Σταθερά στην 3η θέση βρίσκονται οι Απροσάρμοστοι, που νίκησαν την Τρίτη (28/03) στην Καισαριανή, τους L.A. Slippers με 69-48, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της AtlasLeague 2, στην περιφέρεια East. Οι φιλοξενούμενοι πήραν από νωρίς το προβάδισμα και συνεχώς άνοιγαν τη διαφορά, με «όπλο» την ομαδικότητά τους, αφού μοίρασαν συνολικά 22 ασίστ στο ματς. Έτσι, έχουν ρεκόρ 15-5 πλέον, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 9-11.
Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το πρώτο καλάθι του ματς με τον Στεφανέα και προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’, με τους L.A. Slippers να παίρνουν όμως το προβάδισμα σχεδόν αμέσως και να είναι μπροστά με 7-4 στο 3’, έπειτα από ένα τρίποντο του Μηλιώνη. Στο 7’, οι Απροσάρμοστοι πήραν και δεν έχασαν ποτέ ξανά το προβάδισμα, με σκορ 9-7 μετά από δίποντο του Σωτηρίου, ενώ έκλεισαν την 1η περίοδο μπροστά με 7 πόντους διαφορά, με 16-9.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, αρχικά οι L.A. Slippers προσπάθησαν να πλησιάσουν και τα κατάφεραν, αφού μείωσαν στους 3 πόντους τη διαφορά, σε 16-13 στο 12’, με ένα δίποντο που πέτυχε ο Ράφτης. Η συνέχεια όμως, άνηκε στους Απροσάρμοστους, που πήραν το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στο 15’ με 26-15, με τον Χαρίτο να σκοράρει τρία σερί δίποντα, ενώ οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +15, δηλαδή με το 35-20 υπέρ τους.
Δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος, με τους Απροσάρμοστους να αυξάνουν συνεχώς τη διαφορά, αργά αλλά σταθερά. Στο 26’ μάλιστα, έφτασαν να προηγούνται και με +20, με τζαμπ σουτ του Μητροφάνη, που έκανε το 46-26 υπέρ της ομάδας του. Η διαφορά πήγε και στους 24 πόντους, με 50-26 υπέρ των φιλοξενούμενων στο 27’ με δίποντο του Στεφανέα. Οι L.A. Slippers μείωσαν σε 50-30 στο 28’ με τρίποντο από τον Τζαβελάκη και η 3η περίοδος έληξε με 54-31 υπέρ των Απροσάρμοστων.
Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της, που ήταν το +25 υπέρ των φιλοξενούμενων, με τον Αγγελομάτη να πετυχαίνει με δίποντο το 56-31. Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, ενώ οι L.A. Slippers προσπάθησαν και κατάφεραν να μειώσουν σε 60-40 στο 34’, έπειτα από ένα τρίποντο που σημείωσε ο Δούσκας. Εν τέλει, οι Απροσάρμοστοι πήραν τη νίκη με 69-48.
MVP: Επιλέξαμε τον Χαρίτο και γιατί αυτό ήταν το τελευταίο ματς του, με τους Απροσάρμοστους, αφού αναχωρεί για το εξωτερικό για λόγους εργασίας. Τελείωσε τον αγώνα ως πρώτος σκόρερ της ομάδας του, με 12 πόντους (6/10δ., 0/1τρ.), 8 ριμπάουντ (6αμ.-2επ.) και 1 ασίστ.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Σωτηρίου είχε το καλύτερο Efficiency με 23, κάνοντας νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους (1/1β., 5/10δ.) και 14 ριμπάουντ (11αμ.-3επ.), ενώ πρόσθεσε 2 ασίστ και 1 τάπα.
Που κρίθηκε το ματς: Στη μεγάλη διαφορά στις ασίστ, όπου οι Απροσάρμοστοι είχαν 15 περισσότερες (22 έναντι 7), αλλά και στα 15 παραπάνω δίποντα που σκόραραν οι νικητές (26/56 με 46,4% έναντι 11/46 με 23,9%).
Για τους νικητές, ο Στεφανέας είχε 11 πόντους (1/2β., 5/7δ., 0/2τρ.), 7 αμυντικά ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 τάπα, ενώ ο Αγγελομάτης είχε επίσης 11 πόντους (1/4β., 5/11δ., 0/1τρ.), 5 ριμπάουντ (4αμ.-1επ.), 2 ασίστ και 1 τάπα.
Από την πλευρά των L.A. Slippers, ο Δούσκας έκανε νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους (2/3β., 4/11δ., 2/7τρ.) και 14 ριμπάουντ (10αμ.-4επ.), έχοντας επίσης 1 κλέψιμο και 1 τάπα. Διψήφιος ήταν και ο Ραυτογιάννης με 10 πόντους (6/8β., 2/10δ., 0/4τρ.), 4 ριμπάουντ (2αμ.-2επ.), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.