Κοιτάνε κορυφή η 3KAIOKUKOC!!

Φαβορί και αουτσάιντερ είχε το εξ αναβολής παιχνίδι ανάμεσα σε 3KAIOKUKOC και τους HoopFelas. Με τους πρώτους να θέλουν την νίκη που θα τους έφερνε σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή και το πέτυχαν χάρη σε ένα πολύ καλό δεκαπεντάλεπτο από το 15 έως το 30.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους φιλοξενούμενους με τον Ανδρεόπουλο να βάζει τους 10(2 τρίποντα και 2 δίποντα) από τους 20 πόντους της ομάδας του, την έστειλε μπροστά με 17-20 στο πρώτο δεκάλεπτο. Δούκας με δύο δικά του τρίποντα και Τσιάνας κράτησαν τους πορτοκαλί στο -3.

Από το δεύτερο όμως δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στα μέσα του, που η 3KAIOKUKOC πήραν το προβάδισμα, δεν ξανακοίταξαν πίσω. Κράτησαν μόλις στους 2 πόντους τον Αργυρόπουλο σταμάτησαν και τον Fang και κάπως έτσι το -3 έγινε +6 και 35-29 στο ημίχρονο. Ο Λαύκας έδωσε πολλές λύσεις στα ριμπάουντ μαζί με τον Τσιάνα και με επιθετικό πλουραλισμό από Λαύκα, Παπαδημητρίου, Τσιάνα και Τυλιγάδα ηταν ο λόγος να έρθει τούμπα το ματς.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο απλά για τους γηπεδούχους. Με πολύ τρέξιμο και αιφνιδιασμούς έφεραν την διαφορά σε διψήφια νούμερα και δεν έπεσε ποτέ ξανά κάτω από τους 10. Το σκορ στο 30 είχε γίνει 53-37 με τους Λαύκα και  Τσιάνα να γίνονται διψήφιοι απλοποιήθηκαν όλα. Η ομάδα των Hoopfelas δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων και έτσι ήρθε η ήττα. Η διαφορά μόνο ανέβαινε και έφτασε στο 63-37 με το σερί 21-0 για τους πορτοκαλί, για να κλείσει το ματς στο +25 και το 76-51.

Για τους γηπεδούχους το ροζ φύλλο αγώνα τους έφερε στην 2 θέση ενώ η νέα ήττα των φιλοξενούμενων τους κράτησε στην ουρά της βαθμολογίας.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αργυρόπουλος  σημείωσε 26 πόντους με 7/12διπ. 4/9τρ. μάζεψε 3 ριμπάουντ έκανε και 3 κλεψίματα με 22eff!

MVP: Ο Λαύκας κέρδισε  τον τίτλο του mvp καθώς είχε 16 πόντους με 8/12δ. 0/2τρ. 13ρ.(9-4) 4ασ. 3κλ.και  28eff!!!

Παίκτης-Κλειδί: Ο Δούκας με την οργάνωση του αγώνα για τους 3KAIOKUKOC μοίρασε 4 ασιστ έβαλε και 2 τρίποντα σε σημείο που το ματς ήταν ακόμα ζωντανό.

Που κρίθηκε το ματς: Στο σερί 21-0 που  έτρεξαν η 3KAIOKUKOC μετατρέποντας το εύθραυστο 42-37 σε 63-37.