Ένα ματς που είχε πολλή ένταση έγινε την Παρασκευή (26/04) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα και τελικά οι αποφασιστικοί BasketFathers πήραν τη νίκη με 62-52 επί των Mamba’s. Ήταν το δεύτερο ματς στο Top-16 των Play Offs της Division 3 και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1, αφού στο πρώτο παιχνίδι είχαν νικήσει οι γηπεδούχοι με 64-42, οπότε πλέον η πρόκριση για τα προημιτελικά, όπου περιμένουν οι Unfamous, θα κριθεί σε τρίτο και τελευταίο ματς.
Πάρα πολύ δυνατό ξεκίνημα έκαναν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι και βρέθηκαν μπροστά με 9-0 στο 2’, έπειτα από δίποντο του Αντωνίου. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακή, αφού με την σειρά τους, «έτρεξαν» 17-0 σερί και έτσι προηγήθηκα με 17-9 στο 7’, χάρις σε δίποντο του Περάκη. Οι Mamba’s μείωσαν σε 17-11 στο ίδιο λεπτό με καλάθι του Παπαλέξη, αλλά η 1η περίοδος τελείωσε με δίποντο του Αμπατζή στο 9’ και έτσι οι BasketFathers προηγήθηκαν με +9, με σκορ 22-13.
Ακόμα πιο δυναμικά μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, που προηγήθηκαν με 24-13 και με 26-15 στο 11’, με καλάθια των Αμπατζή και Αρβανιτίδη αντίστοιχα. Μάλιστα, έφτασαν και στο +12, με το υπέρ τους, 28-16 στο 12’, έπειτα από καλάθι του Περάκη. Σταδιακά όμως, οι Mamba’s ισορρόπησαν και μείωσαν σε 35-31 στο 19’ με δίποντο του Κοντογιάννη. Οι BasketFathers προηγήθηκαν στο ίδιο λεπτό με 37-31 με καλάθι του Κωστή και τελικά ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 37-33, μιας και μείωσαν οι γηπεδούχοι με καλάθι από τον Γιαννόπουλο.
Συνεχίζουμε με το δεύτερο μέρος, όπου οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά άμεσα στο -3, με σκορ 37-34, με μία βολή του Αντωνίου στο 22’. Αντίστοιχα, οι Mamba’s μείωσαν και σε 39-36 στο 23’ και σε 41-38 στο 24’ με 2/2 βολές του Χατζηγιάννη και 2/2 βολές του Κοντογιάννη αντίστοιχα. Οι φιλοξενούμενοι όμως έκαναν 6-0 σερί και προηγήθηκαν με 47-38 στο 26’ με δίποντο του Καλτσά, ενώ προηγήθηκαν και με 52-40 στο 29’ με μία βολή του Αρβανιτίδη, ενώ έκλεισαν την 3η περίοδο με το υπέρ τους, 52-41.
Όσον αφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με ένα 4-0 σερί και έφτασαν να προηγούνται με +15, με σκορ 56-41 στο 33’, με καλάθια των Δερμιτζάκη και Καλτσά. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν και μείωσαν σε 56-44 στο 35’ με μία βολή του Κοντογιάννη. Οι ομάδες έπαιξαν πιο δυνατές άμυνες και αυτό ευνοούσε την ομάδα που είχε τη διαφορά υπέρ της. Οι Mamba’s μείωσαν σε 60-52 στο 39’ με δίποντο από τον Γιαννόπουλο, αλλά τελικά οι BasketFathers σκόραραν με καλάθι του Σιάνη και κέρδισαν με 62-52.
Player Of The Game: Ο Αλέξης Αμπατζής έκανε νταμπλ-νταμπλ για τους BasketFathers, αφού τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους (4/4β., 5/12δ., 0/3τρ.), 14 ριμπάουντ (12αμ.-2επ.), 3 τάπες, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και το κορυφαίο Efficiency με 22.
Παίκτης-Κλειδί: Σημαντικές βοήθειες έδωσε στους νικητές ο Χρήστος Σιάνης, έχοντας 14 πόντους (7/10δ.), 3 ριμπάουντ (2αμ.-1επ.), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 15.
Που κρίθηκε το ματς: Η βασική διαφορά ήταν ότι οι BasketFathers ήταν πολύ πιο εύστοχοι στα δίποντα, αφού είχαν 51% (25/49), απέναντι στο 25,4% (15/59) των αντιπάλων τους.
Για τους νικητές, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν επίσης ο Νίκος Καλτσάς (11π., 4/4δ., 1/2τρ., 2κλ., 1ρ., 1ασ.).
Όσον αφορά στους Mamba’s, νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Στέλιος Κοντογιάννης (11π., 5/7β., 3/13δ., 14ρ., 1ασ., 1τάπ.), που ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του, μαζί με τον Νέστορα Παπαλέξη (11π., 0/1β., 4/9δ., 1/9τρ., 6ρ., 4κλ.), ενώ διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Χρήστος Αντωνίου (10π., 6/6β., 2/9δ., 0/5τρ., 9ρ., 4κλ.).