Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας το απόγευμα του Σαββάτου, το People Café υποδέχθηκε το High Post. Οι 2 ομάδες του 2ου γκρουπ έπαιξαν σκληρό, αλλά όμορφο μπάσκετ και τα έδωσαν όλα. 49-66 ήταν το τελικό σκορ με το People Café να δημιουργεί την διαφορά υπέρ του, στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Μια διαφορά 6 πόντων δημιούργησαν οι γηπεδούχοι στο 1ο δεκάλεπτο. Με σετ επιθέσεις που εστίαζαν στο ζωγραφιστό και ορθή άμυνα το High Post κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του. Το Café δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει σε αυτό τον αργό ρυθμό με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ. 15 από τους 19 πόντους των γηπεδούχων τους πέτυχε ο εξαιρετικός Παπαναστασίου. Για τους φιλοξενούμενους 8 είχε ο ταχύτατος Μυλωνάς. 19-13 ήταν το επιμέρους σκορ.

Το ματς ισορρόπησε πλήρως στην 2η περίοδο. Το People Café έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο, εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητα των Μυλωνά και Μαρούλη και εκμηδένισε την κατά του διαφορά. 12-18 ήταν το σκορ σε αυτά τα 10 λεπτά, με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν στο ημίχρονο με τον πίνακα να δείχνει 31-31. Ακόμα 11 πόντους πέτυχε για τους γηπεδούχους ο ασταμάτητος Παπαναστασίου, ενώ 8 είχε ο Μαρούλης και 6 ο Μυλωνάς για το Café.

Πιο balanced ήταν το 3ο δεκάλεπτο του αγώνα, κάτι που εύκολα φαίνεται και αν κανείς κοιτάξει το επιμέρους σκορ (12-14). Το People Café κατάφερε να προηγηθεί αν και δεν είχε τρόπο να σταματήσει πλήρως τον Παπαναστασίου. 6 είχε ο Μυλωνάς για τους φιλοξενούμενους και 3 ο Δεληγιάννης. 8 είχε ο Παπαναστασίου που επιθετικά ήταν απελπιστικά μόνος του.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο μίλησε το δίδυμο Μυλωνάς-Μαρούλης. Οι 2 νεαροί και εκρηκτικοί guards έτρεξαν απίστευτα πολύ, διέλυσαν την αντίπαλη άμυνα και ουσιαστικά «καθάρισαν» το παιχνίδι στο transition. Το People Café έκανε outscore 6-21 τους γηπεδούχους, έφτασε την διαφορά στους 17 πόντους και πήρε μια δύσκολη και σημαντική νίκη. 49-66 ήταν το τελικό σκορ. Για το High Post ο μόνος θετικός ήταν ο Παπαναστασίου!

Mvp του αγώνα ήταν ο  Α. Μαρούλης με 26 πόντους, 12 ριμπάουντ (7-5), 5 ασίστ, 5 κλεψίματα και 3 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής. Ο Ι. Παπαναστασίου ξεχώρισε για τους ηττημένους με 34 πόντους, 10 ριμπάουντ (7-3), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 40 λεπτά αγώνα.

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Α. Μυλωνάς με 27 πόντους, 4 ριμπάουντ (2-2), 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 λάθη σε 39 λεπτά!

Το παιχνίδι κρίθηκε από το δίδυμο Μαρούλης-Μυλωνάς που στο τελευταίο δεκάλεπτο έβαλε πληθώρα πόντων σε fast-break αιφνιδιασμούς!