Στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α3 κατηγορίας, το βράδυ του Σαββάτου οι Ionians αναμετρήθηκαν με τους Survivors Veterans. Το παιχνίδι είχε ωραίες στιγμές με τις 2 ομάδες να προσφέρουν θέαμα. 62-39 ήταν το τελικό σκορ με τους Ionians να «καθαρίζουν» το παιχνίδι χάρις στο εντυπωσιακό τους 1ο δεκάλεπτο!

Η μεγάλη ζημιά έγινε για τους Veterans στο 1ο δεκάλεπτο. Οι Ionians μπήκαν «καυτοί» έτρεξαν 1 τεράστιο σερί και εν τέλει έκλεισαν την περίοδο στο +14 (24-10). 11 πόντους πέτυχε ο τρομερός σουτέρ Καρυώτογλου, ενώ με 5 ακολούθησε ο Θεοδώρου. 5 είχε ο Αλέξης για τους εκτός ρυθμού Veterans.

Πιο ισορροπημένο ήταν το 2ο δεκάλεπτο με την διαφορά να μειώνεται κατά 2 πόντους (12 πόντοι υπέρ των Ionians). 12-14 ήταν το επιμέρους σκορ. Οι Veterans συνήλθαν από το σοκ της 1ης περιόδου και έγιναν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί. Σειρά στο σκοράρισμα για τους γηπεδούχους πήρε ο Κόντος με 5 σερί πόντους. Τον χαβά του με 6 πόντους (2 τρίποντα) συνέχισε ο Αλέξης.

Στο ίδιο τέμπο κινήθηκε και η 3η περίοδος με την διαφορά να παραμένει σταθερή (10-10 σκορ δεκαλέπτου). Από 3 πόντους είχαν Σερβίου και Θεοδώρου για τους προπορευόμενους Ionians. 5 είχε ο Αλέξης και 3 ο Δουλγεράκης για τους Veterans που συνέχισαν να προσπαθούν.

Με την απόσταση μεταξύ των 2 ομάδων στους 12 πόντους, οι Ionians είχαν το αβαντάζ και τον 1ο λόγο στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι δεν καθησυχάστηκαν από την υπέρ τους διαφορά, αλλά αντίθετα έτρεξαν στο παρκέ, έβαλαν τα σουτ και μετέτρεψαν το +12 σε +23 «κλειδώνοντας» έτσι την νίκη. 62-39 ήταν το τελικό σκορ. 7 πόντους πέτυχε για τους νικητές ο Σερβίου, ενώ με 6 ακολούθησε ο Καρυώτογλου. 3 είχε για τους ηττημένους ο Γεωργόπουλος.

Mvp του αγώνα ήταν ο Δ. Θεοδώρου με 12 πόντους, 17 ριμπάουντ (14-3), 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ και 1 λάθος σε 31 λεπτά συμμετοχής. Ο Κ. Αλέξης ξεχώρισε για τους ηττημένους με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ (5-1) και 1 κλέψιμο σε 29 λεπτά αγώνα.

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Γ. Καριώτογλου με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ (2-1), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 33 λεπτά!

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τρομερό σερί που έτρεξαν οι Ionians στο 1ο δεκάλεπτο!