Ένα σπουδαίο ντέρμπι έγινε την Τρίτη (14/03) στην Καισαριανή, με τους 3KaioKukoc να κερδίζουν τους Τσακορούκουνες στις λεπτομέρειες με 75-73, για τη 18η αγωνιστική της AtlasLeague 2 στην περιφέρεια East. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν μάλιστα διπλή νίκη, αφού είχαν επικρατήσει και στον πρώτο γύρο με 69-64, οπότε πλέον έχουν το πάνω χέρι σε ενδεχόμενη ισοβαθμία στο τέλος της σεζόν. Για την ώρα, έφτασαν στο 11-7 και είναι στην 4η θέση μαζί με την Cobra Kai, αφήνοντας τους αντιπάλους τους, στο 10-8.
Οι νικητές είχαν 8 περισσότερες ασίστ (21 έναντι 13), 6 παραπάνω κλεψίματα (14 έναντι 8) και 5 λιγότερα λάθη (10 έναντι 15). Στα αξιοσημείωτα είναι ότι είχαν μόλις 1/18 τρίποντα (5,6%), κόντρα στα 10/34 (29,4%) των φιλοξενούμενων. Η μεγάλη διαφορά έγινε όμως στα δίποντα, όπου οι 3KaiOKukoc είχαν 31/58 (53,4%), κόντρα στα 18/37 (48.6%) που είχαν οι Τσακορούκουνες.
Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 5-2 στο 3’ με τρίποντο του Κυριαζή, αλλά οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο 4’ με 6-5 με 2/2 βολές του Βασαμανίδη. Οι 3KaiOKukoc βρέθηκαν και στο +5 (14-9 στο 8’) με δίποντο του Βασαμανίδη, αλλά οι Τσακορούκουνες έκαναν 7-0 σερί και έκλεισαν την 1η περίοδο με μικρό προβάδισμα με 16-14.
Το σερί συνεχίστηκε από τους φιλοξενούμενους και έφτασε στο 11-0, για να προηγηθούν με 20-14 στο 11’, έπειτα από ένα δίποντο του Παπουτσή. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ανέκτησαν το προβάδισμα στο 14’, με 26-25 με 2/2 βολές από τον Βασαμανίδη. Οι Τσακορούκουνες βρέθηκαν μπροστά και πάλι, με 36-33 στο 19’ με ένα τρίποντο του Κυριαζή, αλλά οι 3KaiOKukoc τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο, μπροστά με 37-36, με ένα δίποντο του Τυλιγάδα.
Δυνατά άρχισαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο και έδειξαν διάθεση να ανεβάσουν τη διαφορά, με τον Βασαμανίδη να πετυχαίνει ένα τρίποντο στο 24’ και να κάνει το 45-39 υπέρ της ομάδας του. Στο 25’, οι Τσακορούκουνες μείωσαν σε 45-41 με δίποντο του Σταφυλαράκη. Στο υπόλοιπο της 3ης περιόδου, οι 3KaiOKukoc κυριάρχησαν και προηγήθηκαν με 51-41 στο 27’ με δίποντο του Λαύκα και εν τέλει την ολοκλήρωσαν στο +14 (59-45).
Ωστόσο, ο Τσιάνας αποχώρησε με τραυματισμό και έμειναν χωρίς αλλαγή, αφού είχαν εξ αρχής μόνο 6 διαθέσιμους παίκτες. Από τη μεριά τους, οι Τσακορούκουνες πίεσαν και ροκάνισαν τη διαφορά, για να περάσουν μπροστά με 73-72 στο 39’ με ένα μεγάλο τρίποντο που πέτυχε ο Κυριαζής. Στα 36.4’’ για τη λήξη, ο Ράμμος με καλάθι από πικ-εν-ρολ, έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 74-73. Ακολούθησαν άστοχες βολές και τελικά ο Αρτινός στα 3’’ αστόχησε σε ένα λέι απ, για τους φιλοξενούμενους. Ο Δούκας κέρδισε φάουλ στα 0.9’’ για το τέλος του ματς και έβαλε τη δεύτερη βολή, για να διαμορφώσει το τελικό 75-73 υπέρ των 3KaiOKukoc.
MVP: Πολυτιμότερος παίκτης ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, ο Ράμμος, που είχε 24 πόντους (3/4β., 9/16δ., 1/6τρ.), 4 ριμπάουντ (2αμ.-2επ.), 3 ασίστ και 3 κλεψίματα. Το σημαντικότερο είναι ότι πέτυχε το καλάθι με το οποίο έδωσε προβάδισμα στους 3KaiOKukoc με 74-73 στα 36.4’’ πριν από τη λήξη.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Τυλιγάδας έχασε το τριπλ-νταμπλ για 1 μόλις ριμπάουντ. Συνολικά είχε 10 πόντους (0/1β., 5/6δ., 0/3τρ.), 10 ασίστ, 9 αμυντικά ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 26.
Που κρίθηκε το ματς: Με το σκορ στο 74-73, ο Αρτινός αστόχησε σε λέι απ, στα 3’’ πριν από τη λήξη. Αν το έβαζε, οι Τσακορούκουνες θα πέρναγαν μπροστά και θα είχαν τον πρώτο λόγο.
Για τους νικητές, σπουδαία εμφάνιση και με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας, είχε ο Βασαμανίδης, με 21 πόντους (3/4β., 9/13δ., 0/1τρ.), 4 αμυντικά ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Επίσης, νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Λαύκας με 12 πόντους (0/3β., 6/14δ.), 17 ριμπάουντ (13αμ.-4επ.), 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.
Για τους φιλοξενούμενους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Αρτινός με 18 πόντους (6/10δ., 2/9τρ.), 3 αμυντικά ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης οι Κυριαζής (16π., 2/3δ., 4/9τρ., 10ρ., 4κλ., 3ασ., 2τάπ.) και Σταφυλαράκης (12π., 4/4β., 4/9δ., 0/2τρ., 13ρ., 3ασ., 1κλ., 1τάπ.).