Στα προημιτελικά του AtlasCup πέρασαν οι Νυχτερίδες την Παρασκευή (24/02), αφού νίκησαν στο κλειστό της Καισαριανής, τους Ionians με 61-40 για το Top-16. Έτσι, πέρασαν στους «8» της διοργάνωσης, κάνοντας ένα πολύ δυνατό δεύτερο ημίχρονο, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 33-14. Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι νικητές είναι ομάδα της AtlasLeague 1 στην περιφέρεια South με ρεκόρ 12-3, ενώ οι ηττημένοι είναι στην AtlasLeague 3 στην περιφέρεια North με ρεκόρ 13-1.
Το παιχνίδι ήταν αρκετά αμφίρροπο στο πρώτο μισό του. Όσον αφορά στην 1η περίοδο, οι Ionians πέτυχαν το πρώτο καλάθι, με τρίποντο του Σερβίου για το 3-0 στο 1’, ενώ οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 6-4 στο 4’, έπειτα από δίποντο του Πλακογιαννάκη. Οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι-χέρι και τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 11-10 υπέρ των Νυχτερίδων.
Δεν άλλαξαν πολλά στη 2η περίοδο, όπου οι Ionians προηγήθηκαν αρχικά με 12-11 στο 11’ με καλάθι του Κοτζαμάνη. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά με 19-16 από τη μεριά τους, στο 15’ μετά από δίποντο που πέτυχε ο Πλακογιαννάκης. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 21-21 στο 17’ με ένα δίποντο από τον Σερβίου. Οι Νυχτερίδες προηγήθηκαν με 28-23 στο 19’ με δίποντο του Πλακογιαννάκη, αλλά ο Καλλέργης με buzzer beater τρίποντο στην εκπνοή, μείωσε σε 28-26.
Τα δεδομένα άλλαξαν τελείως στο δεύτερο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να αρχίζουν με ένα σερί 9-0, με συνέπεια να προηγηθούν με 37-26 μετά από δίποντο του Κώστα Στασινόπουλου στο 24’. Οι Νυχτερίδες έλεγξαν τον ρυθμό και ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με ένα προβάδισμα με 13 πόντους διαφορά, με το σκορ να είναι 47-34 υπέρ τους.
Παρά τις προσπάθειες που έκαναν οι Ionians, δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στο ματς και η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς. Οι Νυχτερίδες ήταν αρκετά πιο εύστοχες στα δίποντα, έχοντας 21/37 (56,8%) σε σχέση με τα 14/36 (38,9%) των αντιπάλων τους, ενώ είχαν 7 παραπάνω ριμπάουντ (51 έναντι 44), 6 περισσότερα ασίστ (13 έναντι 7) και 5 παραπάνω κλεψίματα (10 έναντι 5). Το τελικό σκορ ήταν το 61-40 υπέρ των Νυχτερίδων.
MVP: Ο Πλακογιαννάκης των Νυχτερίδων, ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, έχοντας 12 πόντους (0/8β., 6/7δ., 0/5τρ.) και άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ, μαζεύοντας 9 ριμπάουντ (7αμ.-2επ.), ενώ επίσης είχε 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Διαμαντής είχε 11 πόντους (3/4β., 1/3δ., 2/3τρ.), 8 αμυντικά ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Που κρίθηκε το ματς: Στο εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο των Νυχτερίδων, στο οποίο είχαν υπέρ τους, ένα επί μέρους σκορ 33-14, μετατρέποντας το +2 του πρώτου μέρους, σε +21 εν τέλει.
Για τους νικητές, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Τσελεπίδης με 10 πόντους (0/2β., 5/8δ.), 5 ριμπάουντ (1αμ.-4επ.) και 1ασίστ.
Όσο για τους Ionians, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Θραψανιώτης (8π., 4/6δ., 10ρ., 1κλ., 1τάπ.) και Σερβίου (8π., 1/2β., 2/10δ., 1/3τρ., 3ρ., 2ασ., 2τάπ.).