Το βράδυ του Σαββάτου στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας, οι Athens Bulls αναμετρήθηκαν με τους All Stars Survivors. Το παιχνίδι ήταν σκληρό και είχε μια άγρια ομορφιά με τις 2 ομάδες του 2ου γκρουπ να παίζουν ωραίο μπάσκετ. 65-75 ήταν το τελικό σκορ με τους Survivors να είναι οι νικητές του ντέρμπι!

Μια διαφορά 10 πόντων δημιούργησαν οι All Stars στο 1ο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν 1 μεγάλο σερί, επέβαλλαν τον ρυθμό τους και βρέθηκαν στο +10 στο τέλος του δεκαλέπτου. 11-21 ήταν το επιμέρους σκορ. Από 3 πόντους είχαν Έξαρχος και Γ. Χρυσοσπάθης για τους γηπεδούχους. 9 είχε ο Μέης και 6 ο Πιτσίνιαγκας για τους Survivors.

Στους 5 πόντους έριξαν την διαφορά οι Bulls στην 2η περίοδο. Οι «ταύροι» ξεπέρασαν το σοκ του 1ου δεκαλέπτου και πήραν τα πάνω τους. 19-14 ήταν το επιμέρους σκορ. 2 τρίποντα πέτυχε ο Ορφανουδάκης, ενώ με 5 ακολούθησε ο Σχοινάς. Τον χαβά του με 4 πόντους συνέχισε ο Μέης με Πιτσίνιαγκα και Μαντά να έχουν από 3.

Στο +10 έφτασαν πάλι οι Survivors στο 3ο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι που είδαν τον Μέη να τρώει «ντισκαλιφιέ» δεν πτοήθηκαν. Με μπροστάρηδες Μαντά και Πιτσίνιαγκα έφτασαν στο +10. 10-15 ήταν το σκορ σε αυτά τα 10 λεπτά. 6 πόντους είχε ο μόνος επιθετικά Σχοινάς για τους Bulls. 5 είχε ο Πιτσίνιαγκας και 4 ο Μαντάς για τους All Stars.

Η καλύτερη περίοδος ήταν η 4η. Οι 2 ομάδες έπαιξαν σκληρό, αλλά όμορφο μπάσκετ, τα έδωσαν όλα και πέτυχαν από 25 πόντους εκάστη. 65-75 ήταν το τελικό σκορ με τους Survivors να παίρνουν μια πολύ δύσκολη νίκη. 13 πόντους είχε ο Πιτσίνιαγκας για τους νικητές. 7 είχε ο Μαντάς. 8 είχε ο Σχοινάς, ενώ με 6 ακολούθησε ο Ι. Χρυσοσπάθης.

Mvp του αγώνα ήταν ο Σ. Πιτσίνιαγκας με 29 πόντους, 7 ριμπάουντ (6-1) και 4 λάθη σε 33 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δ. Μητράκης με 4 πόντους, 16 ριμπάουντ (12-4), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 2 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Γ. Μέης με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ (7-3) και 4 λάθη σε 22 λεπτά!

Το παιχνίδι κρίθηκε στο 4ο δεκάλεπτο από τον Πιτσίνιαγκα που πέτυχε 13 πόντους σε αυτό το διάστημα!