Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας οι Indians αντιμετώπισαν τους Halligators. Οι 2 ομάδες του 2ου γκρουπ έπαιξαν κατά διαστήματα ωραίο μπάσκετ, ενώ τα έδωσαν όλα. 52-40 ήταν το τελικό σκορ με τους «Ινδιάνους» να σημειώνουν την 4η τους σερί νίκη στο πρωτάθλημα!

Μια διαφορά 3 πόντων δημιούργησαν οι «αλιγάτορες» στο 1ο δεκάλεπτο. Γενικά οι 2 ομάδες έπαιξαν σκληρό αλλά παράλληλα γρήγορο μπάσκετ. 11-14 ήταν το επιμέρους σκορ σε αυτά τα 10 λεπτά. 6 πόντους με 2 τρίποντα είχε ο Δημητρίου για τους Indians, ενώ από 4 είχαν Κορντήρας και Κωσταρέλος για τους φιλοξενούμενους.

Μπροστά στο σκορ πέρασαν οι «ινδιάνοι» στην 2η περίοδο. Παίζοντας ολοκληρωμένο μπάσκετ αμυντικά, οι γηπεδούχοι όχι μόνο εκμηδένισαν την κατά τους διαφορά, αλλά κατάφεραν να κλείσουν το α’ ημίχρονο προηγούμενοι με 5 πόντους (13-5 σκορ περιόδου). 4 πόντους είχε ο Δημητρίου που έφτασε τους 10 στο ημίχρονο, ενώ 3 είχε ο Πουλοκέφαλος. Για τους Halligators που έχασαν τον επιθετικό ειρμό τους 3 είχε ο Σακελλαράκης.

Ισορροπημένο πλήρως ήταν το 3ο δεκάλεπτο με την διαφορά να παραμένει στους 5 πόντους υπέρ των Indians. 12-12 ήταν το επιμέρους σκορ. Τον χαβά του με 4 πόντους συνέχισε ο Δημητρίου. Για τους «αλιγάτορες» 5 διαφορετικοί παίχτες σκόραραν στην περίοδο.

Με την διαφορά στους 5 πόντους, όλα θα κρίνονταν στην 4η περίοδο με τους «ινδιάνους» να έχουν το πλεονέκτημα. Μπορεί οι Halligators να προσπάθησαν, αλλά στο τέλος «λύγισαν» στην πίεση των ανώτερων Indians. 52-40 ήταν το τελικό σκορ. 6 είχε για τους νικητές ο Δημητρίου και 4 ο Σακελλαράκης για τους ηττημένους.

Key player:Mvp του αγώνα ήταν ο Α. Δημητρίου με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ (4-0), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 38 λεπτά συμμετοχής. Ο Ι. Κροντήρας ξεχώρισε για τους ηττημένους με 8 πόντους, 17 ριμπάουντ (9-8) και 2 λάθη σε 37 λεπτά.

Ο παράγοντας Χ ήταν ο Π. Μαμάκος με 6 πόντους, 4 ριμπάουντ (4-0), 2 μπλοκ και 1 λάθος σε 24 λεπτά αγώνα!

Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τους «Ινδιάνους» να είναι πολύ καλύτεροι σε όλο το 4ο δεκάλεπτο!