Στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Α3 κατηγορίας, οι Ionians αντιμετώπισαν τους Terror East. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για 1 ημίχρονο. Στο 2ο μισό, οι Ionians πάτησαν το πόδι στο γκάζι και «καθάρισαν» το ματς. 77-49 ήταν το τελικό σκορ!

Οι 2 ομάδες ξεκίνησαν εύστοχες στο 1ο δεκάλεπτο. Έχοντας πολύ ενέργεια και όρεξη οι παίχτες των ομάδων έπαιξαν σκληρές άμυνες, έβαλαν δύσκολα καλάθια και προσέφεραν θέαμα. 24-17 ήταν το επιμέρους σκορ με τους Ionians να δημιουργούν μια διαφορά 7 πόντων. 13 πόντους έβαλε ο Νικολάρας που ήταν ασταμάτητος, ενώ 5 είχε και ο Θεοδώρου. Για τους Terror East 7 έβαλε ο Μπόζας και 5 ο Τάτσης.

Η διαφορά αυξήθηκε κατά 1 καλάθι (15-13 επιμέρους σκορ) στην 2η περίοδο. Οι 2 ομάδες αν και πιο άστοχες, συνέχισαν να παίζουν σε υψηλό και ανταγωνιστικό τέμπο. 39-30 ήταν το σκορ του α’ ημιχρόνου. 2 τρίποντα έβαλε για τους γηπεδούχους ο Θεοδώρου, ενώ από 2 καλάθια είχαν Μπόζας και Σαπουντζής για τους φιλοξενούμενους.

Οι Ionians πάτησαν το γκάζι στο 3ο δεκάλεπτο. Εκμεταλλεύτηκαν την έλλειψη αντοχών των Terror East, έσφιξαν αμυντικά και εκτόξευσαν την διαφορά στους 16 πόντους. 13-6 ήταν το επιμέρους σκορ με τους Terror East να μην μπορούν να αντιδράσουν. Σειρά στο σκοράρισμα για τους Ionians πήρε ο Σερβίου με 7 πόντους. 4 είχε ο Τάτσης για τους φιλοξενούμενους.

Οι Ionians δεν είχαν όρεξη για ανατροπές και διέλυσαν την αντίσταση των «τρομοκρατών» στην 4η περίοδο. Με πάθος, οργάνωση και άμυνα γρανίτη έστειλαν την διαφορά στους 28 πόντους και κέρδισαν εμφατικά. 25-13 ήταν το επιμέρους σκορ με τον πίνακα να σβήνει στο 77-49. Για τους νικητές 12 είχε ο Χουλιάρας και 5 είχε ο Θεοδώρου. 6 είχε ο Τσόλιας για τους ηττημένους!

Mvp του αγώνα ήταν ο Δ. Θεοδώρου με 22 πόντους, 13 ριμπάουντ (11-2), 1 ασίστ, 2 μπλοκ και 2 λάθη σε 26 λεπτά. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ν. Νίτσικας με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ (4-6), 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 24 λεπτά συμμετοχής!

Key player: Ο παράγοντας Χ ήταν ο Σ. Σερβίου με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ (4-2), 4 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 25 λεπτά αγώνα!