Τη δεύτερη νίκη τους, σε πέντε ματς, πανηγύρισαν οι Basketball Freaks, που έπαιξαν όμορφο μπάσκετ σε γενικές γραμμές και νίκησαν τους Saronic Hornuts με 57-43 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της AtlasLeague 2, στο 1st Group της περιφέρειας North του ΟΑΚΑ, οπότε πλέον και οι δύο ομάδες, έχουν το ίδιο ρεκόρ (2-3).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με όρεξη από την αρχή του αγώνα και βρέθηκαν να προηγούνται με +5 (7-2 στο 5’). Αν και δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ, διατηρούσαν το προβάδισμα και τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε υπέρ τους, με +3 (11-8).

Οι Basketball Freaks έδειξαν διάθεση να ανοίξουν τη διαφορά στη 2η περίοδο και αρχικά φάνηκε ότι θα το κάνουν, αφού βρέθηκαν να προηγούνται με 8 πόντους διαφορά και συγκεκριμένα με 20-12 στο 14’. Οι Saronic Hornuts όμως δεν ήταν διατεθειμένοι να επιστρέψουν κάτι τέτοιο και εν τέλει μείωσαν, με το σκορ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, να είναι 27-22 υπέρ των γηπεδούχων.

Εν τέλει, στις αρχές του δεύτερου μέρους, έφτασαν και οι διψήφιες διαφορές για τους Freaks, οι οποίοι και ήταν μπροστά με 37-26 στο 24’. Λίγο αργότερα, στο 26’, η διαφορά ανέβηκε και στο +12, με 40-28 στο 26’. Ξανά όμως, οι Hornuts μάζεψαν τη διαφορά και μείωσαν σε 43-37 στο 29’. Ο Καγκάδης όμως, έβαλε ένα απίστευτα μακρινό τρίποντο στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου και έκανε το 46-37 υπέρ των Basketball Freaks.

Πιθανότατα αυτή η φάση να αποτέλεσε και μία σημαντική ψυχολογική «ένεση» για τους γηπεδούχους, αφού όσο και αν προσπάθησαν οι Saronic Hornuts στη συνέχεια, δεν μπόρεσαν να μειώσουν τη διαφορά. Οι Basketball Freaks ήταν μπροστά με 52-40 στο 36’ και τελικά κέρδισαν με 57-43.

MVP: Ο Ευαγγέλου έκανε πλήρης εμφάνιση, με 14 πόντους και πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας (4/6β., 5/7δ.), έχοντας επίσης 9 ριμπάουντ (7αμ.-2επ.), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 21 Efficiency.

Παίκτης-Κλειδί: Ξεκάθαρα ο πρώτος σκόρερ του ματς, ο Καγκάδης, ο οποίος είχε 19 πόντους (2/4β., 4/10δ., 3/5τρ.), έχοντας επίσης 3 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 15 Efficiency.

Που κρίθηκε το ματς: Οι Basketball Freaks ήταν πιο εύστοχοι, (57,1% βολές, 50% δίποντα, 33,3% τρίποντα), σε σχέση με τους Saronic Hornuts (37,5% βολές, 34% δίποντα, 9,1% τρίποντα), ενώ έδωσαν και 8 παραπάνω ασίστ (13 έναντι 5).

Να συμπληρώσουμε ότι για τους Hornuts, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ορφανίδης (15π., 2/3β., 5/6δ., 1/5τρ., 2ρ., 2κλ., 1ασ., 11 Efficiency) και είχε για συμπαραστάτη του, τον Γουναρίδη (14π., 2/7β., 6/15δ., 0/3τρ.,, 16ρ., 1ασ., 13 Efficiency).