Κόντρα στα προγνωστικά πήγαν οι L.A. Slippers την Παρασκευή (17/03) στην Καισαριανή, όπου νίκησαν τη μία από τις δύο πρωτοπόρες ομάδες και συγκεκριμένα, τα Bulldogs με σκορ 60-52. Το παιχνίδι αφορούσε στη 19η αγωνιστική της AtlasLeague 2, στην περιφέρεια East και οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 9-10, ενώ έριξαν τους αντιπάλους τους, στο 15-4. Όλα αυτά, χάρις σε ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, το οποίο και έκλεισαν στο +25.
Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 8-2 στο 2’, έπειτα από το τρίτο συνεχόμενο δίποντο που πέτυχε ο Ραυτογιάννης. Τα Bulldogs έδειξαν τα… δόντια τους και ισοφάρισαν σε 8-8 στο 5’ έπειτα από ένα δίποντο που έβαλε ο Νταουντάκης. Έμειναν όμως χωρίς πόντο για 5 λεπτά και οι L.A. Slippers «έτρεξαν» ένα 7-0 σερί, για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, με 15-8.
Κι αν στην 1η περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλοί, τότε στη 2η ήταν άκρως εντυπωσιακοί. Μόλις στο 11’, έφτασαν να προηγούνται με διψήφια διαφορά, με 18-8 με τρίποντο του Ράφτη. Τα Bulldogs είχαν μεγάλη αστοχία και δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό με τίποτα. Η συνέπεια ήταν το να ανοίγει συνεχώς η διαφορά και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με ένα τρίποντο του Μεσεδάκη, ο οποίος έκανε το 43-18 υπέρ των L.A. Slippers.
Φυσικά, τα Bulldogs έχουν αποδείξει το πόσο καλή ομάδα είναι και ήταν λογικό να αντιδράσουν. Έτσι, άρχισαν να ρίχνουν τη διαφορά σταδιακά. Στο 22’ μείωσαν σε 43-23 με δίποντο του Σπανίδη, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +24, με 51-27 στο 25’ με 1/2 βολές του Τζαβελάκη. Με ένα σερί 10-2, οι φιλοξενούμενοι έριξαν τη διαφορά στους 16 πόντους και τελικά η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους L.A. Slippers να είναι μπροστά με 53-37.
Οι γηπεδούχοι άρχισαν το τέταρτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Ράφτη και προηγήθηκαν με 56-37 στο 31’, αλλά τα Bulldogs συνέχισαν την αντεπίθεσή τους. Έτσι, μείωσαν σε 56-46 στο 34’ με δίποντο του Στρατηγαρέα και σε 58-49 στο 36’ με τρίποντο του Νταουντάκη. Στο 38’ ο Νταουντάκης πέτυχε και δεύτερο σερί τρίποντο και μείωσε σε 60-52, αλλά οι L.A. Slippers κέρδισαν εν τέλει με αυτό το σκορ, παίζοντας σε αργό τέμπο, εξαντλώντας τον χρόνο σχεδόν σε όλες τις επιθέσεις τους.
MVP: Ασύλληπτο νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Μεσεδάκης, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους (0/1β., 8/13δ., 1/11τρ.), 20 αμυντικά ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 τάπες, με 33 Efficiency.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Ραυτογιάννης προσέφερε 17 πόντους (0/2β., 7/15δ., 1/5τρ.), 4 ριμπάουντ (3αμ.-1επ.), 4 κλεψίματα και 3 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Αν και τα Bulldogs είχαν επί μέρους σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, το υπέρ τους, 34-17, αλλά ουσιαστικά το 43-18 με το οποίο προηγήθηκαν οι L.A. Slippers, αποδείχθηκε απροσπέλαστο για τους φιλοξενούμενους.
Οι νικητές είχαν διψήφιο στο σκοράρισμα και τον Ράφτη, που είχε 14 πόντους (2/2β., 3/8δ., 2/4τρ.), 2 αμυντικά ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Για τους ηττημένους, πρώτος σκόρερ και με νταμπλ-νταμπλ, ήταν ο Νταουντάκης με 14 πόντους (2/6β., 3/7δ., 2/4τρ.), 12 ριμπάουντ (11αμ.-1επ.) και 3 κλεψίματα. Νταμπλ-νταμπλ έκανε και ο Στρατηγαρέας με 11 πόντους (1/5β., 5/11δ., 0/10τρ.), 16 ριμπάουντ (14αμ.-2επ.) και παραλίγο να κάνει τριπλ-νταμπλ, αφού είχε και 8 ασίστ. Επίσης, ο Δρεκόλιας είχε 11 πόντους (1/2β., 5/10δ., 0/6τρ.), 3 ριμπάουντ (2αμ.-1επ.) και 3 ασίστ.