COOL DYNAMIC
13701232
OLD BOYS
155151752

Η αυλαία έπεσε για την έβδομη αγωνιστική της South Atlasleague2 το βράδυ της Τρίτης στον Κορυδαλλό με τους Cool Dynamic (4-2) να υποδέχονται τους Old Dogs (2-3), με τους δεύτερους με άξονα τη σφριγηλή τους άμυνα να παίρνουν ενέργεια και για την επίθεση και με μια απίθανη τρίτη περίοδο εξασφάλισαν τη νίκη που τους κρατά στο κυνήγι της προνομιούχου 8δας.

Οι ομάδες βάδισαν πλάι πλάι στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν λίγο καλύτερα με τον Ακουμιανάκη, παρότι άστοχο από τη γραμμή των βολών να ηγείται επιθετικά με 8 πόντους και παρέα με τον Ηλιού (3π) συνδιαμόρφωσαν το 7-12. Οι αντίπαλοι τους με τον Μαυράκη (7) σε καλή κατάσταση ροκάνισαν τη διαφορά, για το 13-15 στο τέλος του.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός έπεσε. Τα συγκροτήματα φρόντισαν τα μετόπισθεν. Οι Old Boys με τους Κοντογιάννη και Ηγουμενίδη (από ένα κάλάθι) προηγήθηκαν ωστόσο απάντησαν οι Βασταρδής, Γρηγορόπουλος και Πατρικαρέας ισοφαρίζοντας σε 20-20 στη λήξη του ημιχρόνου.

Τα πάντα άλλαξαν μετά την ανάπαυλα. Η παρέα του Ηγουμενίδη μπήκε σπιντάτη τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Δεν δέχτηκε ούτε πόντο, ενώ μπροστά οι Ακουμιανάκης (7), Κοντογιάννης και Δημητρούλης (από 3) έτρεξαν το γήπεδο και με σερί 0-15 που τους παρείχε διψήφια απόσταση στο τριαντάλεπτο (20-35).

Το κενό αέρος των Dynamic κράτησε λίγο ακόμα (συνολικά 12 λεπτά) με τη διαφορά να φτάνει στο 20-40. Αμέσως μετά έτρεξαν ένα 7-0 με τους Γρηγορόπουλο (6) και Πατρικαρέα (3) ωστόσο οι "Παλιοσειρές" δεν έδειξαν διάθεση για .. διαπραγματεύσεις. Με τους Ηλιού (6), Τσέα Ακουμιανάκη (από 3), Καρακατσάνη και Ηγουμενίδη (από 2) συντήρησαν την απόσταση κατακτώντας πανάξια το ροζ φύλλο με το τελικό 32-52 !

Στα στατιστικά της αναμέτρησης οι νικητές εκτέλεσαν καλύτερα δίποντα (28-45%) & τρίποντα (0-15%) παρά βολές (54-38 %). Κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (30-44), μοίρασαν μια περισσότερη ασιστ (7-8), έκαναν παραπάνω κλεψίματα (6-10) και  υπέπεσαν στα ίδια λάθη (από 11).

Mvp του αγώνα ήταν ο Βασίλης Ακουμιανάκης με 19 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασιστ, 3 κλεψίματα κι ένα λάθος. Προσπάθησε πιο πολυ για τους ηττημένους ο αλάνθαστος Δημήτρης Γρηγορόπουλος με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Παίκτης κλειδί : Ο Θοδωρής Δημητρούλης με 5 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο κι ένα λάθος.

Που κρίθηκε το παιχνίδι : Στο απίθανο τρίτο δεκάλεπτο των νικητών καθώς και στην υπεροπλία τους μέσα στο καλάθι !