LAST CHANCE
1820181167
ΑΡΓΩ ΚΙΝΗΤΟΙ
715151552

Στο άνοιγμα της αυλαίας της ένατης αγωνιστικής της West Atlasleague 2 το βράδυ της Πέμπτης στο Sala Sport είχαμε ντέρμπυ πρωτοπόρων. Οι αήττητοι Last Chance υποδέχτηκαν τους ισόβαθμους Αργώ Κίνητους και παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα κι επίθεση τους υποχρέωσαν στην πρώτη τους ήττα δίχως να απειληθούν ουσιαστικά.

Με τον Γ. Νικολόπουλο να φορτσάρει με 10 πόντους και τους Ανδρέϊκο και Π.Νικολόπουλο να συνδράμουν (από 4π) έκλεψαν μπάλες και έτρεξαν στον fast break, αλλά κυρίως με τη διαβασμένη τους άμυνα, περιόρισαν τους αντιπάλους τους σε μόλις 7 πόντους (Μαρκόπουλος 6) και πήραν διψήφια διαφορά (18-7) στο πρώτο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στη συνέχεια με τον Τσιμπούρη (10π) να δείχνει ασταμάτητος, μείωσαν στους πέντε, αλλά οι παίκτες τους Σφογκάρη με νέο σερί 13-0 και παρά τον τραυματισμό του Γ.Νικολόπουλου, με τους Μιχαλακάκο (6), Ανδρέϊκο & Κολιό (από 4) ξέφυγαν με 38-22 στο ημίχρονο.

Μετά την ανάπαυλα οι Last Chance διατήρησαν τον έλεγχο της κατάστασης. Με τον Σφογγάρη (8π) να βάζει τα σουτ όπως και ο Σκυλίδης (5), η απόσταση διευρύνθηκε και παρά τη μεγάλη απόδοση του Μαρκόπουλου (9π) ο δείκτης του σκορ πήγε στο 56-37 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Τα τελευταία δέκα λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Κουσούλης (5π) ήταν ο πιο παραγωγικός των γηπεδούχων ενώ οι Αργώ Κίνητοι σκόραραν με τους Μαρκόπουλο (8) και Σοφούλη (7) , για το απόλυτα δίκαιο τελικό 67-52 !

Η ομαδική στατιστική απεικονίζει τα συμβάντα της αναμέτρησης. Οι νικητές εκτέλεσαν καλύτερα (δίποντα 60-38%, τρίποντα 18-15%, βολές 57-43%), πήραν τα ριμπάουντ (53-36), μοίρασαν πιο πολλές ασιστ (18-11), έκλεψαν μια λιγότερη μπάλα (6-7) και υπέπεσαν σε παραπάνω λάθη (14-8).

Mvp : O Παναγιώτης Νικολόπουλος που είχε 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 9 ασιστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 1 λάθος. Καλύτερος για τους ηττημένους ήταν ο Δημήτρης Τσιμπούρης με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος).

Κλειδί : Με double double o Δημήτρης Ανδρέϊκος με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ ,2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Που κρίθηκε το παιχνίδι : Από τα πρώτα λεπτά οι νικητές έτρεξαν το γήπεδο, έπαιξαν εξαιρετική πιεστική άμυνα πάνω στον Σοφούλη και διατήρησαν τον έλεγχο εως το τέλος.