Ένας τελικός ανάμεσα σε δύο εξαιρετικές ομάδες έγινε τη Δευτέρα (03/07) στο ΟΑΚΑ, με τους Orlando Tragic να αναδεικνύονται οι πρωταθλητές της AtlasLeague 3, αφού νίκησαν τους Ionians με 59-51. Οι δύο ομάδες είχαν εξασφαλίσει ούτως ή άλλως την άνοδό τους, στην AtlasLeague 2, αλλά τα έδωσαν όλα για να πάρουν και τον τίτλο, με το Ορλάντο να τα καταφέρνει, χάρις σε μία φοβερή 4η περίοδο, όπου είχε επί μέρους σκορ 23-10.
Πολύ δυνατά ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι από την περιφέρεια και προηγήθηκαν με 3-0 με τρίποντο του Κομιανού και με 6-2 στο 1’ με τρίποντο του Σαρακηνού. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 7-6 στο 4’, χάρις σε τρίποντο του Μαρούλη. Ο Χριστακίδης ισοφάρισε για τους Tragic σε 7-7 στο 5’ με μία εύστοχη βολή και στη συνέχεια οι δύο ομάδες άλλαξαν πολλές φορές το προβάδισμα. Το Ορλάντο προηγήθηκε και με 12-9 στο 7’ με δίποντο του Σαρακηνού. Οι Ionians ισοφάρισαν με τρίποντο του Καριώτογλου σε 12-12 στο 8’ και πέρασαν μπροστά με 14-13 στο 9’ με δίποντο του Κοτζαμάνη. Ο Χριστακίδης έβαλε μπροστά τους Orlando Tragic με 15-14 με 2/2 βολές. Τελικά, ο Καριώτογλου με τρίποντο στα 6’’ πριν από τη λήξη της 1ης περιόδου, έκανε το 17-15 υπέρ των Ionians.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με νέα αλλαγή στο προβάδισμα, αφού οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά με 18-17 στο 11’, με τρίποντο του Κομιανού. Στο 12’, ήταν η σειρά των γηπεδούχων να μπουν μπροστά με 20-18 με τρίποντο που πέτυχε ο Χουλιάρας, ενώ έκαναν και το 23-18 στο 13’, με τρίποντο από τον ίδιο παίκτη. Στο 15’, έφτασαν και στο +8, με τον Μαρούλη να ευστοχεί σε δίποντο και να κάνει το 27-19. Ο Κομιανός με τρίποντο μείωσε για τους Orlando Tragic σε 27-25 στο 18’. Οι Ionians ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 6 πόντων, με το σκορ να είναι 31-25 υπέρ τους.
Με γκολ-φάουλ του Αβαράκη, ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν έτσι σε 31-28 στο 22’. Στο 23’, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στο +7, με 35-28, έπειτα από τρίποντο του Κοτζαμάνη. Οι Orlando Tragic έκαναν ένα σερί 5-0 και μείωσαν σε 35-33 στο 25’, με μία εύστοχη βολή του Χριστακίδη και σε 37-36 στο 29’ με 2/2 βολές του Ντάσιου. Οι Ionians διατήρησαν όμως το προβάδισμα και τελείωσαν την 3η περίοδο στο +5, με 2/2 βολές του Θραψανιώτη στα 3.8’’ πριν από τη λήξη, για να κάνει το 41-36.
Τα δεδομένα άλλαξαν τελείως στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Γκόρος με ένα δίποντο και 2/2 βολές, μείωσε για τους φιλοξενούμενους στον πόντο, σε 41-40 στο 31’, ενώ με ένα δίποντο του Χριστακίδη ήρθε και η ισοφάριση σε 42-42 στο 32’. Δεν άργησε να έρθει και προσπέρασμα, με τον Ντάσιο να ευστοχεί σε μία βολή στο 34’ και να κάνει του 43-42 υπέρ του Ορλάντο. Στο 35’, ο Κομιανός πέτυχε δίποντο και έκανε το 46-42 υπέρ των Tragic. Οι Ionians αντέδρασαν και με γκολ-φάουλ του Θεοδώρου στο 37’, ισοφάρισαν σε 46-46, αφού έχασε τη βολή. Οι Orlando Tragic είχαν όμως ψυχραιμία και ο Ντάσιος πέτυχε σημαντικό δίποντο, με το οποίο ανέβασε τη διαφορά στο +4, με σκορ 52-48 υπέρ της ομάδας του, στο 39’, αλλά τα πάντα ουσιαστικά τελείωσαν στα 33.2’’ πριν από τη λήξη, με το τρίποντο του Σαρακηνού που ανέβασε τη διαφορά στο +6, με 55-49. Οι Ionians είχαν 0/3 βολές με τον Μαρούλη και άστοχο τρίποντο του Μπιρζαμάνη στην επόμενη επίθεση και έτσι δεν γινόταν να αλλάξει κάτι, με τους Orlando Tragic να κερδίζουν εν τέλει με 59-51.
Player Of The Game: Πάρα πολύ καλή εμφάνιση από τον Κομιανό, που είχε νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους (2/2β., 1/5δ., 4/6τρ.), 12 αμυντικά ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και το κορυφαίο Efficiency με 21.
Παίκτης-Κλειδί: Αν και ο Γκόρος ήταν άστοχος στα σουτ εντός πεδιάς, ήταν εύστοχος σε καθοριστικές βολές στο τέλος και είχε γενικά 14 πόντους (12/14β., 1/6δ., 0/6τρ.), 8 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Που κρίθηκε το ματς: Οι Ionians ήταν μπροστά για τρεις περιόδους, αλλά στην 4η και τελευταία, οι Orlando Tragic είχαν επί μέρους σκορ 23-10 υπέρ τους και έτσι μετέτρεψαν το εις βάρος τους, 41-36 στο 30’, στο τελικό 59-51 υπέρ τους.
Για τους Orlando Tragic, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Χριστακίδης με 11 πόντους (7/14β., 2/5δ., 0/3τρ.), 6 ριμπάουντ (4αμ.-2επ.), 5 ασίστ και 1 κλέψιμο. Πολλή δουλειά έκανε και ο Ντάσιος, έχοντας 5 πόντους (3/4β., 1/6δ.), 10 ριμπάουντ (7αμ.-3επ.) και 1 κλέψιμο.
Όσον αφορά στους Ionians, ο μοναδικός παίκτης που ήταν διψήφιος στο σκοράρισμα, ήταν ο Μαρούλης με 14 πόντους (1/5β., 5/13δ., 1/3τρ.), 9 ριμπάουντ (7αμ.-2επ.), 3 ασίστ και 1 τάπα, ενώ ο επόμενος καλύτερος στο Efficiency, ήταν ο Θραψανιώτης με 4 πόντους (4/6β.), 7 ριμπάουντ (2αμ.-5επ.) και 3 ασίστ.