με το υπέρ τους, 15-2 στο 5’, με ένα δίποντο από τον Πετρόπουλο, ενώ προηγήθηκαν και με +16, με 20-4 στο 8’, με τρίποντο του Αντωνόπουλου. Οι Brotherhoops, μείωσαν σε 20-6 στο 9’, με καλάθι του Χάλαρη, αλλά η 1η περίοδος έληξε με το εις βάρος τους, 22-6, που έγινε με δίποντο του Γκούμα.
Με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκάλεπτου, οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τη διαφορά, φτάνοντας και στο +20, αφού προηγήθηκαν με 26-6 στο 11’, με καλάθια από τον Πετρόπουλο και τον Αργυριάδη. Η διαφορά μάλιστα έφτασε και στο +23, με το υπέρ τους, 37-14 στο 15’, έπειτα από τρίποντο του Αγγελή. Οι Brotherhoops μείωσαν όμως σταδιακά, μέχρι και στους 15 πόντους, με δίποντο του Κωτσάκη στο 19’ και έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με τους Unfamous να προηγούνται με 41-26.
Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν στο δεύτερο μέρος, ανεβάζοντας άμεσα την διαφορά στους 20 πόντους, με το υπέρ τους, 46-26 στο 22’, με ένα τρίποντο του Αντωνόπουλου και ένα δίποντο του Γκούμα. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 48-30 στο 23’ με δίποντο του Κωτσάκη, αλλά με 8-0 σερί, οι Unfamous προηγήθηκαν με 56-30 στο 25’, με δίποντο του Πετρόπουλου. Με 6-0 σερί, οι Brotherhoops μείωσαν σε 56-36 στο 28’, χάρις σε ένα δίποντο του Βουγά, αλλά οι Unfamous είχαν τον πλήρη έλεγχο και τελικά με δίποντο του Γκούμα στο 29’, έκλεισαν την 3η περίοδο, μπροστά με 67-40.
Ουσιαστικά, τα πάντα είχαν κριθεί και οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν καλάθι με τον Αντωνόπουλο και προηγήθηκαν με 69-40 στο 31’, αλλά με σερί 6-0, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 69-46 στο 32’, χάρις σε δίποντο που σημείωσε ο Βιτανόπουλος, ενώ μείωσαν επίσης και σε 71-50 στο 33’, με ένα δίποντο του Χάλαρη. Οι Unfamous έφτασαν στο +27, με το υπέρ τους, 80-53 στο 35’, με ένα τρίποντο από τον Αντωνόπουλο. Η διαφορά έπεσε στους 20 πόντους, με τους Brotherhoops να μειώνουν σε 87-67 στο 38’, έπειτα από τρίποντο του Κωτσάκη. Το τελικό σκορ ήταν το 93-69 υπέρ των Unfamous.
Player Of The Game: Ο Νίκος Πετρόπουλος έκανε εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ για τους Unfamous, τελειώνοντας τον αγώνα με 16 πόντους (8/11δ., 0/1τρ.), 13 ριμπάουντ (11αμ.-2επ.), 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 τάπα και το κορυφαίο Efficiency με 34.
Παίκτης-Κλειδί: Το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 27 για τους νικητές, το είχε ο Χάρης Αργυριάδης, που έκλεισε τον αγώνα με 22 πόντους (2/2β., 10/14δ., 0/1τρ.), 4 αμυντικά ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 ασίστ και 1 τάπα.
Που κρίθηκε το ματς: Οι Unfamous έβαλαν διπλάσια τρίποντα (10/30 με 33,3% έναντι 5/33 με 15,2%), μοίρασαν 12 περισσότερες ασίστ (28 έναντι 16), ενώ ήταν και πολύ πιο εύστοχοι στα δίποντα (29/41 με 70,7% έναντι 27/64 με 42,2%).
Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ ήταν ο Φοίβος Αντωνόπουλος (28π., 3/7β., 2/4δ., 7/17τρ., 8ασ., 4ρ., 1κλ.), ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα και με νταμπλ-νταμπλ, ήταν ο Φίλων Γκούμας (16π., 8/11δ., 12ρ., 1ασ., 1κλ.).
Όσον αφορά στους Brotherhoops, πρώτος σκόρερ και με νταμπλ-νταμπλ, ήταν ο Ρήγας Κωτσάκης (28π., 11/18δ., 2/9τρ., 10ρ., 3ασ., 1κλ.). Διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης οι Ηλίας Χάλαρης (17π., 7/11δ., 1/9τρ., 11ρ., 2κλ., 1ασ.), Αλέξανδρος Βουγάς (11π., 0/2β., 4/10δ., 1/2τρ., 7ρ., 7ασ., 3κλ.) και Κλεάνθης Βιτανόπουλος (11π., 4/11δ., 1/11τρ., 5ρ., 2κλ.).