Το βράδυ της Δευτέρας στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας για το 2ο γκρουπ, οι Fatherland Havaliers αντιμετώπισαν την FBC. Οι 2 ομάδες ταλαιπωρήθηκαν από πολλές απουσίες με τον αγώνα να παίρνει μέρος με 6 εναντίον 5. 57-53 ήταν το τελικό σκορ με τους Havs να ανατρέπουν μια διαφορά 12 πόντων εκμεταλλευόμενοι τον τραυματισμό του Σταύρου που άφησε με 4 παίχτες την FBC!

Ισορροπημένη ήταν η 1η περίοδος του αγώνα. 12-10 ήταν το επιμέρους σκορ με τους Havs να δημιουργούν μια διαφορά 2 πόντων. 2 τρίποντα πέτυχε ο Αποσκίτης, ενώ 4 πόντους είχε ο Α. Ζαφειρόπουλος. 3 σερί καλάθια έβαλε ο Λαυκίδης για την FBC!

Το -2 σε +3 μετέτρεψε η FBC στο 2ο δεκάλεπτο. Με ορθές άμυνες και εύστοχα σουτ η FBC κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα. Τον χαβά του με 6 πόντους συνέχισε ο Λαυκίδης, με Μπανταβάνη, Δημητράκη και Σταύρου να έχουν από 3 πόντους. 4 πόντους είχε ο Ν. Ζαφειρόπουλος για τους γηπεδούχους.

Το 3ο δεκάλεπτο θύμησε το 1ο με τις 2 ομάδες να είναι neck to neck. 12-11 ήταν το επιμέρους σκορ σε αυτά τα 10 λεπτά με το Fatherland να μειώνει την διαφορά στους 2 πόντους. 5 πόντους ακόμα έβαλε ο Αποσκίτης, ενώ με 4 ακολούθησε ο Α. Ζαφειρόπουλος. 2 σερί τρίποντα έβαλε για την FBC ο Δημητράκης.

Μπορεί η FBC να έφτασε στο +12 στην 4η περίοδο, αλλά τα πράγματα δεν πήγαν όπως η ομάδα θα ήθελε. Ο Σταύρου τραυματίστηκε και πέρασε εκτός, ενώ 2 λεπτά πριν το τέλος αποβλήθηκε και ο Δημητράκης με 5 φάουλ. Οι Havs εκμεταλλεύτηκαν αυτό το γεγονός, ο Αποσκίτης πέτυχε 14 πόντους και το ματς γύρισε τούμπα. 57-53 ήταν το τελικό σκορ. 8 πόντους είχε για τους ηττημένους ο Μπανταβάνης.

Mvp του αγώνα ήταν ο Θ. Αποσκίτης με 29 πόντους, 13 ριμπάουντ (10-3), 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 40 λεπτά αγώνα. Ο Π. Λαυκίδης ξεχώρισε για τους ηττημένους με 17 πόντους, 15 ριμπάουντ (10-5), 3 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Ν. Ζαφειρόπουλος με 8 πόντους, 13 ριμπάουντ (8-5), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 33 λεπτά!

Το παιχνίδι κρίθηκε από τους 14 πόντους του Αποσκίτη στο 4ο δεκάλεπτο, καθώς και από την απουσία του Σταύρου!