ΔΕΝ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΑΝ ΟΙ ATHENS BULLS!

Στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Α2, οι LiakParts υποδέχθηκαν τους Athens Bulls. Το παιχνίδι ήταν σε γενικές γραμμές μονόπλευρο με την ομάδα του Μητράκη να καθαρίζει από νωρίς το παιχνίδι. 33-63 ήταν το τελικό σκορ!

Ανταγωνιστικό ήταν μόνο το 1ο δεκάλεπτο του αγώνα. Οι 2 ομάδες δεν ξεκίνησαν καλά και ήταν άστοχες. 4-2 ΄ήταν το σκορ του 1ου 5λεπτου. 4 πόντους είχε ο Λουκάς Παντελής για τους γηπεδούχους, ενώ την διαφορά υπέρ των «ταύρων» (+6) δημιούργησε ο Μητράκης με 5 πόντους. 1 δύσκολο goal-foul πέτυχε ο Κουλουρίδης. 6-12 ήταν το επιμέρους σκορ.

Καλύτερα ξεκίνησαν την 2η περίοδο οι LiakParts. Έτρεξαν 1 σερί 6-0 με τον Χαλάτση να έχει 4 πόντους. Η συνέχεια ήταν πολύ δύσκολη για τους LiakParts. Οι Bulls έτρεξαν 1 σερί 19-0 και εκτόξευσαν την διαφορά στους 20 πόντους. 2 τρίποντα πέτυχε ο Κολουρίδης, από 4 πόντους είχαν Μητράκης και Δερβίσης, ενώ 1 buzzer τρίποντο έβαλε ο Ορφανουδάκης. 10-20 ήταν το επιμέρους σκορ.

Η διαφορά έφτασε στους 30 στο 3ο δεκάλεπτο (22-52). Οι Bulls με γρήγορες επιθέσεις εξουθένωσαν τους αντιπάλους τους και ουσιαστικά «καθάρισαν» το παιχνίδι. 5 πόντους είχε ο Αγγελόπουλος και 3 ο Ορφανουδάκης. 1 δύσκολο καλάθι πέτυχε ο Ζιάγκος για τους γηπεδούχους με τον Νίκο Παντελή να βάζει 1 τρίποντο. 6-20 ήτα το σκορ της περιόδου.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν η 4η περίοδος. 11-11 ήταν το σκορ της περιόδου, με την διαφορά να παραμένει στους 30. 33-63 ήταν το τελικό σκορ. 8 πόντους πέτυχε ο Ζιάγκος για τους LiakParts, ενώ για 3 ευστόχησε ο Λιακόπουλος. 3 είχε για τους νικητές ο Κολουρίδης.

Mvp του αγώνα ήταν ο Δ. Μητράκης με 11 πόντους, 20 ριμπάουντ (13-7), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και μόλις 1 λάθος!

Key player: Ο παράγοντας Χ ήταν ο Ν. Αγγελόπουλος με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ (8-4), 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος.

Το παιχνίδι κρίθηκε στην 2η περίοδο, όπου οι Bulls ξέφυγαν με 16 πόντους και δεν έδωσαν περιθώρια στους LiakParts να αντιδράσουν!