Προβάδισμα με 1-0 πήραν οι Κόνδορες BC την Πέμπτη (25/04) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, όπου κέρδισαν την ελλιπέστατη Πόρτο με 58-38 στο πρώτο ματς του Top-16 των Play Offs στη Division 3. Έτσι, χρειάζονται μία ακόμα νίκη για να πάρουν την πρόκριση στα προημιτελικά. Οι ηττημένοι πάντως εμφανίστηκαν χωρίς διαθέσιμη αλλαγή και μάλιστα στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ ο Δημήτρης Γκόρος, οπότε τελείωσαν τον αγώνα με 4 παίκτες. Οι φιλοξενούμενοι, είχαν για «όπλο» τους, την ενέργεια και έτσι έφτασαν στη νίκη με άνεση εν τέλει, με τους αντιπάλους τους, να μην έχουν άλλες δυνάμεις.
Με δύο καλάθια από τον Σωτήρη Χρονόπουλο άρχισε το ματς και οι φιλοξενούμενοι πήραν… κεφάλι με 4-0 στο 2’, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 4-1 στο ίδιο λεπτό, με μία βολή του Γκόρου, αλλά και σε 5-2 στο 3’, με μία βολή του Γκίνη. Με σερί 9-0, οι Κόνδορες BC έφτασαν να προηγούνται με +12, με 14-2 στο 8’ μετά από τρίποντο που πέτυχε ο Δημόπουλος. Η Πόρτο μείωσε εν τέλει με δίποντο από τον Γκόρο στο 9’ και μείωσε σε 16-8, σκορ με το οποίο έληξε η 1η περίοδος.
Ο Γιαννόπουλος πέτυχε γκολ-φάουλ στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 19-8 στο 11’. Στη συνέχεια, η Πόρτο δυνάμωσε την άμυνά της και σιγά-σιγά ροκάνισε τη διαφορά, μειώνοντας ακόμα και στον πόντο, σε 21-20 στο 17’, με μία βολή που έβαλε ο Γκόρος. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε όμως με 5-0 σερί που έκαναν οι Κόνδορες BC και με τρίποντο του Οικονομούλα στο 19’, προηγήθηκαν με 26-20.
Πάρα πολύ δυνατά, με σερί 9-0, άρχισαν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο μέρος, στο οποίο και προηγήθηκαν με 35-20 στο 24’, χάρις σε δίποντο του Σωτήρη Χρονόπουλου. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 35-24 στο 26’, με μία βολή από τον Γκόρο. Οι Κόνδορες BC ανέβασαν τη διαφορά στο +14, με το υπέρ τους, 38-24 στο 27’, έπειτα από ένα δίποντο του Άγγελου Χρονόπουλου. Η 3η περίοδος έκλεισε με την Πόρτο να μειώνει με δίποντο του Γκόρου στο 29’, σε 38-27.
Όσο για το τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μείωσαν αρχικά σε 38-30 στο 31’, με τρίποντο του Σαρακηνού. Εκεί όμως, ήρθε η αποβολή του Γκόρου με πέμπτο φάουλ και με μόλις τέσσερις παίκτες στο παρκέ, ήταν αδύνατον να αντέξουν. Η Πόρτο μείωσε σε 42-32 στο 34’, με καλάθι του Τοπούζογλου, αλλά οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» σερί 6-0, για να βρεθούν μπροστά με 48-32 στο 36’, έπειτα από δίποντο του Παπουτσή. Εν τέλει, οι Κόνδορες BC με τρίποντο του Τσιάνου στο 39’, κέρδισαν με 58-38.
Player Of The Game: Ο πολυτιμότερος παίκτης για τους Κόνδορες BC, ήταν ο Σωτήρης Χρονόπουλος με 13 πόντους (1/2β., 6/8δ.), 7 ριμπάουντ (3αμ.-4επ.), 1 κλέψιμο, 1 τάπα και το κορυφαίο Efficiency με 19.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Χρήστος Οικονομούλας έκανε νταμπλ-νταμπλ για τους νικητές, έχοντας 17 πόντους (3/4β., 4/9δ., 2/11τρ.), 11 ριμπάουντ (10αμ.-1επ.), 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 17.
Που κρίθηκε το ματς: Στην ενέργεια που είχαν οι Κόνδορες BC με ρόστερ 9 παικτών, αφού η Πόρτο παρατάχθηκε με μία πεντάδα, χωρίς αλλαγή και μάλιστα στο πρώτο λεπτό της 4ης περιόδου, έμεινε και με 4 παίκτες στο παρκέ, αφού ο Δημήτρης Γκόρος αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ.
Για τους νικητές, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Άγγελος Χρονόπουλος (10π., 5/9δ., 0/1τρ., 5ρ., 1ασ., 1κλ.).
Όσον αφορά στην Πόρτο, πρώτος σκόρερ και με νταμπλ-νταμπλ, ήταν ο Δημήτρης Γκόρος (15π., 9/16β., 3/7δ., 0/4τρ., 13ρ., 1ασ., 1κλ.), ενώ διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Κώστας Τοπούζογλου (10π., 5/6β., 1/3δ., 1/10τρ., 6ρ.).